Partie polityczne to naturalna forma organizacji władców aktualnych czy potencjalnych, rady czy samorządy to naturalna forma organizacji mas.
Leszek Nowak

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

W poznańskim DAD walka trwa

Krzysztof Stawicki
fana1

W końcu udało się i po ponad 2 latach okradania i oszukiwania pracowników, na terenie zakładu DAD Polska w Poznaniu powstał długo oczekiwany Fundusz Socjalny. W roku od zwolnienia członków związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza i tak udało się osiągnąć wszystkie postulaty, o które walczyli pracownicy z DAD.

 

 

 

Jak doszło do powstania Funduszu? Dyrektor nie utworzył go oczywiście dobrowolnie Trzeba zaznaczyć, że także Inspekcja Pracy nie była w stanie zmusić pracodawcę do utworzenia Funduszu. Dopiero interwencja przewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani” (OPZZ), Zbigniewa Janowskiego, spowodowała powstanie Funduszu Socjalnego. Jednak o jego braku poinformowały go nie struktury zakładowe własnego związku, ale działacze IP.

Związek „Budowlani” istniał w firmie jeszcze przed tym, jak założona w 1948 roku Fabryka Zamków i Okuć „FANA” została odsprzedana francuskiemu koncernowi DECAYEUX  i zmieniła nazwę. Władze zakładowych struktur związku „Budownani”  za nic miały fatalne warunki pracy i łamanie prawa pracy przez nową dyrekcję, przyjmując wobec niej ugodowe stanowisko. Faktycznie też związek ten przestał  działać na terenie zakładu. W kwietniu 2009 roku postała w DAD Inicjatywa Pracownicza. Wówczas to dyrekcja zakładu postanowiła „reaktywować” struktury dawnego związku zawodowego "Budowlani".

Centrala Związku Zawodowego „Budowlani” została poinformowana przez IP o sytuacji w zakładzie, a później o braku Funduszu Socjalnego. Jak się okazało szefostwo związku nie wiedziało co się dzieje w przedsiębiorstwie, bowiem w istocie związek w firmie jest kontrolowany przez dyrektora. Jednak naciski „centrali” doprowadziły do uruchomienie Funduszu Socjalnego w DAD.

Pracownicy zarabiający poniżej 2000 zł otrzymają w 2010 roku 560 zł w dwóch ratach po 280 zł każda, pracownicy zarabiający powyżej 2000 otrzymają po 200 zł w dwóch rata po 100 zł. Należy również podkreślić, że zakład ma zamówienia z zagranicy i zdarzają się nawet nadgodziny (oczywiście  obecnie pełnopłatne)

Od początku roku w zakładzie doszło do kilku kontroli Inspekcji Pracy na wskutek zawiadomień pracowników np. dotyczących bezpieczeństwa pracy przy maszynach czy też nie wypłacania pensji w terminie itd. Pracownicy teraz sami starają się dbać i pilnować przestrzegania praw pracowniczych. Pomimo, że formalne struktury IP zostały rozbite  to załoga, która przeszła pewnego typu „terapie szokową” wyciągnęła z tego naukę i dalej walczy! Inicjatywa Pracownicza jest tez na bieżąco informowana o sytuacji na zakładzie i sporadycznie podejmuje akcje ulotkowo-informacyjne.

Przykład firmy DAD i sukces jaki osiągnęli pracownicy przy współudziale członków związku zawodowego IP w walce z nieuczciwym wyzyskiwaczem  jest najlepszym dowodem na sens podejmowania tego typu działań. Można skutecznie upominać się o swoje prawa, zmienić coś w zakładzie w pozytywnym kierunku. To jest też sens istnienia związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Nie chodzi o tworzenie struktur, ale o możliwość protestu pracowniczego i zmianę położenia członków załogi. „Kapitalistyczny terrorysta” dyrektor firmy DAD Polska, Claude Verschelden, który w imię kapitalizmu był gotowy łamać prawo pracy i oszukiwać pracowników, choć bardzo by tego chciał, nie może już spać spokojnie. Pracownicy sami obecnie pilnują swoich interesów. Musi też uważać na wcześniej kontrolowany przez siebie Związek Zawodowy „Budowlani”.

Krzysztof Stawicki

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian