Jedynie ustrój anarchistyczny uczyni z człowieka istotę uczciwą i świadomą, gdyż jedynie on może dać mu wolność, raz na zawsze przeistoczywszy stado niewolników w wolne społeczeństwo.
Louise Michel

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wysokie czynsze, niskie płace… odwróć to!

rozbrat.org
czynszeNa początku września na ulicach Poznania pojawiły się plakaty sygnowane przez Inicjatywę Pracowniczą i Federację Anarchistyczną komentujące politykę socjalną w mieście. Jeden dotyczy wzrostów czynszów, drugi zamiaru wybudowania w mieście osiedla kontenerowego dla najuboższych.

Na pierwszym z plakatów widnieje hasło „Wysokie czynsze, niskie place… odwróć to”. Drugi komentuje miejską politykę społeczną czyli projekt polegający na przymusowych kwaterowaniu ludzi w kontenerach. Teoretycznie przygotowywane dla tzw. „trudnych” lokatorów, kontenery będą zasiedlane przez rodziny, które straciły dach nad głową. W Poznaniu jest już ok. 1600 rodzin z orzeczonymi wyrokami eksmisji z przydziałem pomieszczenia socjalnego. Do tego trzeba dodać bliżej nieznaną ilość rodzin, które mogą zostać eksmitowane bez wyroku sądu lub bez prawa do lokalu socjalnego.

W dużej części eksmisje orzeka się na wniosek władz samorządowych i dotyczą rodzin zamieszkujących w zasobach komunalnych. Większość z eksmisji jest spowodowana sytuacja finansową lokatorów i nieopłacaniem przez nich czynszów.

Wg GUSu w Poznaniu w 2009 roku zadłużenie dotyczyło blisko 10 tys. lokali z czego ok. połowa to były zaległości długotrwałe (ponad trzy miesiące). W roku tym sądy wydały jednocześnie 158 wyroków eksmisyjnych, a 44 z nich wykonano. Równolegle miasto wypłaca coraz mniej dodatków mieszkaniowych (w 2006 r. wypłacono 21 mln zł., a w 2009 już tylko 11,8 mln. zł.).

plakaty-kont

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

0| 12 | Ryszard2010-10-03 23:37
Michale, po pierwsze podwyższenie standartów w stosunku do PRL jest w dużej mierze mitem. Oczywiście wielu osobom żyje się może lepiej, wielu gorzej, a zdecydowanej większości podobnie. Wielu rzeczy nie da się porównać - np. co z tego że możemy kupić w Tesco więcej mięsa za naszą pensję, skoro mięso to jest zdecydowanie gorszej jakości. Po drugie w tej chwili bynajmniej nie jest łatwiej organizować się pracownikom. Nie jest to przez prawo karane (zazwyczaj), nie ma za to represji policyjnych, ale powszechnie jest wiadomo że założenie związku zawodowego wiąże się z utratą pracy, co dla wielu osób jest dramatem, nie mniejszym niż pobyt w więzieniu. Co prawda konstytucja mówi, że organizować się można, ale powszechnie wiadomo że to papierowe prawo. To cos jak używanie gumowych kul do rozbicia demonstracji, powodują mniej ofiar śmiertelnych niż ostra amunicja, ale skutek dla przebiegu demonstracji jest ten sam.
0| 11 | Vader2010-10-03 12:25
Przecież działalność związkowa to "agresja" na własność szefów. Według Rothbarda i innych "wolnościowców", właściciele mają prawo do jej zwalczania. Jeśli chodzi o kapitalizm, to tak jak pisałem, jest to dla mnie prywatna własność kapitału. Podwyższenie standardów w III RP względem PRL nastąpiło, dlatego że zwiększyła się ilość właścicieli środków produkcji, którzy zaczęli ze sobą konkurować. Poza tym pracownicy mogą się organizować w o wiele większym stopniu niż kiedyś. Jeśli zwiększa się konkurencja u posiadaczy środków produkcji i zwiększa się współpraca pracowników, to siła nabywcza pensji rośnie. Niestety, w miarę rozwoju kapitalizmu w Polsce to prawo zaczyna działać odwrotnie, bo pracowników próbuje się rozbić i "uelastycznić", wywołując u nich dużą konkurencję o miejsca pracy, a kapitaliści zaczynają się coraz bardziej organizować. Poza tym ceny mieszkań i płace ulegają wahaniom w ramach cyklu koniunkturalneg o.
0| 10 | Szymon2010-09-15 13:32
Jeśli dla Ciebie kapitalizm to ustrój, w którym nieagresywna działalność związkowa jest zakazana, to nie mam pojęcia o co chodzi.

Natomiast nie mówiłem niczego o myleniu kapitalizmu z liberalizmem. Mówiłem o mylącym pojęciu "kapitalizm", który sugeruje istnienie jakiejś hermetycznej grupy rządzącej.

Jakim zaś cudem mamy zawdzięczać wysokie czynsze i niskie płace liberalizmowi? Otóż w taki sam sposób, w jaki zawszęczamy ogólne podwyższenie standardów naszego życia i siły nabywczej naszych pensji w wyniku przejścia od socjalizmu totalitarnego ku socjalizmowi umiarkowanemu. Dzięki prostym prawom podaży i popytu na różne dobra ekonomiczne (takie jak mieszkania albo praca).
0| 9 | Vader2010-09-14 15:35
Artykuł byłby przesadą, szczególnie że to miała być odpowiedź na komentarz.

Jakim cudem możemy zawdzięczać wysokie płace i niskie czynsze liberalizmowi? Obniżka czynszów i wzrost płac to zjawiska wynikac
jące ze zwiększenia się siły przetargowej pracowników i lokatorów. Liberalizm daje kapitaliście wyłączność decydowania o płacach i cenach - w końcu wszelkiego rodzaju działalność związkowa i strajki miałyby być nielegalne albo mocno utrudnione. Czynsze mogłyby spadać lub się zwiększać zależnie od tego, czy kapitaliści mieliby raczej tendencję do konkurowania między sobą o klientów, czy raczej do tworzenia oligopoli. Ale dopóki nie byłoby silnego ruchu pracowniczego, nie byłoby powodu, żeby płace wzrastały.

Co do mylenia liberalizmu z kapitalizmem - o co Ci chodzi? Kapitalizm to własność prywatna kapitału. Liberalizm to zmniejszenie regulacji państwowych w ramach kapitalizmu. Jakoś nie widzę, żeby ktokolwiek swoją wypowiedzą zaprzeczał tym definicjom.
0| 8 | rozbrat.org2010-09-14 08:17
To może napisz artykuł polemiczny? Limit znaków jest 1500, natomiast odstęp pomiędzy zamieszczanymi komentarzami 20 sek. Ograniczenia są wymuszone przez działalność robotów spamerskich.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian