Rewolucja to zmiana wartości, nie jakaś banalna modyfikacja norm. Wraz z rewolucją rodzą się nowe sytuacje, nowe instytucje a stare warunki i przywileje są niszczone, atmosfera sprawiedliwości i równości zaczyna zajmować miejsce tyranii i podziałów społecznych.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Nie żyje legendarny haktywista Aaron Swartz

rozbrat.org

swartz-male

11 stycznia 2013 r. zmarł śmiercią samobójczą Aaron Swartz, współtwórca licencji Creative Commons[i], standardu syndykacyjnego RSS, rozpoznawany haktywista przeciwstawiający się regulacjom ACTA i SOPA (umożliwiającym inwigilację i cenzurę treści pojawiających się w Internecie, pod pretekstem tzw. walki z piractwem), orędownik otwartego dostępu do publikacji naukowych.

Znany był także z działalności w Wikimedia Foundation oraz zaangażowania w ubiegłoroczne protesty przeciwko SOPA/ACTA. Przez ostatnie kilka lat brał czynny udział w kampaniach przeciwko tym regulacjom w Stanach Zjednoczonych, wypowiadał się na konferencjach technologicznych (F2C[ii], ThoughtWorks[iii]). Współtworzył także organizację Demand Progress[iv] walczącą o wolność i otwartość Internetu, a także przyczynił się do powstania serwisu Reddit w aktualnej formule.

W 2008 r. opublikował słynny Guerilla Open Access Manifesto[v], nawołujący do uwalniania oraz otwartego i darmowego publikowania artykułów naukowych, jako wspólnego dziedzictwa intelektualnego ludzkości. Przeciwstawiał się zawłaszczeniu i monopolizacji dostępu do wiedzy przez ograniczoną liczbę wydawnictw naukowych, narzucających absurdalne warunki i ceny (tzw. paywall) na artykuły i czasopisma poza subskrypcją akademicką oraz wyzyskujące autorów.

Aaron Swartz padł ofiarą państwowych represji. W 2009 r.  został oskarżony o pobranie części bazy z dokumentami amerykańskiego sądu federalnego i znajdował się pod nadzorem FBI, ale zarzutów jednak nie usłyszał. W lipcu 2011 ponownie został oskarżony. Tym razem o włamanie za pośrednictwem sieci akademickiej MIT do cyfrowej biblioteki JSTOR i usiłowanie pobrania 4,8 miliona artykułów naukowych (normalnie, spoza sieci MIT, dostępnych odpłatnie). Oskarżyciele uznali, że miał zamiar opublikować je w sieciach P2P, za co groziło mu do 35 lat więzienia i 4 miliony dolarów grzywny. Swartz nie przyznał się do  winy i wyszedł za kaucją, lecz władze upewniły się, że ich postępowanie zrujnuje młodego programistę i aktywistę finansowo. Oczekiwanie na proces wpędziło go w głęboką depresję.

Rodzina Aarona Swartza na specjalnej stronie zamieściła oświadczenie[vi]: Jego śmierć jest efektem panowania kryminalnego systemu sprawiedliwości, który zastrasza i pełen jest przekraczających swoje uprawnienia oskarżycieli. Decyzje prokuratora z Massachusetts i władz MIT przyczyniły się do śmierci Aarona. Oskarżyciele dążyli do zebrania możliwie najostrzejszych zarzutów, które mogły spowodować uwięzienie go nawet na 30 lat, co miało być karą za rzekome przestępstwa nie mające ofiar. MIT przez wielu krytykowany jest za to, że w przeciwieństwie do biblioteki, nie stanął w obronie Swartza. JSTOR chciał porzucić sprawę po tym, jak aktywista przekazał bibliotece swoje dyski twarde.

Na Twitterze ruszyła natomiast spontanicznie akcja #PDFTribute, włączając się w którą naukowcy z całego świata zamieszczają linki, spod których można pobrać za darmo ich publikacje. Niektórzy złamali licencje wydawnictw, umieszczając odnośniki do treści dostępnych dotąd odpłatnie.

Anonymous na wieść o śmierci Swartza umieścili na serwerach uniwersytetu stronę upamiętniającą jego osobę i krytykującą amerykański system prawny[vii]. Są organizowane akcje w ramach operacji #OpAngel[viii]: opublikowano 30 GB publikacji naukowych pobranych z JSTOR[ix], planowane są demonstracje oraz dalsze ataki na serwery MIT i prokuratury okręgowej w Massachusetts.

 

[i] http://www.dobreprogramy.pl/Licencje-Creative-Commons-maja-juz-10-lat,Aktualnosc,37922.html

[ii] https://www.youtube.com/watch?v=Fgh2dFngFsg

[iii] https://www.youtube.com/watch?v=gl0vHBsapBc

[iv] http://demandprogress.org/

[v] http://archive.org/details/GuerillaOpenAccessManifesto

[vi] http://www.rememberaaronsw.com/

[vii] zrzut ekranu: http://gallery.dpcdn.pl/img/-/-x-/-/-/-/News/38625/20130114122350_00.png

[viii] http://pastebin.com/r8ushvbW

[ix] https://thepiratebay.se/torrent/6554331

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian