Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Chaos przeciwko NATO - relacja

bam i ewe
Nato_Game_Over W dniach 20-21 listopada 2010, w niedługim czasie od dziewiątej rocznicy katastrofalnej inwazji na Afganistan, odbyła się w Lizbonie konferencja przedstawicieli 40 państw zrzeszonych w NATO,  na której uzgodniono założenia Nowej Koncepcji Strategicznej. Zakłada ona możliwość zaatakowania każdego państwa na świecie, bierze pod uwagę użycie broni atomowej oraz użycie wojsk do pacyfikowania "niepokojów społecznych", a także przedłużenie misji wojsk amerykańskich w Afganistanie do 2015 roku mimo apeli rządu tego kraju o jej redukcję (dotychczas podczas wojny afgańskiej zginęło około miliona osób).

W związku z tym międzynarodowe środowisko aktywistyczne zorganizowało obóz anty-NATO oraz tydzień akcji bezpośrednich trwający od 17 do 21 listopada celem zbojkotowania ekspansywnej, militarystycznej postawy tej organizacji i zwrócenia uwagi opinii publicznej na bezzasadność jej działań. Obóz ten, jako pierwszy tego typu w Portugalii, miał za zadanie wzmocnić początkujący ruch aktywistyczny w tym kraju.

Reakcją na informację o przygotowaniach do obozu było kreowanie negatywnego obrazu aktywistów w mediach portugalskich, stworzenie mitu o ich przynależności do niebezpiecznego, agresywnego czarnego bloku oraz wzmożone kontrole na granicach Portugalii. Organizacji szczytu towarzyszyło zawieszenie funkcjonowania traktatu z Schengen, co stanowi poważne naruszenie swobód obywatelskich. Około 150 osób nie zostało wpuszczonych na teren kraju, m.in. z powodu posiadania ulotek "o treści anarchistycznej" lub "dużej ilości czarnych ubrań w bagażu", tym samym pozbawieni oni zostali podstawowego prawa do publicznego wygłaszania opinii. 17 osób zostało zaaresztowanych podczas próby przekroczenia granicy, nieznane są jednak powody tych aresztowań.

Aktywiści, którym udało się przedostać do Lizbony, przeprowadzili szereg akcji od symbolicznych aktów nieposłuszeństwa społecznego po publiczne demonstracje i happeningi.  Wśród nich można wymienić: flash mob, podczas którego około 200 osób "umarło" naprzeciwko centralnej stacji kolejowej Lizbony; postawienie  krzyży na centralnym skwerze miejskim, upodobniając go do cmentarza w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na ilość zamordowanych cywili w wojnie afgańskiej czy obrzucenie reklam patronów szczytu NATO "bombami" z farbą (m.in Xerox, Delta café, Siemens). Pierwsza duża akcja miała charakter pochodu samby RoR oraz armii klaunów imitujących wojska NATO, dziękujących Lizbonie za przyjęcie swoich przedstawicieli podczas kilku dni konferencji i miliony euro wydane przez Portugalię i inne rządy europejskie na wojnę i eksploatację.

Oprócz tego odbyła się demonstracja solidarnościowa z osobami zatrzymanymi i zawróconymi z granicy portugalskiej. W celu obalenia mitu "agresywnego aktywisty-wandala" wykreowanego przez media, zorganizowany został publiczny trening z zakresu pokojowych akcji bezpośrednich.

W sobotę rano, 20.11, około 80 osób zablokowało jedną z dróg dojazdowych do czerwonej strefy szczytu, przeszkadzając delegatom w dotarciu na konferencję. Blokada wywołała natychmiastową acz chaotyczną akcję policji i została usunięta po około 40 minutach. W pierwszych minutach policjanci nie zauważyli zapięć i próbowali usunąć aktywistów siłą ciągnąc ich w przeciwne strony. Nie posiadali oni profesjonalnych narzędzi, czym zagrażali zdrowiu blokujących  (iskry padające prosto na twarz i skórę blokujących, nieumiejętność zakładania i zdejmowania plastikowych kajdanek).

Zaaresztowano 42 osoby, w tym dwoje aktywistów z Polski. Po 15 godzinach aresztu zostali oni wypuszczeni po postawieniu zarzutów "nielegalnego wtargnięcia na teren szczytu NATO, blokowania ruchu ulicznego i nierozejścia się na wezwanie policji". Zarzuty te wydają się bezpodstawne, jako że blokada miała miejsce poza terenem szczytu, ruch uliczny zablokowała policja a aresztowania rozpoczęły się bez uprzedniej informacji. Za postawione zarzuty aktywistom grozi kara do roku więzienia.

O przebiegu sprawy sądowej będziemy informować na bieżąco i wzywać do ewentualnych akcji solidarnościowych.

Linki:

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian