Wolność powinna i może bronić się sama i byłoby niebezpiecznym absurdem krępować ją pod pretekstem jej ochrony, ponieważ moralność nie ma innego źródła, bodźca, przyczyny i celu niż wolność, i ponieważ sama nie jest niczym innym jak wolnością.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

I Marsz Równości w Gnieźnie - relacja

rozbrat.org

miniaturaGnieznoSobota trzynasty kwietnia to data, którą na pewno warto zapamiętać. Właśnie wówczas miał miejsce I Marsz Równości w Gnieźnie. Blisko osiemdziesięcioosobowa grupa aktywistek i aktywistów z Poznania, związanych z poznańską sekcją Federacji Anarchistycznej i Kolektywem Rozbrat, wsparła to wydarzenie swoim uczestnictwem. Z czarno-czerwonymi flagami i przy akompaniamencie Samby Hałastry, razem z częścią organizatorów marszu wkroczyliśmy na gnieźnieński rynek. Na rynku przywitała nas już dość spora, kolorowa i różnorodna grupa uczestniczek i uczestników marszu, nie zabrakło wśród nich przedstawicieli różnych lewicowych partii, ale przede wszystkim dominowały osoby niezrzeszone, chcące wyrazić swoje poparcie dla idei równości, tolerancji i wzajemnego szacunku.

W tym miejscu nie można pominąć obecności na tym samym rynku dużej grupy gapiów i przeciwników marszu oraz licznych sił policyjnych. Nie sposób mówić tu o kontrmanifestacji, bo argumenty w postaci słownej agresji, wyzwisk, kłamliwych transparentów sugerujących związek między inną orientacją seksualną a przestępstwem pedofilii – to nie kwalifikuje się do kategorii kontrmanifestacji poglądów, a raczej do atmosfery linczu czy nosi znamiona atmosfery pogromowej, zważając na formułowane groźby i dążenie do fizycznej konfrontacji.
Wspomnianej atmosferze uległ jeszcze przed marszem prezydent Gniezna - Tomasz Budasz [członek Platformy Obywatelskiej] – starając się zakazać organizowania marszu, posiłkując się „argumentami” o bezpieczeństwie mieszkańców. Jak gdyby zwolennicy równości mogli stanowić jakiekolwiek dla owego bezpieczeństwa zagrożenie. Sąd uchylił ostatecznie zakaz prezydenta, ale sama wyrażona owym zakazem polityczna intencja pozostała. Podobnie niektóre media takie jak Radio Poznań sporo miejsca w swoim przekazie poświęciły planowanym kontrmanifestacjom, czy powtarzaniem kłamliwych argumentów formułowanych m.in. przez miejskiego radnego PiS Pawła Kamińskiego. W kontekście małomiasteczkowej polityki podgrzewanie atmosfery zaszczucia i zagrożenia wobec osób innych, odmiennych, mogło mieć naprawdę niebezpieczne skutki. Zachowanie tzw. kontrmanifestantów wyraźnie zresztą wskazywało na ich agresywne zamiary, widać jednak dla lokalnych mediów i polityków ważniejsze jest „ugrać swoje” na tak podgrzanych emocjach.

Pomimo wszystko I Marsz Równości ruszył bez przeszkód ulicami Gniezna. Na czele marszu jego uczestnicy nieśli największy transparent z napisem: „Gniezno – pierwsza stolica równości”. Wszystkie, dość liczne przemówienia w trakcie marszu były tłumaczone na język migowy. Wśród zabierających głos nie zabrakło przedstawicieli rodzin osób LGBTQ, przedstawicieli stowarzyszeń działających na rzecz osób wykluczonych i osób LGBTQ. Domagano się nie tylko równości i tolerancji, ale przypominano również o potrzebie rzetelnej edukacji seksualnej, przeciwdziałaniu przemocy i respektowaniu praw kobiet. W samym marszu brało udział około 400 osób.
W trakcie przemarszu doszło do kilku drobnych utarczek, głównie słownych, z jego przeciwnikami. Oprócz przekleństw w ich arsenale pojawiło się również plucie. Na samym zakończeniu marszu w stronę jego uczestników z agresywnego tłumu poleciały również jajka i kilka butelek z farbą. Z naszych informacji wynika, że jednak nikomu z uczestniczek i uczestników marszu nic się nie stało. Warto wspomnieć, że z komunikatów policji wynika, że wszyscy zatrzymani w tym dniu stanowili grupę tzw kontrmanifestantów, komunikaty mówiły o 7 do 9 osób, wszystkie zatrzymane osoby były pod wpływem alkoholu. Wspominamy o tym choćby po to, by w tym kontekście umieścić kolejną haniebną wypowiedź prezydenta Gniezna, odnoszącą się do strat wywołanych atakami na marsz: „ Będziemy się starali wyegzekwować pokrycie naprawy tych szkód od osób, które dokonały tych aktów wandalizmu, niezależnie po której stronie były ”. Tak właśnie lokalna władza jeszcze raz usiłuje stworzyć wrażenie symetrii między tymi, którzy domagają się równego traktowania, szacunku i tolerancji, a tymi, którzy chcą ich pozbawić tych praw, a nawet grożą im fizycznym atakiem.
Mamy nadzieję, że I Marsz Równości zaktywizuje lokalne środowiska wolnościowe, doda im energii do kolejnych działań, w kontrze do władzy, za to zawsze ku poszerzaniu wolności. W takich działaniach zawsze będą mogli liczyć na wsparcie poznańskich anarchistek i anarchistów.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian