Rewolucja to zmiana wartości, nie jakaś banalna modyfikacja norm. Wraz z rewolucją rodzą się nowe sytuacje, nowe instytucje a stare warunki i przywileje są niszczone, atmosfera sprawiedliwości i równości zaczyna zajmować miejsce tyranii i podziałów społecznych.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Ceny biletów komunikacji miejskiej o 20-30% w górę!

rozbrat.org
pokaz-sie-na-uefa-euro2012Dziś Rada Miasta Poznania zadecydowała o wzroście cen biletów MPK. Sieciówka imienna będzie kosztować 99 złotych (z 81 złotych); bilet 15 minutowy 2,60 (do tej pory 2,00). Podwyżki wejdą w życie na Euro, od 1 czerwca 2012 roku. Biorąc pod uwagę mniejszą częstotliwość kursów i groźbę likwidacji klimatyzacji (choć zapowiadano na sesji rady, że po podwyżkach  jednak klimatyzacja działać będzie), to jasnym staje się, że mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem cen, ale też zasadniczą obniżką poziomu świadczonych usług. Choć kwestia, czy i na ile w ostatnich latach spadła liczba pasażerów MPK, była sporną, to istnieje zagrożenie, że na nowo otwartych liniach, tramwaje wozić będą powietrze… no i seniorów, bowiem jeżdżą za darmo, a jest ich coraz więcej. Ale Ryszard Grobelny ma to już, jak zapewniał na sesji, na uwadze.

Radni i radne Platformy Obywatelskiej znowu pokazali grę pozorów. Odbyła się ona według następującego, dobrze już znanego, scenariusza. Najpierw zarząd miasta sformułował propozycję „z kapelusza”, zaplanowano podwyżki cen biletów na wyrost. Potem radni i radne PO pochyliły się nad problemem, cmokając i kręcąc głowami. Ale „merytorycznie i konstruktywnie” wzięli się do roboty nad zmianą projektu, próbując stworzyć pozory opozycji. Oczywiście udało im się „zbić ceny”. Na sesji Ryszard Grobelny przyjął zmiany PO jako autopoprawkę do swojej wersji uchwały, a radni i radne PO głosowali „za”. Wszelkie inne głosy i argumentacja nie były brane pod uwagę.

Tymczasem śmiało możemy mówić o podwyżkach horrendalnych o 20-30%, przy czym pensję wzrosły od ostatnich zmian cen, jedynie o ok. 12%. Ale radni i radne PO oddalają takie argumenty jako rodem „z Białorusi i Kuby”, bo umieją wprawdzie „merytorycznie” dyskutować z Ryszardem Grobelnym, ale już to im jakoś nie wychodzi w przypadku głosów naprawdę krytycznych. Bronili wzrostu cen biletów MPK zatem gorliwie. Odpowiedź na pytanie, dlaczego radni i radne zaakceptowali horrendalne podwyżki jest prosta: ponad 80% z nich zarabia rocznie więcej, niż wynosi średnia zarobków w Poznaniu. Samych diet na ręką pobierają ok. 25 tys. zł. rocznie. Zatem choć większość z nich rzadko jeździ tramwajami i autobusami, to jeżeli już tak robią, bynajmniej podwyżki ich specjalnie mocno nie zabolą.

PO w debacie nad podwyżki cen biletów MPK broniło faktycznie stanowiska Grobelnego i ponosi pełną odpowiedzialność za ich wprowadzenie.

Radni i radne które głosowały za podwyżkami: Andrzej Bielerzewski, Jan Chudobiecki (obaj PRO), Karolina Fabiś (PO), Przemysław Foligowski (niezależny), Joanna Frankiewicz (PRO), Grzegorz Ganowicz (PO), Wojciech Kręglewski i Dominika Król, Tomasz Lipiński, Przemysław Markowski, Łukasz Mikuła (wszyscy PO), Norbert Napieraj (PRO), Maria Nowicka i Krzysztof Skrzypinski (PO), Sławomir Smól (PRO) oraz Urszula Stecka, Marek Sternalski, Mariusz Wiśniewski i Bartosz Zawieja (wszyscy PO).

Przeciw: Michał Grześ (PiS), Krzysztof Grzybowski (PiS), Adrian Kaczmarek (SLD), Katarzyna Kretkowska (SLD), Juliusz Kubel (niezależny), Tomasz Lewandowski (SLD), Adam Pawlik (PiS), Maciej Przybylak (PRO), Antoni Szczuciński (SLD), Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS).

Nie głosowali: Przemysław Alexandrowicz (PiS), Lidia Dudziak (PiS), Ryszard Franciszek Grobelny (PO), Jakub Jędrzejewski (PO), Hubert Świątkowski (PO), Michał Tomczak (PO), Beata Urbańska (SLD) oraz Wojciech Wośkowiak (PRO).

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian