Ten, kto nigdy nie zapomina, że jedynym właściwym postępowaniem w stosunku do siebie i innych jest ciągła radykalizacja - nie może się ani pomylić, ani zagubić.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

rozbrat.org

wypadki przy pracy

Każdego roku w Polsce ok. 300 osób ginie na skutek wypadków przy pracy. Kolejnych 600 odnosi poważne uszkodzenia ciała (naruszające podstawowe funkcje organizmu) na skutek ciężkich wypadków przy pracy. Łączna liczba wypadków przy pracy wyniosła w 2013 roku 88 tysięcy.

Raporty Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że wśród ważniejszych przyczyn wypadków znajdują się: niewłaściwa organizacja pracy, brak przeszkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zły stan zdrowia psychofizycznego pracowników i pracownic wywołany zbyt długim czasem pracy i przemęczeniem. Najwięcej wypadków zdarza się w branżach: budowlanej, górniczej, przetwórstwie przemysłowym oraz w transporcie.

 

Do wielu wypadków w ogóle by nie doszło, gdyby nie dążenie pracodawców do oszczędzania na kwestiach bezpieczeństwa oraz maksymalnego eksploatowania pracowników i pracownic ponad ich fizyczne i psychiczne możliwości. Często czynnikiem powodującym śmierć i kalectwo jest więc pogoń za większym zyskiem. Doskonale znane są najtragiczniejsze wypadki z ostatnich lat, które potwierdzają tę dramatyczną tezę: śmierć 23 górników kopalni Halemba, którzy zginęli w wyniku złej organizacji pracy i nadzoru, złamania wielu przepisów i fałszowania odczytów z czujników metanu; śmierć pracownika łódzkiego Indesitu, Tomasza Johana, który zginął przez celowe wyłączenie czujnika bezpieczeństwa w prasie hydraulicznej; kolejna śmierć w fabryce słodyczy Vobro w Brodnicy, gdzie młody robotnik, Krzysztof Prusiewicz, zginął podczas wykonywania prac na mieszalniku służącym do wyrobu słodyczy. Wpadł do jego wnętrza i w wyniku ciężkich obrażeń zmarł. W trakcie wyjaśniania tragedii stwierdzono, że czujniki maszyny były zablokowane. Wreszcie, w ubiegłym roku młody robotnik z fabryki LG w podwrocławskich Kobierzycach zginął przygnieciony wózkiem widłowym, który musiał obsługiwać pomimo braku stosownych uprawnień i odpowiedniego przeszkolenia.

Aby upamiętnić wszystkie ofiary wypadków przy pracy i zwrócić uwagę opinii publicznej na problem bezpieczeństwa pracy, związki zawodowe ustanowiły dzień 28 kwietnia „Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy”. Od 2003 r. jest on ustanowiony jako święto przez Międzynarodową Organizację Pracy i obchodzony jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W wielu krajach jest on okazją do demonstracji, akcji protestacyjnych i informacyjnych. Niestety w Polsce tradycja obchodzenia 28 kwietnia jest praktycznie nieznana – większość związków zawodowych ignoruje to święto i nie mówi wystarczająco głośno o najtragiczniejszych skutkach wyzysku, jakiemu na co dzień podlegają wszyscy pracujący.

W 2014 r. OZZ Inicjatywa Pracownicza zdecydowała się na przeprowadzenie ogólnopolskiej mobilizacji z okazji tego smutnego święta. Chcemy upamiętnić wszystkie ofiary wypadków przy pracy i zwrócić uwagę na ten palący społeczny problem. Głównymi winowajcami tych 300 śmierci rocznie i kolejnych 600 ciężkich wypadków są pracodawcy, dla których zysk jest ważniejszy od naszego zdrowia i życia.

Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w miejscu pracy jest tym większe, im bardziej wszyscy zatrudnieni i zatrudnione angażują się w kontrolę przestrzegania zasad bhp przez pracodawcę – przed wypadkiem przy pracy mogą uchronić cię nie tylko znajomość zasad i przepisów bhp, ale także aktywne i bojowe związki zawodowe oraz działalność Społecznych Inspektorów Pracy.

Akcje OZZ IP zaplanowane na 28 kwietnia:

Poznań:

Pikieta informacyjna pod centrum handlowym Stary Browar
Poniedziałek, 28.04.2014, godz. 15.00
ul. Półwiejska pod wejściem do Starego Browaru
[więcej]


Warszawa:

Zapal znicz ofiarom wypadków przy pracy!
Poniedziałek, 28. kwietnia 2014, godzina 20:00
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ul. Nowogrodzka 1/3/5, Warszawa

[więcej] [wydarzenie na facebooku]

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian