Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Krótka historia anarchistycznego skłotu w Reykjaviku

Yedzin

W czwartek 9 kwietnia pustostan w centrum Reykjaviku został zaskłotowany przez islandzkich anarchistów. Budynek był nieużywany przez ponad rok i jest jednym z wielu budynków, których właścicielem jest firma budowlana, która planuje zburzyć te stare budynki i wybudować na ich miejscu centrum handlowe i biznesowe.

Po zajęciu budynku skłotersi posprzątali jego część i otworzyli ją na imprezę powitalną, rozdawano jedzenie w ramach akcji Jedzenia Zamiast Bomb, grana była muzyka oraz przeprowadzono dyskusje nt. skłotingu. Na przyjęcie przybyło wielu gości, w tym również sąsiadów. W ciągu kilku kolejnych dni skłotersi skończyli sprzątać budynek i zaczęli tworzyć z niego centrum socjalne. Otwarto free shop, mały infoshop z radykalną literaturą, wydawnictwo DIY i wspólną kuchnię. W sobotę rozdawano jedzenie w ramach Jedzenia Zamiast Bomb a przybyłych zaproszono do środka, aby zobaczyli jak można wykorzystać centrum socjalne.

Skłotersi rozesłali list o następującej treści:

Puste domy są wszędzie; domy, które miały być zburzone po to, by na ich miejscu powstały centra handlowe, domy, które miały być wynajmowane po nieprawdopodobnych cenach, domy, dzięki którym bogaci mieli być jeszcze bogatsi a społeczeństwo biedniejsze kulturowo.

Nie pytaliśmy o pozwolenie aby używać tego domu. Nie potrzebujemy pozwolenia od tych, którzy myślą, że mogą rządzić życiem i przestrzenią innych w imię finansów. Nie bierzemy udziału w tym systemie.

Bierzemy to, co do nas należy i w tym domu stworzymy przestrzeń społeczną, gdzie ludzie mogą spotykać się i używać w sposób, który ich zdaniem jest potrzebny, np. poprzez organizowanie wykładów, gotowanie, uczęszczanie na wydarzenia polityczne i praktykowanie wielu rodzajów sztuki.

Przestrzeń będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcą pracować na rzecz radykalnych zmian w społeczeństwie napędzanym przez pieniądz, w którym przyszło nam żyć.

Kapitalistyczna demokracja, którą znamy to tylko kolejna struktura władzy, zaprojektowana po to, aby rządzić ludźmi i zarabiać na nich pieniądze. Ludzi uczy się, że jest to jedyny sprawiedliwy system, który udało się stworzyć istocie ludzkiej, ale to nieprawda. W demokracji mniejszość represjonuje większość i tylko niewiele osób znajduje się na szczycie piramidy władzy, kosztem większości. Na każdego premiera przypada miliony tych, którzy nim nie są. Podejmowanie decyzji poprzez konsensus to metoda, której używają anarchiści i inni radykałowie aby podejmować decyzje w swoich grupach, małych i dużych, w przeciwieństwie do wyborów większościowych w demokracji. Wykorzystujemy okazję, aby tworzyć alternatywy, zamiast jedynie wybierać między nimi.

Kapitalizm daje ludziom i firmom możliwość zmiany domu, ale z drugiej strony pozwala na to, aby stały one puste, w czasie gdy ludzie pozostają bez domów i miejsc zamieszkania. Banki są właścicielami większości pustych budynków a społeczeństwo ma płacić za grę kłamstw, którą zaakceptowano "przed upadkiem finansowym". Nie będziemy za nich płacić!

Skłot ma uderzyć we władzę, kapitalizm i wszystkie rodzaje gier rządzenia. Na nasz dom nie będą miały wpływu obecne władze Islandii, nie będą tu panowały żadne struktury władzy.

To my, ludzie, obaliliśmy poprzedni rząd i jeszcze daleko nam do dekonstrukcji systemu nierówności i biedy, jak również do stworzenia społeczeństwa, w którym chcemy żyć. Zachęcamy innych do odmowy płacenia długów bankom, do odmowy opuszczenia ich domów i rozpoczęcia skłotowania.

Zagrożenie ewikcją

We wtorek 14 kwietnia właściciele domu przyszli do nas wraz z cywilnymi policjantami i ogłosili, że dom powinien być opuszczony do godziny 16:00. Skłotersi zabarykadowali budynek i poprosili o demonstrację solidarnościową. Około 15:00 ludzie zaczęli gromadzić się przed skłotem, zapalono ognisko, grały bębny i wykrzykiwano slogany popierające skłotersów. Kilkaset osób przyszło na demonstrację i otwarto free shop.

Jeden ze skłotersów wygłosił przemówienie:

To jest właśnie solidarność!

To wspaniałe, że jesteście wszyscy tutaj. To jest właśnie solidarność! My, którzy zaskłotowaliśmy ten dom zmienimy społeczeństwo, w którym żyjemy. Jako część tych zmian chcemy bronić tego domu; domu, który miał się stać częścią kapitalistycznej machiny, jako że planowano tu budowę centrum handlowego.

Ten budynek należy do nas - ludzi w środku i tych, którzy stoją na zewnątrz - i będzie użyty do naszej rewolucji. Aby zniszczyć to struktury władzy tego społeczeństwa potrzebujemy rewolucji - nie wyborów! Dziś, my, którzy jesteśmy w środku i wy, którzy stoicie na zewnątrz w tę okropną pogodę, powstrzymaliście korporacyjne ścierwo od użycia przemocy, której tylko oni mają prawo użyć.

Lecz odkąd policja nie będzie teraz wysyłana przeciwko nam, rząd naśle ich na nas w nocy, jutro, lub później w tym tygodniu lub po wyborach. Nie ma znaczenia, czy nas wyrzucą czy pozwolą nam zostać, będziemy jednak coraz silniejsi. Ten dom jest nasz! Ta walka jest nasza; walka przeciwko władzy i kapitalizmowi.

Rewolucja jest i musi być międzynarodowa. Tym skłotem chcemy ogłosić nasze wsparcie i solidarność z ludźmi prześladowanymi w Palestynie i ich krewnymi po drugiej stronie muru, z Anarchistami przeciwko Murowi, z ruchem Zapatystów w Meksyku, z polskimi skłotersami na skłocie Rozbrat w Poznaniu, z Mumią Abu Jamalem, Rodem Conrado i wszystkimi innymi politycznymi więźniami w USA, z plemieniem Dongria Kondh w Orissie w Indiach, którzy walczą przeciwko kopalniom boksytu... i wszystkimi innymi ludźmi i/lub ruchami, którzy walczą przeciwko władzy, wyzyskowi, korupcji, opresjom i przemocy - na całym świecie.

Skłotowanie to część rewolucji i dlatego zachęcamy wszystkich do zajmowania domów, okupowani pustych budynków i odmowę opuszczenia swoich własnych domów.

Niech żyje rewolucja!

Skłotersi domu przy Vatnsstígur 4.


Skłot w Reykjaviku został eksmitowany w środę, 15 kwietnia, 22 skłotersów zostało aresztowanych. Nie jest to ani pierwsza, ani zapewne ostatnia próba okupowania budynku w Reykjaviku. Gospodarka Islandii od października pozostaje w stanie krytycznym, kilka miesięcy temu pierwszy raz w historii świata prezydentem została kobieta lesbijka... wybór takiej osoby na głowę państwa przypomina nową przyjazną twarz reżimu w USA. Opór ze strony anarchistów zostaje nieprzerwany. Podczas gdy polityka państwa nadal traktuje własność prywatną jako świętość i wielu Islandczyków, którzy stracili majątek, pracę może niedługo stracić swoje domy. Działanie skłotersów może być dla nich doskonałym przykładem.

Solidaryzujemy się z islandzkimi skłotersami i wyrażamy ogromną wdzięczność za to, że w momentach walki pamiętają oni również o nas!

Kolektyw Rozbrat.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian