Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Orlik? Stop hipokryzji władzy (Grobelnego)

rozbrat.org
Kontenery_szkoaDziś w samo południe zaplanowano w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 otwarcie nowopowstałego obiektu sportowego tzw. „Orlika”. Na uroczystości zjawił się prezydent miasta Ryszard Grobelny w otoczeniu urzędników i radnych, przede wszystkim z własnego ugrupowania (PRO) oraz licznych mediów. Pojawiło się także kilkoro przedstawicieli Federacji Anarchistycznej, którzy zaczęli swój protest zaraz po przybyciu prezydenta.

Rozwinięto transparent z hasłem: ”Grobelny do kontenera”, wznoszono antyprezydenckie okrzyki. Na protestujących rzuciło się kilkoro organizatorów imprezy, próbując wyrwać transparent i zmusić aktywistów/aktywistki do opuszczenia terenu szkoły. Doszło do wymiany zdań i szarpaniny. Protestujący nie ustępowali, rozdano oświadczenia mediom. Pojawił się też wyższy rangą oficer miejscowej policji, który wezwał posiłki. Kiedy po 10 minutach protestujący postanowili zakończyć akcję, policjant z niecierpliwiony ciągle nalegał na „centrale” aby przesłała radiowozy: Posiłki pojawiły się jednak za późno, dodatkowo protest był całkowicie – w świetle polskiego prawa – legalny i uzasadniony.

Dziś wiemy, że to mieszkańcy miast zapłacą za „igrzyska”, jakimi są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej (Euro 2012). Poznań, jak i inne miasta, które inwestowały w turniej stanęły faktycznie na skraju bankructwa. Zadłużenie w związku z kosztami organizacji Euro 2012 sięga miliardów złotych. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Za sumę wydaną na poznański stadion, czyli 750 mln złotych, można by w ciągu następnych 10 lat opłacać ponad 6 tys. miejsc w żłobkach publicznych lub wybudować 5 tysięcy nowych mieszkań komunalnych.

Próbuje się jednocześnie zakamuflować nieracjonalne z punktu widzenia finansów publicznych wydatki na komercyjny sport, urządzając medialny show w scenariusz, który wpisują się imprezy wokół budowy i oddawania do użytku boisk dla młodzieży - „Orlików”. Tej samej młodzieży, których rodzicom obecna polityka władz grozi bezrobociem, eksmisjami i wysiedlenia do kontenerowych osiedli.  Otwiera się boiska dla młodzieży jednocześnie „z oszczędności” zamyka się masowo szkoły i każe się uczniom i nauczycielom pracować w przepełnionych klasach. „Algorytm Grobelnego” stosuje się w przypadku edukacji, opieki zdrowotnej i socjalnej, rynku pracy, ale nie sportu, zwłaszcza w jego skomercjalizowanym wydaniu.

Poznań realizuje zadania z zakresu zapewnienia lokali socjalnych na poziomie 1-2 proc. rocznie. Ludzi eksmituje się do hoteli robotniczych, lub kontenerowych osiedli – co zapowiadają urzędnicy Grobelnego. Jednocześnie odrzucono zaproponowany przez stronę społeczną dialog w sprawie polityki społeczno-mieszkaniowej (tzw. „okrągły stół mieszkaniowy”). Nic nie pozostaje jak podjąć protest w jego tradycyjnej i jednoczesnej najbardziej dobitnej formie.

Kontenery_szkoa_2

Komentarze

0| 5 | @BK2012-04-23 01:32
Nie byłam na tej akcji, ale z relacji wynika, że oprotestowywano nie samo istnienie "Orlika", tylko hurraoptymistyc zną propagandę władz miasta, które hucznie otwierają jedną inwestycję, żeby w tym samym czasie po cichu zamknąć albo doprowadzić do degradacji kilka innych. Łatwo przeciąć wstęgę i udawać, że się coś robi dla młodzieży - trudniej rzeczywiście ruszyć tyłek z biura i zobaczyć, jakie ta młodzież ma problemy i co można dla niej robić na codzień.
0| 4 | ted2012-04-18 18:11
pozostaje jeszcze wazna kwestia spoleczna, a mianowicie - wykluczanie kobiet. nie oszukujmy sie, że "orliki" to projekt skierowany strikte dla panów.

dopowiadajac - obawiam sie ze bedzie dokladnie tak, ze za pogranie w pilke trzeba bedzie zaplacic, tak jak to jest na wszytkich tak oplotowanych boiskach. przyklad boiska tkkf na winogradach, 50 zł za godzine grania.
0| 3 | Bartłomiej Kaleta2012-04-18 13:48
"Otwiera się boiska dla młodzieży jednocześnie „z oszczędności” zamyka się masowo szkoły i każe się uczniom i nauczycielom pracować w przepełnionych klasach." - dla mnie to zabrzmiało jak taka źle zbudowana opozycja. Jeśli jednak mieszkańcy dobrze odebrali tę akcję i nie poszli za taką interpretacją (rozumiem, to jest tylko relacja, mnie na miejscu nie było), to wszystko w porządku, gratuluję dobrego pomysłu.
+3| 2 | Jarosław Urbański2012-04-18 07:57
Tam zawsze było boisko. Tak naprawdę dokonano coś w rodzaju modernizacji. Oby się nie okazało, że z tego powodu, dostęp do boiska będzie bardziej ograniczony, jak to czasami bywa. Po drugie - Orliki to po części medialna odpowiedź władz, na krytykę wydatków na Euro itd. Akcja - jak wynika z artykułu - nie była wymierzona w boisko, ale w Grobelnego, który momentami zachowuje się tak, jakby sam to wszystko fundował z własnej kieszeni. Sądzę, że mieszkańcy dzielnicy dobrze rozumieją tę sytuację.
-1| 1 | Bartłomiej Kaleta2012-04-17 13:27
Na ile się w tym orientuję, "Orliki" nie są zbudowane z myślą o jakichś wielkich komercyjnych imprezach, tylko właśnie dla lokalnych społeczności, w tym wypadku zwłaszcza szkolnych. Jeśli to jest jakiś wydatek na rozwój sfery publicznej, jeśli to jest ogólnodostępne, to nie widzę powodu, żeby to oprotestowywać. Właśnie chyba takie małe boiska są właściwą alternatywą dla kosztujących 750 milionów złotych stadionów.
Nie chodzi mi o to, żeby w ogóle się na takich uroczystościach władz miasta nie pojawiać, zwłaszcza skoro zbliża się 10 czerwca, ale wydaje mi się, że po tej akcji obecni tam okoliczni mieszkańcy (tak przynajmniej to wygląda wg tego przekazu) pomyślą, że chcecie im "zabrać" ich boisko.
Na przyszłość przy takich akcjach proponuję podkreślać, że nie macie nic przeciwko, nazijmy to, demokratyzacji sportu. To chyba tak samo ważny obszar rozwoju człowieka jak każdy inny, tylko, ze może zamiast potrzeb bardziej przyziemnych realizuje potrzebę czyjejś samorealizacji. Raczej nie mojej, nigdy nie pałałem miłością do wychowania fizycznego, ale komuś to pewnie jest potrzebne i ma prawo mu być potrzebne. Proszę, bez totalnej negacji.

Pozdrawiam!

Bartłomiej Kaleta

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian