System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Blokada marszu neofaszystów

rozbrat.org

antifa_poznan17 września w Poznaniu miała miejsce zalegalizowana przez ONR manifestacja. Po płaszczykiem patriotycznych sentymentów, nacjonaliści i neofaszyści z całej Polski, wspierni, jak się okazało (patrz link) min. przez kandydata do sejmu z ramienia PIS, usiłowali zawłaszczyć dla swoich celów propagandowych kolejną datę związaną z historią Polski.


Już na samym początku marszu czekała na nich niespodizanka w postaci dużego baneru o treści "NACJONALIZM- DROGĄ DO TOTALITARNEJ WŁADZY". Następnie naprzeciw nim wyszło ok. 40 antyfaszystów i antyfaszystek. Mimo małej liczebności obecne były osoby z różnych środowisk- min. lokalnych działaczy wolnościowych, sceny hardcore/punk, kibiców obu poznańskich drużyn piłkarskich. Około godziny 17.30 na wysokości ul. Taczaka zablokowana została ulica Ratajczajka. W stronę neofaszystów poleciały bomby z farbą, jajka, petardy oraz granaty dymne, jednak jak to zazwyczaj mocni w gębie narodowcy nie odpowiedzieli w żaden sposób. Na miejscu natychmiast pojawił się oddział prewencji, który odzielił obie strony, przez co stał się obiektem dalszych ataków ze strony antify. Niestety nasza grupa była zbyt mało liczna by utrzymać blokadę, gdy policja, tym razem na usługach skrajnej prawicy, natarła. Jedna osoba została zatrzymana, jednak po ok. 4 godzinach wyszła bez zarzutów (wbrew informacjom podawanym przez rzecznika poznańskiej policji). Jeśli się pojawią, sprawa będzie nagłaśniana i prowadzona przez Anarchistyczny Czarny Krzyż.

Poznańscy antyfaszyści i antyfaszystki

Relacja mediów, film z akcji i zdjęcia TUTAJ

Komentarze

-1| 6 | Kuba L2011-09-20 14:03
Relacja niestety leci kibolstwem na kilometr. Myślałem, że miała to być akcja antyfaszystowsk a a nie starcie ulicznych gangów. Autor żałuje, że narodowcy nie odpowiedzieli na atak farbą, jajami i granatami dymnymi. Policja nie była tam "na usługach skrajnej prawicy", lecz ochraniała legalne (niestety) zgromadzenie. Trzeba też przyznać, że blokadę zepchnęła z ulicy bez większej nadgorliwości. Trzymajmy się faktów, bo wychodzi bezsensowna napinka i manipulacja. Jestem za zwalczaniem neofaszystów, ale bez robienia z tego kibolskiego zadymiarstwa, tym razem niestety w wykonaniu antify.
0| 5 | K.2011-09-20 13:40
No właśnie: problem jest po stronie PIS-u i to jest ostateczna konkluzja.
+3| 4 | Gerard2011-09-20 13:23
No ale jak "niepostrzeżenie utożsamić" - pytanie czy akcję wspierał i w niej uczestniczył "kandydat do sejmu z ramienia PIS"? Odpowiedź: TAK. Pytanie drugie, jak na to zareagował PIS? Jak wynika z tej wypowiedzi w materiale WTK http://epoznan.pl/news-news-27681-ONR_kontra_antyfaszysci_echa_sobotniego_marszu działacze PIS z Poznaniu nie widzą w tym żadnego problemu. W każdym cywilizowanym kraju, pójście na demonstracje takiego ugrupowania jak ONR, wiązało by się z tym, że nim taki kandydat wrócił by z demonstracji do domu, już nie był by kandydatem, nie był by w partii. Czy wyobraża sobie pani członka CDU, który uczestniczy w demonstracji NPD w Niemczech? Nie, CDU organizuje tam blokady takich marszy. Problem jest raczej po stronie PISu, a nie po stronie tej relacji.
-2| 3 | K2011-09-20 12:47
Dzięki za kojące wyjaśnienie. Jak widać mój komentarz dotyczył nie tyle samej akcji, ile sposobu jej przedstawienia na stronie. Jako czytelniczka prawicowych mediów, zwanych czasem "faszystowskimi" czytałam tam między innymi bardzo krytyczny artykuł dotyczący demonstracji ONR-wców w Warszawie. A tutaj wygląda na to, że usiłuje się niepostrzeżenie utożsamiać pewne sprawy np. neofaszyzm z nacjonalizmem i ONR z PIS. Rozumiem też, że elity rządzące będą teraz za wszelką cenę polaryzować środowiska i wpychać opcję konserwatywną w łapy nacjonalstów(a potem dalej), a opcję lewicującą w łapy czerwonych socjotechników( którzy po godzinach inspirują się okultyzmem III Rzeszy i Państwem Platona). Wielu młodych, skrzywdzonych przez postkomunę niejednokrotnie w drugim pokoleniu widząc taki tekst przyłączy się do najbardziej agresywnej opcji przeciwnej. Czasy są delikatne i medialne drobiazgi są ważne. Moje osobiste doświadczenia są takie, że rozumiem niechęć do tzw. lewactwa bo to często kłamcy i ludzie bezwzględni jakkolwiek worek na lewactwo jest pojemny. Politycy tej "łagodnej" opcji często nieformalnie rzucali żartami o pedałach i komentarzami tak seksistowskimi bądź rasistowskimi że mnie mdliło. To pewnie zresztą wiadomo. Taki sobie killing joke. Może i Rozbrat jako całość nie opowiada się po stroniej ostatniej opcji, ale tak to się prezentuje.

P.S. Powinnam napisać najpotężniejszy ch zamiast najbardziej potężnych, zdaje się miłość niektórych grup odciska piętno na języku.
+2| 2 | Webciu2011-09-20 12:08
To nie jest walka z konkurencją, tylko pokazanie, że dla polityków głównego nurtu nawet antysemici z ONRu mogą być użyteczni, co oczywiście działa w obie strony. Co do jajek i bombek z farbą to czym one są wobec kamieni, pobić, a nawet zabójstw jakie na swoim koncie mają neofaszystowscy bojówkarze. Nie wiadomo oczywiście co działo się po marszu może dziarscy chłopcy znowu pocięli się wzajemnie nożami. Ponadto to właśnie ONR i inne neofaszystowski e bandy zawsze programowo domagają się zakazu demonstrowania, ba nawet istnienia w przestrzeni publicznej wszelkich swoich oponentów, czy też tych którzy w ich mniemaniu są "obcymi"/"wrogami" - cały arsenał od imigrantów, feministek, przez osoby homoseksualne i przeciwników politycznych (zbiorowo nazywani lewactwem). Nie widzę więc powodu by przeciwnicy wolności innych byli uświadamiani co znaczy odebranie owej wolności choćby poprzez symboliczną blokadę i poczęstowanie jajkami, oraz jasne wykrzyczenie co przeszkadza antyfaszystom i antyfaszystkom w ich chorej ideologii (i to nie w taki sposób jak robią to ONRowcy bo nikt nie krzyczał o wysyłaniu do gazu, za...aniu, i nie padały żadne kwieciste wulgaryzmy o ile mi wiadomo z materiałów filmowych)

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian