Kapitał musi dla siebie zawłaszczać naszą przestrzeń. Jest to praktycznie jego obowiązek. Nie może on pozostawić miejsca dla kreatywności, naszej zdolności, aby zrobić coś samemu, naszego pożądania czegoś nowego.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Represje i brutalne ataki policji w Istambule

Magda

turcja-maleNie słabną gwałtowne protesty antyrządowe w Turcji trwające nieprzerwalnie od 2 miesięcy (relacja z pikiety solidarnościowej, która odbyła się w Poznaniu 4.06 tutaj). Obecnie głównym celem rządu Erdogana jest zneutralizowanie grup, czy ogranizacji, które mają istotną rolę w organizacji protestów. Na miejcu pojawiają się też aktywiści z Polski, dzięki którym możemy otrzymywać bezpośrednie relacje (Jedna z  nich tu). Wieczorem, 3.08 otrzymaliśmy kolejną:

 

3.08.2013

Obecnie w Istambule po zakończeniu dużych demonstracji setki osób pozostaje aresztowanych w oczekiwaniu na rozprawy. Setki ludzi znajduję się w szpitalach po brutalnych atakach policyjnych. 6 osób nie żyje, a to nadal nie wystarczająca liczba dla władz aby zaprzestać represje. Policja nieustannie robi naloty na prywatne mieszkania aktywistów i brutalnie atakuje ludzi na ulicach bez większego powodu - prezentując światu możliwości swojej siły, jednocześnie łamiąc wszelkie prawa człowieka i nadużywając władzy.
t1
W dniu 3.08. na placu Taksim miała odbyć się demonstracja solidarnościowa z aresztowanymi, zwołana przez internet. Na miejscu rozpoczęcia demonstracji policja zablokowała wejście do parku Gezi, zablokowała dojścia do zabytkowych, turystycznych miejsc, obstawiając cały plac, wszystkie mniejsze uliczki odchodzące od głównej ulicy Istiklal, w opancerzonych wozach, w autobusach policyjnych, z armatkami wodnymi na czele.

Do samej demonstracji nie doszło, jednak małe grupy protestujących próbowały wyrażać swoje
poglądy dotyczące represji państwa stając przed kordonami policji i krzycząc hasła "Walka będzie
kontynuowana"," Nie poddamy się", " To dopiero początek".
t3
Na takie akty pokojowych akcji policja bez chwili zastanowienia rozpoczynała gazowanie ulic, nie licząc się z faktem, że na głównej, turystycznej ulicy miasta znajdowały się zarówno dzieci, zwykli przechodnie, turyści czy zwierzęta... Strumienie gazu powalały ludzi, a policja dokonywała aresztowań, bijąc na oślep uciekających ludzi i strzelając gumowymi kulami. Tylko wczorajszego wieczoru i  w nocy zostało aresztowanych ok.40 osób, w większości bez żadnych podstaw prawnych. (nagranie z aresztowania jednej z osób: http://www.youtube.com/watch?v=M9SuW7i2RJg&feature=youtu.be)

W nocy (4.08) policja wchodziła do klubów rozkazując kończyć imprezy, krzycząc na ludzi w irracjonalny i bezpodstawny sposób, np. zakazując palić przed kawiarniami (http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/138261/sigara-icerek-oturmanin-yasak-oldugu-istiklal-caddesi)
t4
Ok. godz. 4 w nocy na ulicach powstały barykady zbudowane przez aktywistów w celu zablokowania policyjnych ataków, na co natychmiast policja odpowiedziała strumieniami gazu, który nie tylko zajmował ulice ale także wdzierał się do klubów, pubów i mieszkań przez otwarte okna.

Co powoduje obecnie taką sytuację w Istambule? Obecny premier Turcji - Recep Tayyip Erdogan - oficjalnie wypowiedział się: "W Turcji mamy demokrację, jeśli jednak chodzi o tłumienie protestów w Istambule - trzeba o niej zapomnieć". Pokaz siły i niszczenie podstawowych swobód obywatelskich prowadzi tylko i wyłącznie do jeszcze większego niezadowolenia w społeczeństwie. Pobicia, gazowanie ludzi, aresztowania i strzelanie gumowymi kulami to cios dla oddolnej organizacji w Turcji. Ludzie są zmęczeni siłowym rozwiązywaniem spraw i bardzo negatywnie wypowiadają się o podejściu Erdogana.
t5
Jednak nikt nie pozostaje bierny. Solidarność w społeczeństwie jest bardzo silna, a wszelkie próby tłumienia pokojowych demonstracji nie pozostają bez echa. Ludziom nie jest obojętny los aresztowanych i hospitalizowanych ludzi.

Agresywne zagrania premiera i jego rządu tylko podsycają niezadowolenie w społeczeństwie. Nikt nie ma prawa zabronić ludziom demonstrować i wyrażać poglądów. Dlatego walka będzie kontynuowana pomimo coraz większych represji, a międzynarodowa solidarność pozostaje nadal naszą bronią!

Brazylia, Turcja, Egipt... we are everywhere!

Więcej zdjęć i video z 3/4.08.13:
http://www.anarsihaber.org/taksimde-cumartesi-eylemleri-suruyor
http://www.youtube.com/watch?v=6WlvG8PG0F8&feature=youtu.be
http://everywheretaksim.net/

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

+3| 2 | oihf2013-08-11 17:29
błagam piszmy po polsku - W STAMBULE, STAMBUŁ - nie "Istambuł"!!!
0| 1 | no i co2013-08-09 16:01
I ten dyktator prowadzi Turcję do UE. Widać, że prędzej zaprowadzi ich pod kontrolę UN(ONZ)

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian