Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Przeciwko pracy czasowej

rozbrat.org
manpower8 czerwca pod siedzibą agencji pracy tymczasowej Manpower Polska na ul. św Marcin odbyła się akcja informacyjna w ramach ogólnopolskiej kampanii Praca czasowa – dyskryminacja stała. Głównym celem kampanii jest walka z rozwojem niestabilnych, elastycznych form zatrudnienia takich jak: umowy o pracę na czas określony, umowy cywilnoprawne i praca za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.

Tego typu zatrudnienie od kilku lat staje się coraz bardziej popularne w praktycznie wszystkich branżach gospodarki: począwszy od budownictwa i handlu a na administracji publicznej skończywszy. Według szacunków organizatorów kampanii, obecnie około 1/3 wszystkich pracowników pracuje na podstawie elastycznych form zatrudnienia. Odsetek osób pracujących na umowy o pracę na czas określony w Polsce jest natomiast od wielu lat najwyższy w Europie.

Praca czasowa łączy się z wieloma negatywnymi konsekwencjami – odczuwanymi zarówno przez pracowników zatrudnianych w elastycznych formach zatrudnienia, jak i przez całą klasę pracującą. Podstawowym problemem jest pozbawienie pracowników czasowych takich praw pracowniczych jak: ochrona przed nieuzasadnionym i nagłym zwolnieniem z pracy, gwarancja otrzymywania minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz gwarantowane prawo do maksymalnych dziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych norm czasu pracy, korzystanie z systemu zabezpieczenia społecznego (system emerytalny i system wsparcia dla osób bezrobotnych) oraz możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych.

Organizatorem akcji w Poznaniu był OZZ Inicjatywa Pracownicza, w czasie jej trwania ochrona budynku próbowała wyperswadować związkowcom pikietowanie, a kiedy się to nie powiodło, wezwała policję. Przybyli na miejsce funkcjonariusze spisali jedną osobę, twierdząc że właściciele firm mieszczących się w biurowcu mogą  wystąpić na drogą sądową domagając się odszkodowania za psucie wizerunku. Podczas pikiety rozdano kilkaset ulotek informujących o kampanii.

Więcej o pracy czasowej.

manpower1

manpower2

Komentarze

0| 14 | Bartez772011-06-23 10:24
@ Stanisław & 8passanger - jasne, że są przypadki nadużywania przez pracodawców umów kontraktowych w celu obniżania kosztów zatrudnienia nie dając pracownikowi nic w zamian. Oczywiście, że nie pochwalam takich działań.
Nie zgadzam się tylko z demonizowaniem swobodnych form zatrudnienia a priori.
Sam kiedyś dostałem następującą propozycję od pracodawcy: na zatrudnienie ciebie mogę przeznaczyć X złotych - czy wolisz pełny etat, gdzie po odliczeniu kosztów zatrudnienia pozostanie Y na rękę, czy kontrakt, gdzie na rękę wyjdzie Z>Y? Uważam propozycję za uczciwą i wybrałem opcję drugą - bo po pierwsze wolę sam zadbać o moje pieniądze niż kiedy robi to aparat państwowy, a po drugie dawało mi to możliwość dodatkowej aktywności zawodowej i zmiany pracodawcy na lepszego w dowolnym momencie.
Ponadto - czy jeśli pracodawca ma do zlecenia pracę o charakterze stricte czasowym i z góry uczciwie o tym informuje - to czy należy go potępiać za to, że chce podpisać kontrakt czasowy?
0| 13 | 8pasanger2011-06-21 01:50
Drogi Bartezie77! Twoje założenie absolutnej dobrowolności umowy jest głęboko ułomne-pracownik bardzo rzadko jest bogaczem pracującym ,,żeby mu się nie nudziło" w polskich warunkach(czyli przy patologicznie działającej pomocy społecznej,któr a nie pomaga trzeba od niej wszystko wyszarpywać i jeszcze daje się do zrozumienia ,że to łaska)jak też przy wysokim bezrobociu pracodawcy rzadko zależy na docenieniu pracownika,dają to często do zrozumienia-na twoje miejsce czeka 20chętnych. Widać też swoiste rozumienie rynku u pracodawców-gdyby chcieli docenić pracownika mogą podnieść pensję ,podpisać umowę na czas nieokreślony.Dlaczego kierownicy, dyrektorzy,rzec znicy prasowi nie pracują przez agencje pracy tymczasowej?Bo te agencje służą do obniżania kosztów i utrzymywania niestabilności zatrudnienia.Skąd to wiem-mam koleżankę ,która po 8latach pracy urodziła dziecko i poszła oczywiście na bezrobocie a nie na urlop macierzyński.Oczywiście pracowała ciągle w tym samym miejscu(biuro numerów TP)ale agencje pracy tymczasowej zmieniano jej kiedy trzeba by podpisać z nią umowę o pracę na czas nieokreślony.Takiego pracownika się nie zwalnia-z nim tylko agencja nie przedłuża umowy-tylko skutek ten sam.I jasny sygnał do pracowników:nie bądźcie pyskaci i nie zapisujcie się do związków zawodowych-bo mogą wam nie przedłużyć umowy.A o umowie na czas nieokreślony zapomnijcie-to przeżytek komunizmu.
0| 12 | Bartez772011-06-20 21:26
Chciałem powiedzieć tylko tyle, że rozwój elastycznych form zatrudnienia nie jest niczym złym sam w sobie i nie widzę powodu, aby zabraniać ludziom zawierania między sobą dowolnych umów, które w końcu podpisują obie strony.
Sam pracuję jako freelancer, bardzo cenię sobie moją wolność i niezależność od jednego pracodawcy. Ponadto dzięki umowom o dzieło pieniądze które szłyby do ZUSu (organizacji przestępczej, aczkolwiek mało zorganizowanej ;)) idą do mojej kieszeni i mogę oszczędzać na własną emeryturę w dowolny, odpowiadający mi sposób.
Jasne, że karygodne jest wymuszanie na dotychczasowych pracownikach etatowych podpisywania "kontraktowych" umów za tą samą kwotę do ręki. Jednak jest to miecz obosieczny bo pracownik (lub większa ich ilość) może odejść w dowolnym momencie ze swego stanowiska zostawiając pracodawcę na lodzie-znam z bliska przypadek, gdzie po takiej akcji pół firmy prysnęło-więc "siła przetargowa" okazała się być po drugiej stronie.
Podsumowując - nie uszczęśliwiajmy ludzi na siłę, nie każdy chce być "etatowcem".
0| 11 | Stanisław2011-06-20 17:18
Bartez77 kapitalizmu nie można mylić z wolnością. Pracodawca i pracownik nie występują jako równoważne siły. To pracownik jest tu stroną słabszą, jak można więc mówić o dobrowolności warunków umowy skoro siła przetargowa stron nie jest w tych warunkach taka sama? W wielu branżach nie masz już obecnie możliwości wyboru, albo godzisz nie na umowę śmieciową, albo nie pracujesz. Twój wybór staje się brakiem wyboru.
0| 10 | Bartez772011-06-19 23:20
A może jednak warto też zwrócić uwagę na pewne pozytywne aspekty elastycznych form zatrudnienia:

- tymczasowa aktywizacja bezrobotnych do wykonania konkretnych zadań pozwala im utrzymywać się na rynku pracy i nie popaść w bezrobocie permanentne
- niektórzy pracownicy też mogą preferować elastyczne formy zatrudnienia niż wchłonięcie przez korporację i wyplucie tuż przed emeryturą
- pominięcie obowiązkowych kosztów zatrudnienia daje wolność w wyborze indywidualnej formy opieki medycznej, ubezpieczenia i oszczędzania na emeryturę (zapewne efektywniejszyc h niż ZUS i NFZ)
- jeśli pracownik jest dobry w tym co robi (nieważne czy to piekarz, inżynier czy operator koparki) to w interesie pracodawcy będzie go zatrzymać i nie pozwolić uciec do konkurencji; natomiast jeśli ktoś potrafi tyle co pierwszy lepszy koleś z łapanki to i ustawy o formach zatrudnienia mu na rynku pracy nie pomogą

Dlatego nie widzę sensu w ograniczaniu wolności co do zawierania umów międzyludzkich, jeśli obu stronom treść umowy odpowiada. Bardziej przydałaby się społeczna edukacja z czym jaka forma zatrudnienia się wiąże i że 1500zł na umowę o dzieło to nie to samo co 1500 netto na etacie.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian