Idea, zgodnie z którą ubodzy mają prawo do odpoczynku, zawsze była szokująca dla bogatych.
Bertrand Russell

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wiec bynajmniej nie apolityczny

rozbrat.org
WNS-wiec

Dziś uczestnicy i sympatycy poznańskiej sekcji Federacji Anarchistycznej oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zorganizowali więc w obronie wolności słowa i zgromadzeń na terenie Wydziału Nauk Społecznych UAM. Pretekstem do zorganizowania wiecu były w naszym odczuciu dziwne czy wręcz kuriozalne zachowania niektórych pracowników uniwersytetu względem przejawów społeczno-politycznej aktywności studentów.

Jeszcze przed rozpoczęciem wiecu docierały do nas informacje o olbrzymim zainteresowaniu jakie wzbudziła ta forma aktywności studentów WNS UAM wśród władz uczelni i kadry. Przejawem tego zainteresowania była obecność przed rozpoczęciem wiecu prof. UAM dr hab. Krzysztofa Podemskiego. Pan profesor zapewnił zbierających się przed budynkiem D aktywistów i aktywistek, że musiał zapewniać niektórych przedstawicieli władz wydziału o pokojowym i spokojnym przebiegu wiecu. Najwyraźniej kiedy my obawiamy się „upupiania” studentów przez władze wydziału – polegające na wprowadzaniu zarządzeń o każdorazowe proszenie o zgodę celem wywieszenia na tablicy ogłoszeń plakatu czy ulotki – same władze, przynajmniej w jakimś stopniu dały się „upupić” prawicowym „publicystom” w rodzaju różnej maści Ziemkiewiczów czy Pospieszalskich.

Doprawdy potwierdza to tylko cytat z wypowiedzi Noama Chomsky'ego umieszczony na stronie rozbrat.org : "Sądzę, że niesprawiedliwie ocenia się większość tzw. zwykłych ludzi. Nie widzę niczego co mogłoby wskazywać, że są oni bardziej podatni na wpływ propagandy niż elita intelektualna. Za to mam pewne powody podejrzewać, że może być właśnie odwrotnie.”

WNS-wiec3

Na miejscu wiecu zjawił się również dr Jacek Zydorowicz prodziekan ds. studentów. Po raz kolejny, tym razem osobiście, a nie drogą meilową zapewniał o dobrej woli ze strony uczelni i jej otwartości na inicjatywy studentów. Aktywiści przyjęli te zapewnienia, jednak przypomnieli doktorowi Zydorowiczowi, że nawet kilka dni temu pracownicy uczelni ściągali plakaty informujące o dzisiejszym wiecu. Jednakowoż zapewnienia przedstawicieli władz uczelni mogą wróżyć, że takie incydenty i działania niektórych pracowników uniwersytetu odejdą w niepamięć, a studenci będą mogli swobodnie bez konieczności zwracania się z prośbą o zgodę korzystać z przestrzeni uniwersytetu do wyrażania swoich społeczno-politycznych przekonań.

Sam wiec przebiegł bardzo spokojnie, zgromadzonych poinformowano o incydentach, które były impulsem do zwołania wiecu, po czym skupiono się na przekazaniu pełnej informacji o sytuacji trójki białoruskich anarchistów odsiadujących wieloletnie wyroki więzienne. Zachęcano studentów i studentki do składania podpisów pod petycją domagającą się uwolnienia – Igora Gliniewicza, Mikołaja Dziedoka i Aleksandra Frankiewicza. Namawiano do wysyłania, wydanych przez ACK Poznań, pocztówek do więźniów. Na małym stoisku przygotowanym przez anarchistów były także ulotki informacyjne na temat praw pracowniczych pracowników czasowych i ulotki związkowców z OZZ IP.

WNS-wiec2

Mamy nadzieje, że dzisiejsza akcja zachęci studentów i studentki WNS UAM do własnej politycznej aktywności na terenie uczelni. Problemy społeczne czy polityka władz polegająca na „zaciskaniu pasa” dotyka tak samo studentów i studentki jak i inne grupy społeczne, już chociażby zapowiedzi podwyżek cen biletów MPK powinna zaktywizować nas wszystkich do solidarnego sprzeciwu. Nasza bierność jest jedynie zachętą dla władzy by dalej prowadzić tzw „walkę z kryzysem” jedynie naszym kosztem.

Komentarze

+3| 8 | Bakunin2011-11-30 10:47
4 | Orange2011-11-29 11:40
Dlaczego kibice nie ukrywają się ze swoimi akcjami,a o akcjach rozbratu dowiadujemy się po fakcie? (nie mówię o wiecu;)

bo nie lubimy policji, czym mniej psów czym mniej tajniaków i zaganiar nacjonalistyczn ych na naszych akcjach tym przyjemniej się protestuje
ale jak trzeba...
+3| 7 | ejber zez jeżyc2011-11-30 10:19
po prostu stary powtarzasz to co liberalne i prawicowe tabloidy chcą byś powtarzał. druga kwestia co za ujma tylko jak pisujecie 11150 pracę o ruchu antyglobalistyc znym słusznie zauważacie że nie ma tam narodowości ludzie walczą wspólnie bez względu na pochodzenie, rasę, język jakim się posługują itd.
tak byli niemcy tak jak my jesteśmy u nich,walka z nacjonalizmem, państwem i kapitalizmem jest ponad narodowa. w ten sposób przyjmujesz narodowe kryteria nawet jak się od nich odżegnujesz . trzy zauważ że 11.11 nacjonaliści zaprosili kilka delegacji spoza dumnego narodu polaczków/drobnomieszczuc hów ale o tym nie jęczysz.
-5| 6 | Krzysztof Podemski2011-11-29 18:29
Czy jeżeli ktoś stwierdza oczywisty socjologiczny fakt, że obecność gości z Niemiec w Warszawie 11 listopada zaszkodziła WIZERUNKOWI polskich anarchistów, w tym wizerunkowi Rozbratu w oczach opinii publicznej, to oznacza automatycznie, że myśli Ziemkiewiczem i Pośpieszalskim, nie dostrzega zagrożenia faszyzmem ani bojówek i autorytarnego programu ONR czy NOP?
+1| 5 | absolwentka2011-11-29 16:53
Podobno młodzież dzisiaj coraz mniej rozumna. Czytać ze zrozumieniem nie potrafi o krytycznym myśleniu nie wspominając. Tymczasem okazuje się, że i ci ze starszego pokolenia (wiekiem i duchem) a może i nawet ci tytuł profesora posiadający problem z powyższym mają spory. Zgubnym wydaje się więc przekonanie, ze osoby te potrafią samodzielnie poszukiwać informacji, analizować je i dokonywać ich selekcji.Powszechniejsza jest tu, jak widać metoda kopiuj (z telewizyjnego dziennika, gazety codziennej, portalu jakiego oświeconego) i wklej (do głowy własnej i głów innych - studenckich? O zgrozo!). Nie będę się rozpisywać o tym, ze media pokazują pewien tylko wycinek rzeczywistości i to w sposób, który uznają za najbardziej opłacalny dla nich (dla nich nie dla ludu oglądającego!). O antifie niemieckiej też już sensu pisać nie ma.Ileż razy można bowiem tłumaczyć, że ci bezwzględni bojówkarze pod kluczem policyjnym całe show warszawskie przesiedzieli? Teraz natomiast okazuje się, że za wszelkie "ale" UAM odnośnie społeczno – politycznych inicjatyw anarchistów odbywających się w trzewiach uniwersytetu, winę ponoszą właśnie oni i unosząca się nad nimi groźba niespotykanego dotąd terroru. A skoro anarcholstwo czy lewactwo ich zaprosiło to niech teraz ponosi konsekwencje i pretensji do nikogo nie ma. Jak jednak wytłumaczyć wcześniejsze wyproszenie anarchistów rozdających ulotki o białoruskich więźniach? Może WNS dorobił się szklanej kuli, w której to władze szacownej uczelni zobaczyły z wyprzedzeniem cały ten medialny bełkot "jedenastego" i połknęły go w całości jak najlepszego z cuksów?Zresztą cały stołeczny spektakl z 11 listopada można rozpatrywać na różne sposoby. Co jeśli Warszawa na twarz przyjęła swój własny bruk także dlatego, że frustracja narasta i ulice powoli zaczynają się pod nią uginać? Skrajna prawica owszem (i trzeba ją zwalczać ale też przesadnie się na niej nie skupiać bo aż takiego zagrożenia nie stanowi i są ważniejsze sprawy) ale może coś jeszcze? Trzeba tu by włączyć coś na kształt samodzielnego myślenia ale na takie w dzisiejszych czasach klimatu dobrego jak widać nie ma i to nawet na uczelni wyższej.
-8| 4 | Orange2011-11-29 11:40
Dlaczego kibice nie ukrywają sie ze swoimi akcjami,a o akcjach rozbratu dowiadujemy się po fakcie? (nie mówię o wiecu;)

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian