Ten, kto nigdy nie zapomina, że jedynym właściwym postępowaniem w stosunku do siebie i innych jest ciągła radykalizacja - nie może się ani pomylić, ani zagubić.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Prawicowy cyrk w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

rozbrat.org
_DSC8373

12  grudnia tuż przed północą miała odbyć się pikieta związana z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak się jednak okazało rocznicę tę zapragnęli wykorzystać zwolennicy różnej maści dyktatur i totalitaryzmów. Na placu Mickiewicza zjawiła się egzotyczna menażeria, jakiej nie obejrzy się w żadnym cyrku. Przybyli działacze Młodzieży Wszechpolskiej, której założyciel wywodzi się z rodziny posiadającej chlubną przeszłość wsparcia dla PRL-owskiego reżimu, a dziś znanej głównie z „imprez pod swastyką”  (1 | 2).

Pojawili się również działacze ONR, której to historyczny przywódca wysławił się założeniem po wojnie proreżimowego PAXu, dziś znani z ciągłego „zamawiania pięciu piw” (1 | 2). Nie zabrakło też nazi-skinów, zwolenników endecji i dyktatury Pinocheta itp. Wszyscy w sile kilkudziesięciu osób (frekwencji nie pomogły nawet posiłki z Wrocławia) mieli być tylko tłem dla promocji niespełnionego polityka Filipa R. (my reklamy mu robić nie będziemy), który od wielu lat, z marnym skutkiem, stara się zrobić polityczną karierę. Ostatnio stwierdził, że pomoże mu w tym flirt z organizacjami neofaszystowskimi.

_DSC8351

Na miejscu zjawiła się również liczniejsza grupa przeciwników dyktatury i totalitaryzmu w każdym odcieniu, z transparentem: „Jaruzelski = Pinochet – różni generałowie te same metody: stan wojenny, represje, dyktatura. Hołd ofiarom państwowej przemocy”. Po kilkunastu minutach organizator pikiety Filip R. nie mogąc znieść widoku wolnościowego transparentu wezwał policję i rozkazał jej usunięcie antytotalitarnych demonstrantów.  Filip R. nie mogąc zostać polskim duce, postanowił zapisać się na kartach historii chociaż jako król poznańskich zaganiar i donosicieli (choć ciężko mu będzie odebrać koronę dyrektorowi ZKZL wysyłającemu policję do eksmisji wdów i chorych) .

_DSC8376

ZOMO zgodnie z rozkazem zaczęło spychać spokojnych demonstrantów (co im się średnio udało) i żądać od nich dowodów osobistych, czyniąc z placu Mickiewicza miejsce historycznej rekonstrukcji dobrze współgrającej z rocznicą. Apologeci dyktatury dostali na ten widok spazmów rozkoszy i zaczęli coś śpiewać, prawdopodobnie miał to być polski hymn, ale szło im to tak opornie, że z 10 metrów nie szło go zrozumieć (zresztą jak i przemówień które próbowali wygłaszać).

_DSC8393

Po kilkudziesięciu minutach antytotalitarni demonstranci rozeszli się, żeby przypadkiem jakiś przechodzień nie pomyślał, że mają coś wspólnego z cyrkiem który rozgrywał się na placu, pozostawiając groteskowy widok niedobitków endecji, chcących za wszelką cenę skompromitować rocznicę 13 grudnia.

Uwaga! Jeśli ktoś z uczestników demonstracji otrzyma jakiekolwiek pismo od policji związane z akcją, prosimy o natychmiastowy kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

_DSC8404

 

Komentarze

+2| 5 | julian2011-12-14 10:58
W Krakowie też się działo http://www.youtube.com/watch?v=84mk1ZYKXrE&feature=player_embedded Pozdrowienia!
+4| 4 | tom2011-12-13 16:49
Cytuję arte:
Ładna kontra, ale Jaruzel = Pinochet? Hmm... jak dla mnie nie ten kaliber


w kontekście transparentu niekoniecznie. "te same metody, itd., itp". skupianie się kto więcej zabił, nie ma sensu, nie rozmawiamy o liczbach, rozmawiamy o autorytaryzmie i rządach mundurowych.
mordujący i zamykający w więzieniach generał jako głowa państwa - do którego pasuje??
dobry protest w hołdzie bohaterom stanu wojennego
+3| 3 | Anarchaos2011-12-13 14:57
Dobra akcja!!!

Anarchiści muszą wypracowac swoją własną politykę historyczną. Muszą zacząć upamiętniać własną walkę np. tą w rewolucji 1905 - 1907 oraz w okresie PRL. Bez pamięci historycznej nie ma świadomości klasowej! Same działania doraźne (pomoc lokatorom itd) choć ważne to nie doprowadzą do powstania prawdziwej świadomości klasowej bo ta oprócz zauważania własnych interesów polega także na rozumieniu kontekstu społęczno-historycznego.

Brak dbania o własną pamięć prowadzi dom tego że anarchiści zaczynają przegrywać konkurencję wśród młodzieży z prawactwem. Bo tworzą się schematy że z komuną walczyła prawica co jest kompletnym kłamstwem.

Ja np. widziałbym chętnie demonstrację anarchistyczną w rocznicę rewolucji 1905 i np. właśnie okrzyk "Cześć i chwała bohaterom!" (odnośnie rewolucjonistów )

Bez takich akcji będziemy przegrywać, no bo ja przepraszam ale jeżeli ktoś carskiego sługę dmowskiego uważa za wielkiego człowieka to mamy do czynienia z kompletną nie znajomością historii

Warto wziąć przykład chociażby z hiszpańskiej CNT która owszem prowadzi setki działań bierzących, ale także upowszechnia rewolucyjną pamięć historyczną i dba o historię.

Zapomnienie o tym aspekcie doprowadza do klęski anarchizmu w polsce
0| 2 | arte2011-12-13 13:53
Ładna kontra, ale Jaruzel = Pinochet? Hmm... jak dla mnie nie ten kaliber
+6| 1 | tom2011-12-13 12:08
hehehe ja nie mogę...niezła rekonstrukcja, to prawda i ta policja wraz z politykiem na R.
wracając do polityka na R. przypomina mi się jak ochoczo blokował, manifestował i pikietował, wtedy jakoś policja mu przeszkadzała, teraz, starszy i zapewne poważniejszy, uważa każde inne demonstrację za nieodpowiednie, w związku z tym korzystając z politycznego zaplecza i wiedzy jego mistrza (Z.Ziobro??) wzywa policję :).
Ot wolność w wydaniu prawicowych polityków, to jedyne co oferują...albo jesteś z nami, albo wołamy policję :)

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian