System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Komornik, który eksmitował niepełnosprawną

rozbrat.org
komornik_kaczmarekKomornik, Artur Kaczmarek, który dokonał eksmisji z domu Katarzyny i Ryszarda Jenczów, złamał prawo. Będąc poinformowany o stanie zdrowia Katarzyny Jencz i zastając w domu pogotowie ratunkowe, powinien był wstrzymać eksmisję i wezwać biegłego lekarza sądowego, który ostatecznie określiłbym czy może być ona kontynuowana. Dodatkowo odmówiono wstępu na teren posesji i samego mieszkania Jenczów osób przez nich zaproszonych, którzy mogliby być świadkami w sprawie eksmisji.

Unormowanie te wynikają po części z przepisu par. 151 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 1968 roku w sprawie czynności komorników (Dz. U. Nr 10, poz. 52 z późn. zm.) oraz z przepisu art. 813 Kodeksu postępowania cywilnego.

Par. 151 ust. 2 w/w rozporządzenia brzmi: „W razie choroby dłużnika, członka jego rodziny lub domownika komornik wezwie lekarza celem stwierdzenia, czy wykonanie eksmisji może się odbyć bez oczywistej szkody dla stanu zdrowia chorego, i postąpi stosownie do okoliczności”.

Art. 813 k.p.c. brzmi: ”§ 1. W wypadkach wymagających zasięgnięcia opinii biegłego, komornik zwróci się o wydanie opinii do jednego lub kilku stałych biegłych sądowych. Jeżeli wśród stałych biegłych sądowych nie ma biegłego wymaganej specjalności, komornik zwróci się do sądu o wyznaczenie biegłego i odebranie od niego przyrzeczenia.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio, gdy wezwany przez komornika stały biegły sądowy został wyłączony lub nie przyjął nałożonego na niego obowiązku z przyczyn wskazanych w art. 280, a nie ma innego biegłego tej specjalności wśród stałych biegłych sądowych”.

Komornik nie dostosował się do tych norm i nie powołał biegłego lekarza, który określiłby faktyczny stan rzeczy. 

W przypadku świadków czynności komorniczych przepis k.p.c. brzmi:

„Art. 812. § 1. Wierzyciel i dłużnik mogą być obecni przy czynnościach egzekucyjnych. Na żądanie stron albo według uznania komornika mogą być obecni także świadkowie, w liczbie nie większej niż po dwóch z każdej strony”.

Świadkowie strony osób eksmitowanych nie zostali dopuszczeni. W stosunku do osób eksmitowanych naruszeń prawa dopuściła się także policja, co stanie się przedmiotem osobnej skargi.


Komentarze

0| 4 | sedzia judde2011-10-28 07:17
od tego czy zlamal czy nie jest sad.........autor moze miec taki poglad i wszystko
+3| 3 | Lukasz2011-10-27 14:17
KACZMAREK ARTUR

UL. GRUNWALDZKA 382, 60-169 POZNAŃ

tel. 61 866 71 31
fax 61 866 67 00
e-mail [email protected] -komornik.eu
strona www.kaczmarek-komornik.eu

Szkoda, że go na FB nie ma :/
+3| 2 | patryk2011-10-27 02:00
Macie numery rejestracyjne wozu komornika? Ja będe przejeżdżał niedługo obok Poznania. Postaram się go tylko lekko przytrzeć i tak mam furę do wymiany. [cenzura] będzie wiedział za co.
+5| 1 | Anna Maria2011-10-25 21:37
Mam nadzieję , że ta sprawa nie skończy się na skargach . A komornik doczeka się swojej krzywdy ! Oby była ona o stokroć większa i boleśniejsza niż ta która przez tego "pieskiego urzędnika" dokonała się dziś na Państwie JENCZÓW przy ul. Dąbrowskiego.
Głęboko wierzę w prawdę , obyśmy mieli odwagę ją odkryć .... i oby krzywda i stanęła po prawidłowej stronie .

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian