Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Anarchiści z Rosji potrzebują naszej pomocy!

Anarchistyczny Czarny Krzyż Poznań
Chimki-1

Władza wzięła do niewoli jeszcze jednego zakładnika w sprawie „chimkowskiego lasu”

2 marca 2011 r. zaraz po opuszczeniu budynku służb migracyjnych w Kijowie (Ukraina) wydział kryminalny policji zatrzymał Denisa Salopov jednego z uczestników akcji przeciwko wycince drzew pod autostradę w Chimkach na przedmieściach Moskwy 28 lipca 2010 r.

Denis starał się na Ukrainie o azyl polityczny, którego mu odmówiono, decyzja nie jest prawomocna, gdyż przysługuje mu jeszcze odwołanie do sądu. Mimo to prawdopodobnie pracownicy służby migracyjnej wydali go policji.

4 marca 2011 sąd wydał wyrok tymczasowego zatrzymania Salopova na okres 40 dni. Od tej decyzji sądu Denis będzie się odwoływał do wyższej instancji.

Jego interesy reprezentuje adwokat przysłany przez kijowskiego przedstawiciela Głównego Komisarza ONZ do spraw uchodźców. Kilka miesięcy temu ONZ przyznało bowiem oficjalnie Denisowi status uchodźca politycznego. Jego ekstradycja z Ukrainy do Rosji, byłaby tym samym jawnym pogwałceniem norm międzynarodowych.

Przeciwko uczestnikom demonstracji 28 lipca 2010 roku, rosyjska policja prowadzi śledztwo art. 213 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej o wyczyn chuligański, kilka rozbitych szyb podczas akcji, dały  pretekst milicji i prokuraturze obwodu moskiewskiego do rozpętania  masowej kampanii prześladowań aktywistów społecznych. W czasie trwania śledztwa wielokrotnie dochodziło do łamania prawa min. bicia i zastraszania świadków. Pierwsze posiedzenie sądu miasta Chimki w tej sprawie wyznaczono na 14 marca 2011 roku.

W sprawie Denisa Salopov śledczy nie posiadają jakichkolwiek wartościowych dowodów, jednak jego ekstradycja może zakończyć się tragicznie, na organizatorach protestu  ciążą nieformalne wyroki śmierci wydane przez miejscową mafię współpracującą z władzami, w której interesie leży przeprowadzenie autostrady przez podmoskiewskie lasy.

W listopadzie 2008 r., w Chimkach brutalnie pobito Michaiła Beketowa, za artykuły krytykujące władze w wydawanej przez niego gazecie „Chimskaja Prawda”. Amputowano mu nogę, a z powodu obrażeń głowy stracił mowę. Ze sprawą związany był Stanisław Markelow, który został później zamordowany za swoją działalność.

Zamiast śledztwa w sprawie pobić dziennikarzy i działaczy społecznych w Chimkach miejscowa milicja w dalszym ciągu prześladuje uczestników akcji protestu.

Co możemy zrobić?

W Niemczech i Moskwie organizowane są akcje pod ambasadami Ukrainy.

Potrzeba jak najwięcej listów do ambasady ukraińskiej zarówno od pojedynczych ludzi jak i organizacji. Trzeba to zrobić jak najprędzej, zanim Denis nie zostanie deportowany.

Ambasada Ukrainy w Polsce:
Al. J.Ch. Szucha 7, 00-580 Warszawa, Polska
Tel.: +48 (22) 629-34-46 +48 (22) 629-34-46 ,+48 (22) 629-34-46, 622-15-49, 622-47-97,
629-05-79
Fax: +48 (22) 629-81-03
E-mail: [email protected] poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.mfa.gov.ua/poland/

Konsulaty:

Aleja Pułkownika Władysława Beliny-Prażmowskiego 4, 31-514 Kraków
Tel: +48 (12) 429-60-66 +48 (12) 429-60-66
Faks: +48 (12) 429-29-36
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .uaAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.plk.internetdsl.pl     ul. Bernarda Chrzanowskiego 60A, 80-278 Gdańsk
Tel.: +48 (58) 346-06-90 +48 (58) 346-06-90
Faks: +48 (58) 346-07-07
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .uaAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://kgu.internetdsl.pl

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie
ul. 3 Maja 14, 20-078 Lublin
Tel.: +48 (81) 531-88-89 +48 (81) 531-88-89 , 531-88-01
Faks: +48 (81) 531-88-88
E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .uaAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , [email protected] poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://www.ukr-konsulat.lublin.pl

7 lat więzienia za grafitti!

W nocy 1 lutego w Burnał (Kraj Ałtajski) miejscowi anarchiści podjęli akcję graficiarską, która miała na celu wykpienie członków rosyjskich elit politycznych.

Następnego dnia funkcjonariusze oddziałów policji antyekstremistycznej wtargnęli do domów dwóch anarchistów:  Sergieja Sandina i  Danila Malyszkina.

Aktywiści zostali przewiezieni na komisariat policji, gdzie przetrzymywano ich ponad 24 godziny bez wody, jedzenia i spania. W tym czasie wywierano na nich presję (także fizyczną) by przyznali się do winy oraz podali dane innych osób uczestniczących w akcji, a także znanych im aktywistów anarchistycznych i antyfaszystowskich. W rezultacie u Siergieja Sandina wystąpił atak astmy.

Później, w trakcie tzw. przeszukania ( przeprowadzonego z naruszeniem podstawowych procedur) policjanci zabrali aktywistom ich osobiste rzeczy (włączając min: kubek, markery, taśmę klejącą itd.): komputer i sprzęt biurowy.

14 lutego w pobliżu swojej pracy został zatrzymany i zawieziony na komisariat milicji Leonow Witalij, trzeci podejrzany o uczestnictwo w akcji malowania graffiti.

Mimo, że straty poniesione po wykonaniu graffiti były niewielkie (około 25 euro za „zniszczony” banner) i nie było żadnych dowodów na udział aktywistów w nielegalnym czynie, policja antyekstremistyczna oskarżyła ich z paragrafów kodeksu karnego. Teraz nasi przyjaciele są sądzeni za „grupowy chuligański czyn popełniony z politycznych pobudek”. Maksymalny wyrok za ten czyn sięga 7 lat pozbawienia wolności.

Teraz Danil, Sergej i Witalij potrzebują pieniędzy na prawników (około 300 euro wszyscy razem). Ta suma jest dla nich bardzo wysoka, ponieważ dwóch z nich to wciąż studenci pochodzący nie z zamożnych rodzin.

W celu zdobycia dokładniejszych informacji możecie pisać na te adresy mailowe, odpiszą wam sami :

DANIIL MALYSZKIN:  [email protected] poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
SERGEJ SANDIN: [email protected] poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
WITALIJ  LEONOV: [email protected] poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jeszcze miesiąc temu organizowali koncert by zebrać pieniądze na dom dziecka, teraz my zbieramy pieniądze dla nich, ponieważ każdy nas może być kiedyś represjonowanym!
Pieniądze mozna przesyłać:

Euro:
Alfa-Bank
Beneficiaru s bank Alfa-bank, Moscow, Russia
Kod S.W.I.F.T.  ALFARUMM
Beneficiaru ms. Gain Olga Aleksandrovna
Numer konta: 40817978308960001123

Correspondent bank of beneficiaru s bank COMMERZBANK AG, Frankfurt am Main
S.W.I.F.T.  COBADEFF
Acc. With corresp / Bank № 400886894501 EUR

Dolary:
Alfa-Bank
Beneficiaru s bank Alfa-bank, Moscow, Russia
S.W.I.F.T.  ALFARUMM
Beneficiaru ms. Gain Olga Aleksandrovna
Numer konta:  40817840308960001497

Correspondent bank of beneficiaru s bank WELLS FARGO BANK N.A.
S.W.I.F.T.  PNBPUS3NNYC
Acc. With corresp / Bank № 2000193651652 USD

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian