Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów

rozbrat.org
Drukuj
fankfurt24 marca, we Frankfurcie nad Odrą odbyła się blokada przemarszu neonazistów, w której uczestniczył sojusz stowarzyszeń, związków i inicjatyw społecznych z Niemiec i Polski. Obecni byli przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza z Kostrzyna oraz grupa antyfaszystów z całej Polski w tym z Poznania. Neonaziści pod hasłem: „Wyjść z UE i zamknąć granice“, chcieli wzbudzić strach i niechęć wobec Europy, imigrantów oraz przede wszystkim Polaków. Poza neonazistowskimi organizacjami ( np.Freundeskreis Nordbrandenburg ),w marszu uczestniczyli również przedstawiciele nacjonalistycznej partii NPD.

Sojusz: „Frankfurt nad Odrą nie jest miejscem dla nazistów“ zadbał o wcześniejsze przygotowanie miasta-  w centrum widoczne były plakaty i banery o antyrasistowskim i antyfaszystowskim przekazie. Na miejsce zbiórki - plac przy  Heilbronner Straße, z każdą chwilą przybywało co raz więcej osób chcących uniemożliwić przejście neonazistom, w tym bardzo wielu starszych mieszkańców Frankfurtu. Po przemowach członków sojuszu, cały tłum udał się w okolice dworca, gdzie zarejestrowana była pierwsza pikieta. Atmosfera  była iście piknikowa, a dodatkowo   sprzyjała jej słoneczna pogoda. Warto podkreślić jeszcze raz to, że u naszych zachodnich sąsiadów jest ogromne świadomość niebezpieczeństwa, jakie stanowią skrajnie prawicowe ugrupowania. Mieszkańcy aktywnie brali udział w blokadzie, widoczne były samodzielnie zrobione transparenty odwołujące się do niechlubnej historii Niemiec i wstydu z dokonań nazistowskich przodków.

Zgromadzone siły policyjne były ogromne, ściągnięto posiłki nawet z Berlina - oczywiście nie będziemy komentować chociażby kosztów tak niepotrzebnie dużej mobilizacji policyjnej. Szybko okazało się, że fizyczna blokada w jednym miejscu, na jednej ulicy odchodzącej od dworca nie rozwiąże problemu. Wygwizdana prawica, która stawiła się w liczbie około 120 osób, została skierowana inną droga, niż było to ustalone. Oczywiście antyfaszyści nie dali za wygraną, cały tłum szybko przemieścił się, aby skutecznie uniemożliwić przejście skrajnej prawicy. I w tym momencie dobra organizacja marszu się kończy - w całe przedsięwzięcie wdarł się chaos, brakowało osób, które jako czujki cały czas obserwowałyby kierunek neonazistowskiego marszu. Zaczęła się bieganina i pierwsze nadużycia ze strony policji. Miasto wyglądało jak oblężone za sprawą kilkudziesięciu radiowozów i policyjnych kordonów. Jeden z takich kordonów został zamknięty na sporej grupie antyfaszystów, aby uniemożliwić im poruszanie się. Gdy wreszcie ustalono, gdzie aktualnie znajduje się neonazistowski marsz, wielu osobom udało się wybić z kordonu i liczna grupa  utworzyła siedzącą blokadę naprzeciwko skrajnej prawicy. I w tym miejscu skończył się pochód prawicy - antyfaszyści nie ustąpili i fizycznie zablokowali neonazistów. Całej tej akcji towarzyszyły przemowy przedstawiciela NPD, które były jednak zagłuszane przez blokujących. Faszyści mieli na sobie ubrania nawiązujące do emblematów III Rzeszy, a nawet koszulki wyraźnie mówiące, że są nazistami. Jeden z uczestników marszu skrajnej prawicy został zatrzymany za używanie „sprzecznych z konstytucją symboli”. W sumie około 600 osób przybyło do Frankfurtu na blokady, jednak rozbici w mniejsze grupy i przetrzymywani w kordonach nie mogli przez długi czas się ruszyć. Okazało się, że skrajna prawica przeszła tylko kilkaset metrów i w dodatku bez możliwości pokazania się w centrum miasta, na czym jej najbardziej zależało. Szczególnie upokarzającym dla neonazistów był moment, w którym zmuszeni do odwrotu zostali „pożegnani” okrzykami po Polsku.

Bardzo widoczna była we Frankfurcie tendencja do wykorzystywania antyfaszystowskiej symboliki przez skrajną prawicę, a nawet pacyfistycznych metod protestu, jakim jest siedząca blokada zwana sittingiem. Po udanej blokadzie uczestnicy mogli udać się  na posiłek i  koncert organizowany przez antyfaszystowskie stowarzyszenie Utopia e.V .