Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Raport z Mierzei

Kawka

mierzea miniaturaOd piątku trwa akcja wycinki drzew na Mierzei Wiślanej, przygotowująca teren pod przekop Mierzei Wiślanej. Inwestycja ta budzi wiele kontrowersji. Z punktu widzenia ekonomicznego jest ona całkowicie bez sensu, ponieważ zwrot kosztów sięgających miliarda złotych ma nastąpić po okresie 500 lat. Z punktu widzenia ekologicznego jest ona bezprawna, ponieważ odbywa się bez zgody na płoszenie zwierząt, w trakcie trwania procedury środowiskowej i wbrew zaleceniom Komisji Europejskiej. Mimo to prace postępują pełną parą, ponieważ leśnicy chcą zdążyć przed rozpoczęciem sezonu lęgowego, który przypada na dzień 1 marca.

Miałem okazję uczestniczyć w tym, co działo się na terenie Mierzei Wiślanej niemal od początku, ponieważ los spowodował, że w tym czasie znajdowałem się w Gdańsku.

Skala prac jest porażająca. Do wczoraj (20.02) las został już wycięty na całej długości od Zatoki Gdańskiej do Zalewu Wiślanego. Za sprawą 4 harvesterów i pilarzy, którzy pracowali 24h na dobę od piątku, usunięto kilka tysięcy drzew. Zgodnie z tym, co powiedziane zostało na wczorajszej konferencji prasowej, wycinka została skończona. Nie świadczą o tym jednak krążące wokół terenu harvestery. Koniec wycinki nie oznacza jednak końca prac. Wciąż znajdują się tam forwardery, które sprzątają teren i będą robiły to co najmniej przez kilka kolejnych dni.

Teren w dalszym ciągu jest ochraniany przez firmę Eco-Trade, która, słynąc z tego, że nie płaci pracownikom, mogła zaoferować konkurencyjną cenę w przetargu na poziomie jedynie 70 000 zł za dobę. Za 10 dni ochrony tego terenu zgarną więc 700 000 zł. Oprócz tego dodatkowe koszty to policja ochraniająca również teren przez 24 godziny na dobę – zarówno z jednostek gdańskiej prewencji, jak i kryminalna. Jeden z radiowozów wyposażony jest w LRAD – broń, która służy do ogłuszania demonstrantów, nielegalna w UE. Przez większą część czasu lata samolot, który obserwuje teren. Od strony Zatoki pływa kuter Straży Przybrzeżnej (lub Granicznej), który pilnuje, aby nie było desantu na plażę. Całość dopełniają jednostki Straży Leśnej, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej obecnej na miejscu. Nie wiadomo dokładnie, jakie są koszty całej tej operacji, można się jednak domyślać, że pierwsze miliony już zostały wydane na inwestycję. Wiadomym jest jednak, że wszystkie one, podobnie jak bardzo wysokie tempo prac, zostały podyktowane strachem przed protestującymi, co zresztą padło na wczorajszej konferencji. Skąd zatem taka obawa przed protestami, skoro zdaniem rządzących jest to tak krystaliczna i opłacalna inwestycja?

Na najbliższy weekend planowane są już kolejne wydarzenia. Rozpoczną się one w piątek demonstracją pod Neptunem w Gdańsku o godzinie 19:00, a następnie przeniosą do Krynicy Morskiej, gdzie potrwają do niedzieli. Warto podkreślić, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie bardzo mocne zaangażowanie i wsparcie ze strony zarówno mieszkańców, jak i urzędników z Krynicy.

Pierwszy etap prac, czyli pozbycie się lasu, nie potrwa już zbyt długo. Dlatego bardzo ważne jest, aby być na miejscu i zaprotestować właśnie teraz. Musimy wspomóc zarówno mieszkańców Krynicy, jak i aktywistów ze świeżo powstałej inicjatywy Obóz dla Mierzei Wiślanej. Dlatego pakujcie się i przybywajcie na przedwczesne wakacje nad Zatoką.

Wszelkie informacje o nadchodzących wydarzeniach będą udostępniane na fanpage’u Obozu dla Mierzei Wiślanej.

Przybywajcie! Walka trwa teraz, a nie mamy planety B, na której będziemy mogli zamieszkać.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian