Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wrocławski Wagenburg zlikwidowany - oświadczenie mieszkańców, petycja

rozbrat.org

wagenburg21 czerwca okazało się które z polskich miast zdobyło tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Przed Wrocławiem stanęły nowe wyzwania, a władze miasta powinny zwielokrotnić swe wysiłki, by chronić i wspierać inicjatywy kulturalne. Tymczasem, zwycięstwo w konkursie zbiegło się z likwidacją wrocławskiego skłotu i centrum kulturalnego Wagenburg na dawnym kempingu Ślęzy. 26 czerwca o 5 rano w związku z realizacją planów inwestycyjnych przez firmę deweloperską, na zajmowany przez skłotersów teren wjechały buldożery firmy Metal-Trans.

Na Wagenburgu mieszkało na stałe ok. 20 osób. Jest to zielony teren nad brzegiem jednego z dopływów Odry - Ślęzy. Mieszkańcy hodowali tam zwierzęta, uprawiali warzywa, żyli bez prądu i bieżącej wody. Na terenie Wagenburga organizowane były koncerty, działało też kino. Lokalizacja Wagenburga jest bardzo atrakcyjna - niedaleko centrum, a jednak zacisznie. Na miejscu gdzie teraz mieści się skłot mają powstać luksusowe apartamentowce firmy deweloperskiej Gant.

Wagenburg istniał 10 lat. Był ostatnim skłotem we Wrocławiu.

OŚWIADCZENIE MIESZKAŃCÓW WAGENBURGA

Przez trzy dni na terenie niegdysiejszego kempingu Ślęza przy wtórze punkowych melodii i hiphopowych beat'ów bawił się prawie tysiąc osób z całej Europy. Z rana czwartego dnia śpiących jeszcze w namiotach uczestników imprezy obudziły buldożery - w ten sposób właściciel terenu poinformował nas, mieszkańców wrocławskiego Wagenburga, o konieczności szybkiej wyprowadzki.

Historia Wagenburga we Wrocławiu sięga dziesięciu lat wstecz. Idea alternatywnego, "cygańskiego" stylu życia w barakowozach, wagonach i ciężarówkach przywędrowała do Polski - wraz z pierwszymi wagonami - z Berlina. Tam, podobnie jak w wielu innych niemieckich miastach te ruchome wspólnoty mieszkalne stały się już częścią miejskiego folkloru i w większości przypadków istnieją już legalnie. Prowadzą działalność ekologiczną oraz kulturalno-artystyczną, będąc bazą dla wielu niezależnych i niekomercyjnych inicjatyw. Podobnie funkcjonuje nasze miejsce, mimo że na przestrzeni lat już kilka razy zmienialiśmy lokalizację.

Sielski krajobraz położonego nad Odrą, niegdyś niszczejącego kempingu był przystanią dla kilkunastu osób i zwierząt mieszkających w mobilnych domach przez ostatnie cztery lata. Ten styl życia, choć pozbawiony wielu standardowych "wygód" tradycyjnych mieszkań, daje nam możliwość aktywnego tworzenia przestrzeni wokół nas. W okresie pobytu na Grobli zorganizowaliśmy kilkadziesiąt koncertów, imprez muzyki elektronicznej, regularne pokazy niszowego kina, międzynarodowy festiwal cyrkowy oraz cztery edycje tłumnie odwiedzanego festiwalu PunxPiknik. W planach na przyszłość była organizacja festynu propagującego idee ekologicznych technologii w gospodarstwach domowych.

Cała ta działalność była prowadzona bez finansowego wsparcia ze stron jakichkolwiek instytucji, a zysk z niej był inwestowany w rozwój tego miejsca. Miejsca, które w poniedziałek rano mieliśmy niezwłocznie opuścić - albo zostać zablokowani na terenie na którym obozujemy przez rozpoczynającą się rozbiórkę i budowę.

Układy z właścicielami terenu, którzy przez lata nie wykazywali ani specjalnego zainteresowania nim, ani też sprzeciwu wobec naszej obecności zmieniły się w momencie pojawienia się pierwszych planów rozpoczęcia budowy. W tej chwili nie znajdujemy się na posesji żadnego z inwestorów, ale nie uwzględnili oni w żaden sposób naszej obecności na terenie. Dzięki dzisiejszym negocjacjom - oraz wsparciu wielu sympatyków którzy pojawili się spontanicznie po usłyszeniu niepokojących informacji - udało nam się uzyskać na pewien okres dostęp do drogi wyjazdowej, choć na początku mieliśmy zostać całkowicie odcięci od świata.

Nie chcemy jeszcze mówić o konkretnych planach na przyszłość, jako że nasza sytuacja wciąż jest dynamiczna. Jedno jest pewne - Wagenburg dzięki swojej mobilności i woli działania mieszkańców zawsze znajdzie dla siebie miejsce i przetrwa, pozostaje pytanie jak trudne może się to okazać w mieście mającym zostać Europejską Stolicą Kultury.

 

Do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia o wsparcie działalności kolektywu Wagenburg

W związku z zagrożeniem utrudnienia dalszego funkcjonowania wrocławskiego Kolektywu Wagenburg, reprezentowanego przez stowarzyszenie Centrum Zielonych Technologii Alterna Vita, zwracamy się do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia o wsparcie przedstawionego przez Stowarzyszenie projektu „Zielona Wyspa”.
Stworzenie przestrzeni łączącej aspekty działalności kulturalnej, artystycznej oraz ekologicznej z możliwością prowadzenia alternatywnego trybu życia to przedsięwzięcie unikatowe zarówno w skali miasta Wrocławia, jak i całego kraju. Domagamy się zagwarantowania kolektywowi Wagenburg możliwości dalszego prowadzenia swojej działalności przez umożliwienie im pozostania na działce przy ul. Na Grobli 14 wraz z zapewnieniem dogodnego dojazdu do powyższej lub też, w przypadku jeśli okaże się to niemożliwe, wyznaczenie innego terenu spełniającego wymogi potrzebne do realizacji projektu. Wrocławski Wagenburg jest instytucją, która od dziesięciu lat prowadzi niezależną, niekomercyjną działalność kulturalno-artystyczną i umożliwienie jego dalszego istnienia i rozwoju działalności powinno być zasadniczym celem władz miasta.

podpisz petycje online

Komentarze

0| 3 | jarząbek2011-07-18 11:07
ale tu nie chodzi przecież o walkę z ochroniarzami czy jakaś policja. likwidacja takich miejsc to kwestia decyzji politycznych ---> administracyjny ch ---> policji czy ochrony. ty widzisz tylko armie policji i niemoc wynikajaca z wybicja jej zebow. to jest problem tego środowiska. gdyby to środowisko pracowało politycznie, chcialo miec wplyw (kontrolowalo) co sie dzieje na okolo niego w urzędach (administracja) to nigdy by nie bylo takich przypałów. na razie jest tak ze - system zly bo nas nie docenia - a za co ma "nas" doceniać? za rzępolenie szarpidrutow?
0| 2 | awangardahh2011-07-14 08:58
Biznes nie cofnie sie przed niczym poniewaz w dana inwestycje zwykle uwiklanych,powi azanych jest wiele osob.W gre wchodza czesto setki milionow,korupc ja urzednikow i osob odpowiedzialnyc h za zagospodarowani e przestrzenne wiec gdyby cisnienie inwestora na jakas dzialke siegnelo zenitu/patrz ostatnie wydarzenia łódzkie-obrona skwerku zieleni w centrum-tam budowy nie zatrzymal sad i prezydent.Prezes spoldzielni niczym kacyk z armia ochroniarzy i budowlancow walczy z okolicznymi mieszkancami uzywajac przemocy/.Slowem zakonczenia tego wywodu gdy w gre wchodza setki milionow i Rozbrat i Wagenburg nie maja szans bo jesli kilkudziesieciu ochroniarzy nie da rady,przyjedzie ich kilkuset...
0| 1 | owy2011-07-04 02:04
Nudne to wysłuchiwanie, wiecznego odwoływania się do kultury. Ile można, gdy [cenzura] sie pali, sluchac o pankowych koncertach? Albo czas na robienie kultury (nie tylko umpa [cenzura]pa), albo lepiej na dzialanie polityczne wtedy nikt Was nie bedzie chcial ruszyc, bo bedzie sie bał. Rozbrat wcale nie jest dobrym tego przykladem...

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian