Idea, zgodnie z którą ubodzy mają prawo do odpoczynku, zawsze była szokująca dla bogatych.
Bertrand Russell

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Ewikcja skłotu Delta w greckich Salonikach

Molly

squatOkoło godz. 7:30 w środę, 12 września w Salonikach, co najmniej pięć szwadronów jednostek MAT do walki z zamieszkami oraz dwa jeepy z antyterrorystycznej jednostki specjalnej EKAM otoczyły anarchistyczny squat Delta i chwilę później przystąpiły do szturmu. Dziesięć osób aresztowano w budynku. Zatrzymano także grupę osób przed budynkiem. Ponadto większa grupa przybyła by okazać solidarność z mieszkańcami została otoczona i odcięta przez policję. Policjanci przeszukali zajmowany od 2007 roku wielopiętrowy budynek. Skonfiskowano wiele rzeczy osobistych lokatorów w tym komputery, dyski twarde a nawet gotówkę.

Ponadto Policja wydała oficjalny film wideo z wyciszonym dźwiękiem z całej akcji. Jednostki do walki z zamieszkami otoczyły teren a drzwi wejściowe do budynku zostały zamknięte. Wszystkie osoby przybyłe by okazać solidarność, które zatrzymano, zostały już wypuszczone. Zatrzymani wewnątrz budynku wyszli po dwóch dniach z aresztu z zarzutami popełnienia wykroczenia, jedna osoba prawdopodobnie zostanie deportowana z Grecji.

Wygłaszając oświadczenie dotyczące eksmisji skłotu Delta , minister obrony cywilnej Dendias stwierdził, że operacja odbyła się na żądanie samego premiera Samarasa. W mniej więcej tym samym czasie bojówka nazistowskiej partii Złoty Świt, która zasiada od niedawna w greckim parlamencie, zaatakowała imigrantów pracujących jako sprzedawcy na targu w Atenach.

Delta to dziewięciopiętrowy budynek w centrum Salonik, były hotel i akademik, zaskłotowany w połowie 2007 roku. Było to miejsce zaprzyjaźnione z Rozbratem. Pierwsze otwarte wydarzenie na Delcie miało miejsce trzy miesiące po zajęciu budynku i był to pokaz filmu o Rozbracie oraz dyskusja z przebywającymi w Salonikach aktywistami z FA Poznań.

Poniżej publikujemy list napisany przez osoby aresztowane na terenie skłotu Delta jeszcze przed rozprawą w sądzie.

Żyjemy w ściśle zamkniętym i ograniczonym systemie ekonomicznym, który w każdy możliwy sposób ochrania wszelkiego rodzaju interesy szefów.

Po drugiej stronie znajdują się ci poddawani opresjom, ci wszyscy, który na co dzień stają twarzą w twarz z trudem przetrwania. Największa część społeczeństwa, kilkaset milionów żyje na granicy ubóstwa, codziennie jest atakowana przez niewielką klasę szefów, wraz z protektorami ich bogactwa, wykonawcami ich rozkazów – państwem i władzą. Zwłaszcza w ciągu ostatnich lat, podczas kryzysu ekonomicznego stworzonego przez szefów, który nie jest niczym innym niż oczywistą restrukturyzacją i ponowną akumulacją majątku na ich korzyść oraz próbą całkowitej kontroli każdego aspektu życia społecznego, coraz więcej ludzi znajduje się dramatycznej sytuacji i decyduje się brać swój los we własne ręce.

Decydują się tworzyć struktury społeczne niekontrolowane od zewnątrz, poza przymusową logiką kapitalizmu i relacjami określanymi przez pieniądz.

Jako ludzie uczestniczący w ruchu anarchistycznym i antyautorytarnym jesteśmy przeciwko wszelkim formom własności i handlu. Wspieramy miejsca i grupy, które działają na zasadach samoorganizacji, solidarności, antyhierarchiczności i przeciwko komercjalizacji. Takie miejsca to skłoty, lokale i centra socjalne.

Skłot Delta to jedno z takich miejsc, jest ono otwartą, społeczną i polityczną przestrzenią z nastawieniem antyautorytarnym. Na skłocie działają na otwartych zasadach oddolnie zorganizowane warsztaty (fotografii, sitodruku, witrażu), grupy samo-edukacyjne, biblioteka, otwarta siłownia, grupa tłumaczy, darmowe lekcje tańca, plac zabaw dla dzieci, otwarte spotkania polityczne i dyskusje, pokazy filmów, rozdawanie posiłków i oddolnie zorganizowane niekomercyjne koncerty. Te spotkania generują pieniądze, za które wspieramy radykalne walki i inne potrzeby ruchu.

Skłot Delta, tak jak wiele innych politycznych miejsc, jest częścią szerokiego antyautorytarnego i anarchistycznego ruchu, który działa aktywnie i wrogo wobec socjopolitycznego systemu oraz walczy o indywidualne i społeczne wyzwolenie i z tego właśnie powodu jest bez przerwy atakowany przez państwo i władzę. Zwłaszcza w ostatnich latach jesteśmy świadkami orgii represji wobec różnych grup i miejsc. Nie tylko w Grecji, ale i na całym świecie.

Opuszczone budynki, które należą do państwa lub też do prywatnych właścicieli, w obecnym okresie ubożenia społeczeństwa, prowokują, gdy tak wielu osobom brakuje na bieżące potrzeby związane z mieszkalnictwem. My, jako anarchiści, jednoczymy się w solidarności z tymi, którzy zajmują opuszczone budynki i próbują je rozwijać.

Jako że nasza obecność im przeszkadza, ich celem jest wyeliminowanie nas. Nam nie pozostaje nic innego jak tylko odrzucić ich oskarżenia i śmiać się z ich machinacji wymyślonych przeciwko nam.

Typowym przykładem jest to, że gliniarze chcieli nas oskarżyć na podstawie zameldowania na Delcie, podczas gdy wszyscy mieliśmy zameldowanie w swoich domach rodzinnych.

Na koniec, nie uważamy, aby mówienie o kontroli nad własnym ciałem było tu istotne, ale mimo sprzeciwu i ściągnięcia naszych odcisków palców przemocą, nie będziemy zwracać się do żadnej z form władzy do zajęcia się tą sprawą. Chcemy tylko pokazać, że to tylko ich demokracja i zawsze będziemy się jej przeciwstawiać.

Relacja z ewikcji pochodzi ze strony Grecja w Ogniu

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian