Hierarchiczna armia jest w stanie wygrać wojnę, nigdy rewolucję; niezdyscyplinowana horda nie wygrywa ani jednej, ani drugiej. Chodzi więc o to, żeby organizować, nie hierarchizując; innymi słowy, czuwać, żeby prowodyr nie przerodził się w przywódcę.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Szkoła dla kościoła. Na likwidacji gimnazjum skorzystają Salezjanie

Łukasz
gimnazjum_salezjanieW poniedziałek 28 listopada w Gimnazjum nr 24 na Ratajach miało miejsce spotkanie w sprawie protestu przeciw decyzji urzędników miasta o przeniesieniu szkoły. Konflikt rozpoczął się w 2006 roku od przejęcia części szkoły przez Publiczną Szkołę Salezjanów.  Sukcesywnie Salezjanom przyznawano coraz większą część budynku,  a od lutego mają stać się jego jedynym posiadaczem. Uczniowie wraz z nauczycielami zostaną połączeni z Liceum Ogólnokształcącym nr 14 (os. Piastowskie) i wspólnie przeniesieni do budynku na os. Tysiąclecia, gdzie obecnie mieści się Gimnazjum nr 25 (przewidziane do likwidacji).

Jak można przeczytać na stronie Gimnazjum nr 24, szkoła istnieje już 25 lat, posiada bogata ofertę zajęć dydaktycznych i wychowawczych. Stworzyła klasy naukowe, muzealne, językowe przyrodnicze i lekkoatletyczne. Może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami sportowymi, a także prężnie działającym wolontariatem współpracującym ze stowarzyszeniem „Żurawinka" oraz „Na Tak“ wspierającym osoby niepełnosprawne.  Do szkoły uczęszczają uczniowie z całego Poznania o różnym statusie społecznym, w przeciwieństwie do Publicznej Szkoły Salezjanów, która jest elitarna.

Przyszły uczeń Publicznej Szkoły Salezjanów ma obowiązek spełnić pewne kryteria. Musi być katolikiem oraz mieć wysoką średnią z ocen ( pierwszeństwo mają uczniowie ze średnią powyżej 5.0 ). O przyjęciu decyduje również rozmowa kwalifikacyjna rodziców z księdzem dyrektorem. Na stronie Szkoły Salezjańskiej, chociaż jest to szkoła publiczna można odnaleźć np. cennik z opłatami za zajęcia dodatkowe ( obowiązkowe i nadobowiązkowe ) jak również opłaty za komitet rodzicielski! Co z dziećmi z orzeczeniami o niedostosowaniu społecznym oraz dziećmi z rodzin żyjących poniżej minimum  z Wildy, Jeżyc, Dębca i innych  dzielnic? Są nieprzyjmowane, chociaż jest to szkoła bezrejonowa.  Skoro Gimnazjum nr 24 ma takie osiągnięcia w nauce i sporcie, i jest na piątym miejscu jeżeli chodzi o nabór, to dlaczego tak łatwo zostaje zepchnięta na margines?

Wystarczy przeanalizować skład Rady Rodziców w Poznańskich Szkołach Salezjańskich. Przewodniczącym Rady jest były Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Poznania. Z-cą przewodniczącego, przedstawiciel Zachodniej Grupy Kapitałowej S.A. Skarbnikiem, właściciel „Systemu“ Biura Rachunkowego i prezes firmy „Powereco“ z Lubonia. Można mówić o kolejnych nazwiska ludzi prominentnych i dobrze funkcjonujących w życiu publicznym, które przewinęły się przez Radę.

Według Salezjanów argumentem przemawiającym za przejęciem Gimnazjum nr 24 przez Publiczną Szkołę Salezjanów jest lokalizacja blisko kościoła. U mówmy się, że to żaden powód, który uzasadnia przeniesienie (oznaczające de facto likwidacją) dobrze działającej placówki oświatowej. Z kolei władze miasta swoja decyzję uzasadniają niżem demograficznym oraz jak zwykle cięciami w budżecie. Pierwszy argument został podważony przez demografa obecnego na spotkaniu, który przedstawił dane ukazujące, że w Wielkopolsce panuje wzrost urodzeń, a w 2024 roku będzie o 20% więcej mieszkańców niż obecnie. Drugiego – budżetowego - argumentu komentować nie trzeba, bo skąd się wzięły kłopoty finansowe miasta dobrze wiemy.

Na spotkaniu niestety nie było ani władz miasta, ani przedstawicieli Publicznej Szkoły Salezjanów. Pojawiły się za to media, rodzice, uczniowie, a nawet absolwenci szkoły. Każdy z obecnych mógł złożyć podpis pod petycją w przeciwko likwidacji szkoły.

Problem przeniesienia lub likwidacji szkół obejmuje kilkanaście placówek w Poznaniu. Czy chcemy pozwolić aby miasto kontynuowało swoją politykę antyspołeczną know-how?

Na zdjęciu Ksiądz Dyrektor karmi dzieci salezjańskiej szkoły wiedzą.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

0| 10 | Henry2012-07-18 16:34
ten karmiony na zdjęciu powyżej to laureat z fizyki, widać dobrze został nakarmiony wiedzą
0| 9 | norma2012-03-21 16:59
[FRAGMENT WYCIĘTY - PROSIMY NIE OBRAŻAĆ INNYCH ODROBINA KULTURY OBOWIĄZUJE - rozbrat.org] Nie pisze się "Salezjan" ale jak już Salezjanów. Po drugie do tej szkoły mogą chodzić osoby o różnych wyaznaniach i ateiści, nawet dziecko to wie... Co do wysokiej średniej i opłat, szkoła nie dostasje dofinansowania ale sama za siebie płaci a wysoka średnia obowiązuje we wszystkich DOBRYCH szkołach na świecie. Nie wiem w czym jest dobre gimnazjum 24. Poza tym osoba która "napisała" ten artykuł powinna wiedzieć że gimnazjum 24 istnieje tylko dlatego że szkoły salezjańskie wynajmują salę, i gdyby nie oni to od 5 lat ta szkoła by nie istaniała. Salezjanie do tego bardzo dużo zainwestowali w swoją część która ma 2 razy większą wartość niż cały ten postkomunistycz ny moloch. To że 24 jest likwidowane jest tylko ich winą bo nie pasowało im przeniesienie a teraz mają to co sobie "wykrzyczeli". Pozdrawiam też staraż miejską która codzienne odwiedza to "wspaniałe" i "rozwijające się" gimnazjum dla każdego.
-4| 8 | sonia2012-02-10 21:04
Ten artykuł jest zgodny z prawdą. Ja osobiscie nie mam nic do Salezjan,ale jak chcą uczyć to niech wybudują sobie szkołę i w niej uczą! Oczywiście wszystkie dzieci , a nie te wybrane ze świadectwem 5,0. Ajers komentuje,że dobrze ,że sa szkoły do których jest dużo chętnych i właśnie taką szkołą jest właśnie gimnazjum 24,którą chce pan Sternalski zlikwidować. Właśnie w tej szkole uczy się młodzież zarówno ta zdolna jak i mniej zdolna, a w szkole salezjańskiej jaka jest młodzież? Wybrana!!! Musiałabym się odnieść do każdego komentarza,wida ć ,ze ojciec dyrektor kazał napisać te komentarze, są tendencyjne :). Pozdrawiam Salezjanów i oznajmiam ,że my bez walki się nie poddamy, a jeżeli przegramy to z honorem ,którego Wam brakuje !
+1| 7 | Ratajanin2011-12-07 00:23
Dodatkowym "smaczkiem" tej historii jest nowoczesny budynek tej szkoły. Szkoła ta została zbudowana pod koniec lat 80-tych z dość dużym rozmachem. To nie standardowa 1000-latka. Jest dobrze pomyślana, ma niebanalne rozplanowanie skrzydeł, ładny hol, są duże, słoneczne sale lekcyjne, ma dużą, ładną i nowoczesną salę gimnastyczną. Jest też boisko, mała bieżnia, teren jest ogrodzony. Ogólnie rzecz biorąc "wysoki standard edukacyjny" jak na warunki poznańskie, a megawysoki jak na warunki ogólnopolskie.

W Poznaniu wiele szkół gnieździ się jeszcze w budynkach sprzed II, a nawet I wojny światowej! Tymczasem szkołę wybudowaną stosunkowo niedawno, zdecydowanie za pieniądze publiczne, bo w zasadzie jeszcze "za komuny" tak łatwiutko, lekką rączką oddaje się Kościołowi....
0| 6 | ajers2011-12-06 17:14
To chyba dobrze, że istnieją szkoły do których jest dużo chętnych,bo to przecież oznacza ,że to dobra szkoła.Pewnie wielu z was chciałoby tam posłać swoje dzieci.No,ale trzeba mieć jeszcze dobrą średnią - tak jak do wszystkich dobrych poznańskich szkół.Wyjazdy młodzieży do Brukseli czy w inne atrakcyjne miejsca to zapewne inicjatywa i starania samej młodzieży,która chce czegoś więcej się nauczyć i coś więcej zobaczyć.I wiem jedno dla biednych dzieci i młodzieży na pewno znajdzie się tam miejsce,jeśli tylko chcą się uczyć.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian