Dość demokracji rynkowo – konkordatowej. Przecinamy pępowinę!

rozbrat.org
Drukuj
ekonomia-ma-plecPoniżej publikujemy oświadczenie Porozumienia Kobiet 8 Marca dotyczące tegorocznej warszawskiej Manify. Jednocześnie informujemy, że środowisko związane z Rozbratem i Inicjatywą Pracowniczą organizuje wspólny wyjazd na demonstrację do Warszawy, która odbędzie się 11 marca. Zapraszamy wszystkie chętne osoby do współpracy.

Umawiano się z nami na demokrację. Demo-kracja – czyli rządy ludu, oznacza, że MY wszyscy - obywatele i obywatelki tego kraju, mamy prawo wybierać swoich przedstawicieli, którzy następnie będą zarządzać państwem zgodnie z naszymi interesami. No właśnie - zarządzać, a nie rządzić niczym udzielny książę, bez pytania nas o zdanie i bez negocjowania możliwych rozwiązań.

Jeśli to nie społeczeństwo ma dziś wpływ na rządzących, to kto? Na przykład hierarchia Kościoła Katolickiego, którą politycy z kolei wspierają pieniędzmi z budżetu. Same dotacje dla katechetów, kapelanów i katolickie szkolnictwo to ponad 1,6 miliarda rocznie. A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej, bo całkowite koszty choćby działania Funduszu Kościelnego mogą sięgać nawet 240 mld złotych. Oczywiście hierarchia Kościoła może żądać pieniędzy, jak każdy. Nie bardzo jednak wiadomo, dlaczego polskie państwo daje Kościołowi tak wielkie przywileje, szczególnie w czasach kryzysu, gdy liczy się każda złotówka, gdy zamyka się kolejne szkoły i przedszkola, a grupa osób najbiedniejszych wyraźnie rośnie

Ale światowe korporacje, czy organizacje takie jak UEFA, też nieźle sobie radzą. Dopiero niedawno ujawniono, że „UEFA nie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce z tytułu jakichkolwiek dochodów, przychodów, obrotu lub kapitału lub opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych lub innym podobnym podatkiem wynikającym z UEFA EURO 2012 i związanej z nią działalności″. Polski rząd postawił dać UEFA piękny i kosztowny prezent. Szkoda tylko, że nikt nie spytał obywateli i obywatelek, czy właśnie ten cel wydaje im się najważniejszy.

Wygląda na to, że zamiast demokracji uczestniczącej mamy demokrację rynkowo-konkordatową. Ogromne sumy, które idą co roku na Kościół Katolicki, czy obecnie na Euro 2012 warto porównać z pieniędzmi, które przeznacza się na potrzeby kobiet, czy rodzin. Euro 2012 kosztować będzie 81 miliardów. Dla porównania, na program „Maluch”, czyli wprowadzenie nowych form opieki nad dziećmi do lat 3 przeznaczono 40, ale… milionów, zaś na Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie całe 3 miliony. Te sumy najlepiej świadczą o tym, że potrzeby kobiet są na ostatnim miejscu wśród priorytetów obecnej władzy.

Kobiety to połowa społeczeństwa i chcemy, by było to widać w budżecie! Chcemy głosować na ludzi, którzy nas naprawdę reprezentują i chcemy, żeby zarządzali państwem wolni od wpływów instytucji religijnych, czy wielkiego biznesu. Mamy dość rządów rynkowo – konkordatowych!

Na początek odetnijmy wreszcie pępowinę, która łączy Sejm z Kościołem! Już dość państwa, które nie słucha obywateli i obywatelek, ale chętnie nadstawia ucha, gdy przemawiają biskupi, które wyraźnie boi się ich grożących dłoni, i zapycha je naszymi wspólnymi pieniędzmi. I dlatego, żeby pomóc przy narodzinach prawdziwej demokracji zaczniemy od wspólnego przecięcia wielkiej pępowiny!

Bądźcie z nami – 11 marca 2012, Warszawa pod Pałacem Kultury i Nauki!”

Porozumienie Kobiet 8 Marca