Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kongresono – Pierwszy Anarchistyczny Kongres

rozbrat.org

konkres4 i 5 kwietnia odbył się w Warszawie „Kongresono” czyli Pierwszy Kongres Anarchistyczny zorganizowany przez aktywistów związanych z Warszawską Federacją Anarchistyczną. Na miejscu spotkania mogliśmy wysłuchać referatów podzielonych na kilka grup tematycznych; Kultura i sztuka, Walka klas/polityka globalna, Ekologia, NGOizacja, Technologie/Internet, Feminizm/Queer oraz Miasto i Metody działania.

Wydarzenie te mogło dojść do skutku dzięki pracy zaledwie kilku osób, które w bardzo krótkim czasie zdołały zmienić swoje zamiary w czyn. Już sam fakt zrealizowania tego pomysłu zasługuje więc na uznanie. Pozytywne wrażenie robiło też  miejsce, w którym odbywał się kongres (sala konferencyjna FZZ „Metalowcy”) i jego atmosfera, sprzyjająca spotkaniom i wymianie myśli zarówno między uczestnikami znającymi się od lat, jak i tymi, dla których Kongresono było pierwszą okazją do poznania ludzi z ruchu. Organizatorzy zadbali po prostu o komfort przybyłych osób i klimat przyjazny nie tylko dla działaczy ale też osób spoza środowiska anarchistycznego.

Dobrym pomysłem była  duża otwartość na referentów, do których grona mógł wejść niemal każdy. Kongres nie miał więc sztywnej, akademickiej formuły, był różnorodny i dawał prelegentom dużą wolność zarówno doboru środków wyrazu, jak i treści wystąpień. Mieliśmy więc okazję porozmawiać m.in. o powiązaniach i możliwej współpracy między anarchistami a ruchem wolnej kultury, o zjawiskach w sferze pracy i zaniku czasu wolnego, polityce energetycznej, zagrożeniach jakie dla wolności niesie za sobą cyberprzestrzeń, sprawach obyczajowych czy faszyzmie rozpatrywanym z punktu widzenia psychologii. Tego typu rozwiązanie niosło jednak ze sobą również pewne niedogodności (jak tematyka czy poziom niektórych wystąpień) w przyszłości  będzie więc pewnie wymagać dopracowania. 

Szczególnie ważne i ciekawe dla aktywistów  wydawały się być jednak bloki poświęcone praktycznym działaniom czy to pracowniczym czy lokatorskim oraz wystąpienia dotyczące metod działania – czyli wszystko to, co odnosiło się bezpośrednio do zagadnień związanych z rozwojem ogólnopolskiego ruchu anarchistycznego. Z pewnością bowiem wiele osób, które zdecydowały się wziąć udział w warszawskim kongresie, zjawiło się na nim przede wszystkim właśnie w nadziei na rozpoczęcie dyskusji dotyczącej rozwoju ruchu  czy podjęcia nowych metod działania. Takie elementy pojawiały się w niektórych wystąpieniach, padło też kilka konkretnych propozycji, które ruch powinien rozważyć. Niestety czasu zarówno na dyskusję, jaki i same referaty było zdecydowanie za mało i te najważniejsze kwestie nie zostały należycie rozwinięte, co na pewno zostanie w najbliższym czasie nadrobione a sam kongres będzie miał swój ciąg dalszy w postaci przełożenia odbywających się w jego łonie rozmów na konkretne wnioski i działanie.

W czasie „Kongresono” odbyła się wystawa Grażyny Małkiewicz pt. „Portrety rewelacyjne/rewolucyjne” oraz performance Mai Rozbickiej  „Czasowa Strefa Autonomiczna – InstalAKCJA”.

Obecnych było kilka osób związanych z poznańskim środowiskiem anarchistycznym a także stoisko  Inicjatywy Pracowniczej i naszego wydawnictwa Bractwo Trojka, na którym można się było zaopatrzyć w prasę i literaturę anarchistyczną. Oprócz Trojki i IP swoje stoiska miały też Związek Syndykalistów Polski, Porozumienie Kobiet 8 Marca i Le Monde Diplomatique oraz osoby związane z zinem „Walcząca Warszawa” i portalem grecjawogniu.info.

Kongres cieszył się sporym zainteresowaniem, co dowodzi tego iż  myśl anarchistyczna pozostaje różnorodna i żywa a ruch społeczny na niej oparty zdolny do ciągłego rozwoju i podejmowania konkretnych, skutecznych działań, do których rozważenia i zainicjowania okazją był  rzeczony kongres. Należyte wykorzystanie tej okazji oraz sam rozwój ruchu zależą już jednak wyłącznie od samych aktywistów, od tego czy te dwa dni potraktują oni, jak impuls do działania czy też kolejne spotkanie towarzysko-wykładowe, miłe acz tylko spotkanie.

Komentarze

0| 6 | steff2013-04-22 15:32
Działalność GWO ma tę zaletę, że dzieki tej stronie można zrozumieć, że pewna część partyzantki anarchistycznej ma niezłego świra. Choć żałuje, że wielu z nich będzie gnić w więzieniach, to naprawdę czytając niektóre odezwy, nie mogę z siebie wykrzesać za grosz solidarności. To nawet nie chodzi o to, że ja się z nimi nie zgadzam, mogę się nie zgadzać z A.Bonanno, ale uważać że mimo róznic, tworzymy jakoś tam wspólny ruch, ale to co wypisuje czasami FAI czy Komórki Ognia, to czytać się tego nie da, tego nawet bzdurami nie można nazwać.
-1| 5 | XaViER2013-04-12 13:49
Widzę że postbolszewicy z Grecji w Ogniu molestują ludzi nie tylko na CIA, ale także na Rozbracie. Zachowujecie się jak Macierewicz z Kaczyńskim. Wszyscy was prześladują biedaczki :-D
+1| 4 | autorka2013-04-11 20:47
Usunięty to nieco za dużo powiedziane bo zakłada celowe działanie, którego tu nie było. Notka jest bardzo ogólna, nie pojawiło się w niej też wiele innych elementów. Zresztą już sobie chyba wyjaśniliśmy co trzeba mailowo. Pozdrawiam.
0| 3 | Grecja W Ogniu2013-04-11 17:51
Z relacji został całkowicie usunięty temat insurekcjonizmu .
0| 2 | autorka2013-04-11 10:09
Obawiam się, że autorem tekstu nie jest osoba, której to przypisujesz. Nie rozumiem, w którym miejscu relacja jest cenzorska więc proszę żebyś napisał konkretniej o co chodzi.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian