Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

"Diagonal" – oddolny projekt medialny

K.

RysunekW czwartek, 24 października 2013 r., w Anarchistycznym Klubie-Księgarni Zemsta odbyło się spotkanie z hiszpańskimi aktywistami tworzącymi społeczno-polityczny, antykapitalistyczny dwutygodnik „Diagonal”. Główne, madryckie wydanie ma nakład 8 tys., z czego 5 tys. rozchodzi się w prenumeracie. Jedynie 20% kosztów pokrywają reklamy, z zastrzeżeniem, że promowane są jedynie społeczne i zaprzyjaźnione inicjatywy. Pismo ma bardzo dobrą dystrybucję - by ją zapewnić, trzeba było nagiąć redakcyjne zasady i skorzystać z usług prywatnej, komercyjnej firmy.


„Diagonal” to projekt społeczny, ale nie wolontariacki. Oczywiście można przesłać tekst z prośbą o opublikowanie, ale wynagrodzenie otrzymują jedynie członkowie redakcji - około 15 osób zatrudnionych na etacie i dostających równą płacę, bez względu na ilość napisanych artykułów. Sam kolektyw osób współtworzących „Diagonal” jest większy, a jego zebrania odbywają się co 2 tygodnie. Ze względu na charakter pisma nie skupia się ono na aktualnościach, a celuje raczej w analizy, napisane jednak tak, by trafiły do „zwykłych ludzi”. Każdy numer to 48 stron A2, z czego blisko 1/5 zajmuje dział kulturalny. Pismo jest związane z ruchem 15-M (tzw. oburzeni).

„Diagonal” skupia się na problemach lokatorskich i społecznych, nie brnąc nadmiernie w skomplikowaną analizę kapitalizmu. Jego twórcy są przede wszystkim aktywistami, a dopiero potem dziennikarzami. Pismo ma swoje sekcje nie tylko w Madrycie, ale też w Aragonii i Galicji. Są to jednak głównie edycje internetowe. Papierowe wydanie „Diagonal” również ma swoją edycję www, stopniowo poszerzaną o artykuły z numerów drukowanych, opartą jednak przede wszystkim na aktualnościach.


Osobną sprawą są podobne pisma wydawane w Katalonii oraz Kraju Basków. Katalońska „La directa” ma nakład 2000 i można ją nazwać lokalnym wariantem „Diagonala”. W Kraju Basków od lat wychodzą polityczne gazety, to cześć społecznej tradycji tego regionu.


Część osób współtworzących dwutygodnik ma ambicje polityczne, które nie są wetowane, jeśli nie wykorzystuje się łam gazety do propagandy konkretnej partii. „Diagonal” stara się zachować oddolny, antyhierarchiczny charakter, wspiera raczej ruchy społeczne niż jakieś polityczne twory.


Spotkanie było ciekawe i pokazało, jak może wyglądać radykalna prasa społeczno-polityczna, czytana przez tysiące odbiorców i kształtująca przez to debatę publiczną.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian