Idea, zgodnie z którą ubodzy mają prawo do odpoczynku, zawsze była szokująca dla bogatych.
Bertrand Russell

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Kongres założycielski Międzynarodowej Konfederacji Pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

miniatura miedzynarodowkaW dniach 11-13 maja 2018 w Parmie we Włoszech odbył się kongres założycielski Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ang. International Workers' Confederation). Oficjalne powołanie tej międzynarodowej organizacji poprzedzone było spotkaniami roboczymi w Barakaldo (Kraj Basków / Hiszpania) w listopadzie 2016, Frankfurcie nad Menem (Niemcy) w maju 2017 i Madrycie (Hiszpania) w styczniu 2018. Inicjatywa Pracownicza przystąpiła do organizacji decyzją ostatniego Zjazdu Delegatów i Delegatek w kwietniu 2017, a więc jeszcze w trakcie jej tworzenia, na zaproszenie niemieckiego Wolnego Związku Pracowników (FAU) oraz hiszpańskiej Krajowej Konfederacji Pracy (CNT). "Międzynarodówka" zrzesza związki zawodowe odwołujące się do tradycji anarcho-syndykalizmu oraz rewolucyjnego syndykalizmu.

W Kongresie uczestniczyła dwuosobowa delegacja IP oraz znacznie liczniejsze grono delegatów i delegatek oraz obserwatorów i obserwatorek z Włoch (USI), Niemiec (FAU), Hiszpani (CNT), Francji (CNT-F), Grecji (ESE), Brazylii (FOB), USA i Kanady (IWW), Holandii i Belgii (Vraije Bond) oraz Wielkiej Brytanii (UVW). Udział wzięli również  przedstawiciele niemieckiej grupy GG/BO działającej na rzecz osób osadzonych i pracujących w więzieniach (organizacja wspiera walkę o prawa pracownicze pracujących więźniów i więźniarek oraz o możliwość organizowania się w związkach zawodowych). Pozdrowienia i poparcie dla Konfederacji przesłały grecka inicjatywa anarcho-syndykalistyczna Rocinante, Autonomiczny Związek Pracowników (ARS) z Bułgarii oraz Wiedeński Syndykat Pracowniczy (WAS) z Austrii. Będący częścią inicjatywy, argentyński związek zawodowy FORA nie dał rady wysłać delegatów, jednak w nadesłanym dokumencie potwierdzili swoje dalsze uczestnictwo.   

Podczas obrad przyjęto statut organizacji (językiem roboczym był angielski, jednak w najbliższym czasie dokument tłumaczony będzie na wszystkie języki krajowe w tym polski) oraz wyznaczono główne obszary działań i rozwoju za jakie uznano:

1) szkolenia: planowane są międzynarodowe spotkania osób odpowiedzialnych za szkolenia w poszczególnych związkach oraz wymiana doświadczeń i materiałów szkoleniowych. 

2) organizacja pracowników i pracownic poprzez spotkania branżowe oraz integracja istniejących struktur branżowych i zakładowych oraz organizację "wymian związkowych" i wizyt studyjnych pomiędzy poszczególnymi organizacjami.

3) rozszerzenie międzynarodowej bazy członkowskiej Konfederacji.

Dyskutowano również o pracy w logistyce, branży kuriersko-dostawczej, edukacji, kulturze i gastronomii. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło praw kobiet - w tej tematyce powołaną osobna grupę roboczą zaś z dużym  zainteresowaniem spotkała się relacja z  poznańskiego Socjalnego Kongresu Kobiet i pracy imigrantów i imigrantek (którzy stanowią najgorzej opłacaną i najbardziej podatna na wyzysk grupę pracowników i pracownic). Członkinie niemieckiego Wolny Związek Zawodowy (FAU) opowiedziały o inicjowanej kampanii skierowanej do pracownic seksualnych.  

Informacje o działalności IP w ostatnich miesiącach spotykały się z dużym uznaniem, możemy więc spodziewać się częstych zaproszeń na międzynarodowe spotkania czy wypowiedzi do niezależnych mediów. Ponadto przedstawiciele i przedstawicielki niemieckiego FAU oraz amerykańskiego IWW deklarowały gotowość do działań informacyjnych i protestów pod zakładami oraz siedzibami firm i udziałowców firm w których działają komisje naszego związku.  

Powstanie Międzynarodowej Konfederacji Pracy (ICL) stanowi ważne wydarzenia w w historii radykalnego ruchu pracowniczego, gdyż po raz pierwszy udało się połączyć w jednej organizacji związki zawodowe reprezentujące z jednej strony tradycję europejskiego i latynoamerykańskiego anarchosyndykalizmu (organizacje do niedawna zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Robotników - International Workers' Association - IWA) oraz północnoamerykańskiego rewolucyjnego syndykalizmu reprezentowanego przez IWW (Robotnicy Przemysłowi Świata - Industrial Workers of the World). Stało się to możliwe dzięki  otwartości na różnice wynikające z odmienności lokalnych modeli organizacyjnych i strategii działań ruchu związkowego w poszczególnych krajach, odmiennych tradycji oraz uwarunkowań prawnych. To właśnie brak tej otwartości doprowadził do kryzysu w IWA i wykrystalizowania się nowej międzynarodowej inicjatywy.  

Dotychczas w międzynarodowych działaniach Inicjatywa Pracownicza uczestniczyła w ramach między innymi (zrzeszającej organizacje z Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji i Szwecji) Czerwonej i Czarnej Koordynacji, która (zgodnie z nazwą) ma bardziej swobodny charakter stanowiąc właśnie koordynację, a nie międzynarodową organizację. Okazjonalnie i na prawach obserwatora uczestniczymy w inicjatywach Sieci Oddolnych i Alternatywnych Związków Zawodowych / Międzynarodowej Koordynacji Solidarności i Walki. Jesteśmy również stałym członkiem inicjatywy Ponadnarodowy Strajk Społeczny (Transnational Social Strike), który stanowi konglomerat związków zawodowych, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.  W przypadku ILC staliśmy się częścią oraz  współzałożycielami i współzałożycielkami międzynarodowej organizacji skupiającej anarchosyndykalistyczne związki zawodowe. Organizacja na dzień dzisiejszy skupia związki zawodowe z Hiszpanii, Niemiec, Grecji, Polski, Kanady, USA, Włoch i Argentyny. Czekamy na decyzje o ewentualnym przystąpieniu ze strony organizacji z Austrii, Bułgarii, Brazylii oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. W myśl przyjętych ustaleń, osoby należące do OZZ Inicjatywa Pracownicza objęte są w tych krajach wsparciem takim samym, jak to które przysługuje członkom i członkiniom organizacji członkowskich w danym kraju. Tym samym, IP zobowiązana jest do wspierania osób z organizacji członkowskich jeżeli podejmą pracę w Polsce. Jako związek zawodowy będziemy regularnie uczestniczyć w życiu i działalności ICL/CIT, wspierać wspólnych kampanie i prowadzoneh walk pracowniczych i społecznych. Informacje o działalności związków należących do ILC/CIT znajdą się również w mediach IP.  

„Międzynarodówka” nastawiona jest w znacznej mierze na praktykę. Już na początku lipca w Niemczech spotykają się zespoły szkoleniowe naszych związków aby wymieniły się one swoimi doświadczeniami i metodami szkoleniowymi.

Aby w pełni skorzystać z tej nowej dla nas organizacyjnej możliwości, Inicjatywa Pracownicza powinna zbudować szerszy zespół do spraw kontaktów międzynarodowych, tłumaczeń oraz i międzynarodowych kontaktów pomiędzy poszczególnymi komisjami naszych związków.

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian