Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Oświadczenie VegeON! w sprawie odstrzału dzików w Poznaniu.

Kolektyw vegeON!
dzik3Jak donoszą poznańskie media ("Głos Wielkopolski", portal informacyjny RMF24), w stolicy Wielkopolski po raz kolejny może dojść do odstrzału dzików. Tym razem sprawa dotyczy dzielnicy Naramowice, gdzie ostatnio widywano watahy dzików. W żadnym artykule nie ma jednak mowy o realnym zagrożeniu dla mieszkańców ze strony dzików. Pojawia się jedynie wzmianka o rzekomym zaatakowaniu człowieka na stacji benzynowej, co nie zostało poparte żadnymi dowodami i brzmi bardziej jak bezpodstawna pogłoska niż rzeczywista sytuacja. Z przytoczonych wypowiedzi mieszkańców można raczej wywnioskować, że dziki w niczym im nie przeszkadzają.

Kolektyw VegeON!, jako grupa działająca na rzecz obrony praw zwierząt, zdecydowanie sprzeciwia się myślistwu dopatrując się w nim krwawej rozrywki. Stąd odstrzał dzików, jaki ma już miejsce i będzie je mieć nadal na terenie Poznania, jest niedopuszczalny i mówimy mu kategoryczne "nie". Wiadomym jest, że jeżeli decyzję o tym, co ma się stać z dziką zwierzyną w mieście podejmują w dużej mierze myśliwi, to trudno spodziewać się podjęcia innych kroków w tym kierunku.

Dzika zwierzyna coraz częściej pojawia się na terenach miejskich i podmiejskich. Zwierzęta można dzisiaj spotkać praktycznie w każdym mieście w Polsce, Europie i na świecie. W dzisiejszych czasach, gdy miasta rozrastają się coraz bardziej, niszcząc przy tym naturalne miejsca bytowania dzikiej zwierzyny, dochodzi do sytuacji, w której zwierzęta takie jak dziki muszą przystosować się do nowych warunków. Ponadto kultura konsumpcjonizmu i związana z tym nadmierna produkcja dóbr, doprowadziła do sytuacji, w której ogromna ilość produktów spożywczych zostaje wyrzucanych do kontenerów na śmieci. Miejsca takie stają się dla wszystkożernych dzików prawdziwą oazą na mało zalesionych (a co za tym idzie ubogim w pożywienie) terenach miejskich i podmiejskich. W dodatku dzik w mieście unika konkurencji, jaką stwarzały mu inne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Prawda jest taka, że winę za obecność dzików w mieście ponosi człowiek, który urbanizuje tereny zamieszkałe przez te zwierzęta, jednocześnie stwarzając w mieście idealne środowisko dla ich bytowania. To człowiek zniszczył lasy, naturalne środowisko tych zwierząt, a teraz - kiedy one starają się po prostu przeżyć – jedynym rozwiązaniem jest zabijanie.
 
Odstrzał dzików jest rozwiązaniem, które jest dla nas nie do przyjęcia i wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec takim procederom. Najpierw powinno się przeanalizować sytuację i zbadać, czy zwierzęta te rzeczywiście komukolwiek przeszkadzają. W bezpośrednim kontakcie z tymi zwierzętami nie można zarazić się żadną groźną chorobą ( jedynym problemem może okazać się włośnica, jednak nią można zarazić się jedynie po zjedzeniu mięsa dzika zarażonego larwami włośnia) . Dlatego chcemy podkreślić, że kontakt z żywym zwierzęciem czy chociażby z jego odchodami nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Faktem jest, że niektóre miasta w Polsce zdecydowały się na odstrzał dzików, ale może warto brać przykład z takich, które postępują w bardziej humanitarny sposób ( jako przykład możemy podać chociażby Olsztyn, gdzie zwierzęta trafiają do specjalnych zagród- pułapek, a następnie wywożone są do specjalnie wydzielonej części lasu, gdzie mają na powrót "zdziczeć" i nauczyć się same zdobywać pożywienie).

Jeżeli nie chcemy dzików w mieście, stwórzmy im alternatywę. Urzędnicy z Zakładu Lasów Państwowych powinni przy rozdysponowywaniu pieniędzy w budżecie na ten rok więcej przeznaczyć na zalesianie nowych terenów, w których zwierzęta będą mogły bezpiecznie bytować. Ponadto edukujmy mieszkańców, jak postępować z dziką zwierzyną. W Polsce istnieje już wiele organizacji pro-animalistycznych, które zawsze służą pomocą i wiedzą.

Problem jaki należy także poruszyć przy tej okazji to zagrożenia związane z polowaniami. Jak wiadomo podczas rzezi zwierząt, jaką urządzają sobie myśliwi pod płaszczykiem tzw. regulacji pogłowia, niejednokrotnie dochodzi do wypadków. Postrzeleni zostają przypadkowi ludzie, uczestnicy polowań lub zwykli spacerowicze, w tym także dzieci. W mediach bardzo często pojawiają się informacje na ten temat. Omyłkowo myśliwi strzelają również do psów i innych zwierząt domowych. Nie wspominając już o wypadkach, gdy osoby zajmujące się myślistwem zaczynają w kłótni czy też pod wpływem alkoholu strzelać do samych siebie, jak to miało miejsce w Skokach niecały rok temu. Wiedząc o tym wszystkim, zastanówmy się, czy na pewno chcemy, aby uzbrojeni po zęby oprawcy zwierząt grasowali po naszych osiedlach? Nawet jeśliby polowania miały odbywać się w nocy, jaką mamy pewność, że nic złego nie przytrafi się przypadkowej osobie, która wyszła z psem na wieczorny spacer?
 
Podkreślamy raz jeszcze, że jesteśmy przeciwni polowaniom . Człowiek nie powinien rościć sobie prawa regulowania przyrody, kiedy sam stanowi główny czynnik, który naturalną równowagę burzy. Apelujemy o alternatywne rozwiązywanie takich kwestii. Sprzeciwiamy się odstrzałowi dzików i żądamy natychmiastowego zaprzestania polowań na te zwierzęta, uznając decyzję powiatowego lekarza weterynarii oraz urzędników Zakładu Lasów Państwowych za bezpodstawne Problem dzikiej zwierzyny w mieście można rozwiązać w sposób humanitarny, niezagrażający ani mieszkańcom miasta ani niczemu winnym dzikom, które, podkreślmy raz jeszcze, jak każde inne stworzenie chcą po prostu żyć.

Kolektyw VegeON!

Więcej przeczytasz na blogu VegeOn!

Komentarze

0| 1 | KAK2012-10-03 23:24
Dziki w środowisku miejskim są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Z tego powodu odstrzał tych zwierząt jest uzasadniony, bo, po co wydawać wielkie pieniądze na łapanie i kilkumiesięczne nauczanie zwierzęcia jak na powrót być zwierzęciem dzikim. Przecież w lesie te zwierzęta na polowaniu giną, jako pierwsze, bo nie boją się człowieka. Zatem jeśli ktoś chce walczyć o życie dzikich zwierząt to radzę podjąć walkę o zakaz polowań na dzikie zwierzęta w lasach, a więc w naturalnym środowisku zwierząt, czyli tam gdzie nikomu nie zagrażają.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian