Rewolucja to zmiana wartości, nie jakaś banalna modyfikacja norm. Wraz z rewolucją rodzą się nowe sytuacje, nowe instytucje a stare warunki i przywileje są niszczone, atmosfera sprawiedliwości i równości zaczyna zajmować miejsce tyranii i podziałów społecznych.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Gaza: ludobójstwo na oczach świata – relacja ze spotkania

rozbrat.org

gaza 201430 lipca mijał już 22 dzień zmasowanego ataku państwa Izrael na ludność zamieszkałą w Strefie Gazy. W związku z bezlitosnymi atakami wojsk izraelskich na Palestyńczyków, Kolektyw Rozbrat oraz Kluboksięgarnia Zemsta zorganizowali spotkanie pt. ”Ludobójstwo na oczach świata”. Dyskusja cieszyła się dużą frekwencją i trwała do późnych godzin wieczornych. W części pierwszej przedstawione zostały materiały filmowe, ilustrujące sytuację w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu oraz protesty Izraelczyków przeciwko okupacji mającej miejsce Tel Awiwie. Następnie głos zabrał Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique. Po jego wypowiedzi połączyliśmy się przez Skype’a z Polką przebywająca obecnie w Gazie. W ten sam sposób udało nam się porozmawiać z izraelskim aktywistom, działający w grupie „Anarchiści Przeciwko Murowi”.

Wstępem do dyskusji były dwa krótkie filmy. Pierwszy 15- minutowy obraz, stanowił doskonałe wprowadzenie do tematu, pokazując codzienność ludności palestyńskiej na okupowanych terytoriach w trakcie trwania kolejnej operacji wojskowej. Pomimo tego, że film był tylko zestawieniem kilku informacji z międzynarodowych stacji telewizyjnych – Al Jazerra, CNN, BBC – to ilość i jakość przedstawionych informacji oraz narracja dotycząca trwającej operacji wojskowej, unaoczniła uczestnikom spotkania fakt, jak niewiele miejsca w polskich mediach zajmuje temat okupacji przez Izrael ziem palestyńskich Sytuacja okupywanych ziem palestyńskich nigdy nie była w Polsce przedmiotem debaty publicznej, szczególnie po tym, jak Polska zacieśniła swoje relacje ekonomiczne z państwem Izrael.  Jako drugi, został wyświetlony film, który relacjonował protesty przeciwko operacji militarnej i polityce apartheidu, organizowane przez Izraelczyków.

Następnie Przemysław Wielgosz opowiedział w szerszym kontekście, zarówno o całej okupacji terenów Palestyny jak i o przyczynach trwającej obecnie operacji militarnej „Protective Edge”. Wielgosz, jak sam podkreślił, miał trudne zadanie, ponieważ, aby zrozumieć dokładnie, to co dzieje się aktualnie w Strefie Gazy, czyli zamkniętym ze wszystkich stron getcie o ok. 40 km długości i 10 km szerokości, jak i na przypominającym bantustany Zachodnim Brzegu, należałoby mocno cofnąć się w przeszłość, poddając analizie historyczne tło całej okupacji oraz dynamikę ostatnich wydarzeń.

Dokonując zestawienia dotychczas najkrwawszej operacji wojskowej w Strefie Gazy o nazwie „Płynny Ołów” z trwającą „Protective Edge”, Wielgosz wskazał, że po raz kolejny 80% ofiar po stronie palestyńskiej to cywile. Fakt ten pokazuje, że ataki Izraela są skierowane przede wszystkim przeciwko ludności cywilnej Gazy. Redaktor Le Monde Diplomatique podkreślił, że po jednej stronie istnieje państwo Izrael, które w zależności od źródeł, kwalifikowane jest jako 3 lub 4 najpotężniejsze mocarstwo wojskowe świata, posiadające aparat władzy, armię, uzbrojoną policję, szereg specjalistów na uniwersytetach, zajmujących się budowaniem dobrego wizerunku,  a po drugiej stronie znajduje się okupowany naród, nie posiadający żadnych narzędzi oporu, gdzie 80% mieszkańców to uchodźcy, a średnia wieku gazańczyków wynosi 17 lat. Tylko do dnia 4 sierpnia Izrael zrzucił na ten skrawek ziemi, zamieszkany w większości przez uchodźców ok 600 ton bomb.  Redaktor zauważył, że Izrael jako państwo okupacyjne, przy tak ogromnym wsparciu potężnych sojuszników w postaci Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej, może czuć się bezkarnie. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska, poprzez swoje ciche przyzwolenie na zbrodnie i ludobójstwo przeciwko Palestyńczykom, pełnią rolę gwarantów bezkarności Izraela w oczach społeczności międzynarodowej.

Krytycznej analizie poddane zostały również realne powody tak dużej fali przemocy, która  skutecznie przykryła ostatnie porażki dyplomatyczne i wizerunkowe Izraela. Jako jedną z możliwych form skutecznego sprzeciwu międzynarodowego wskazywano rozwój kampanii bojkotu, wycofania inwestycji oraz sankcji wobec państwa Izrael.

Niezwykle cenna okazała się rozmowa z Polką, przebywającą w Strefie Gazy, która jako naoczny świadek wydarzeń, opowiedziała jak wygląda szara codzienność podczas wielogodzinnych bombardowań w zamkniętej i odciętej od reszty świata Strefie Gazy. Jako jedyne bezpieczne miejsca w Gazie wskazała hotele, zajmowane przez zagranicznych dziennikarzy. Kolejnym rozmówcą był izraelski aktywista z grupy „Anarchiści Przeciwko Murowi” - grupy współpracującej z Palestyńczykami, między innymi przy organizacji akcji protestacyjnych przeciwko izraelskiej okupacji. Opisał także społeczne protesty, jakie odbywają się aktualnie w Izraelu, a które skierowane są  przeciwko działaniom wojennym w Strefie Gazy. Tematem dyskusji były również podziały społeczne, jakie mają miejsce w społeczności izraelskiej oraz represje wymierzone w tych Izraelczyków, którzy w otwarty sposób potępiają działania swojego rządu i jego kolejne, krwawe operacje wojskowe.

Spotkanie było jedną z nielicznych okazji do podjęcia krytyki wobec polityki apartheidu państwa Izrael, szczególnie z perspektywy osób żyjących pod długoletnią okupacją oraz tych Izraelczyków,  którzy sprzeciwiają się polityce segregacji społecznej i kolejnym czystkom etnicznym. Nikt nie wie kiedy zakończy się trwająca operacja wojskowa, która tylko do dnia 4 sierpnia pochłonęła 1820 ofiar śmiertelnych i ok 10 000 rannych z czego – jeszcze raz podkreślmy - ponad 80% to cywile...

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić na kolejne spotkania, o których będziemy informować wkrótce na profilu facebookowym Rozbratu oraz Klubo Księgarni Zemsta.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian