Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

(Akt.)„Patrioci” napadają na Festiwal Sztuki

rozbrat.org
nazi04Dziś około godziny 14:00 w trakcie odbywającego się na skłocie Rozbrat Festiwalu Sztuki DIY wtargnąć próbowała grupa około 30 agresywnych neofaszystów. Impreza będąca z założenia otwartym spotkaniem, w którym uczestniczyli m.in rodzice z małymi dziećmi (w programie festiwalu odbywały się warsztaty i zabawy dla dzieci), stała się obiektem bezpardonowego ataku. Napastnicy rzucali kamieniami, racami, próbowali podpalić jedną z tablic informacyjnych. Ich atak został szybko odparty przez uczestników festiwalu, napastnicy uciekli. W grupie atakujących łatwo dało się rozpoznać mieniących się „patriotami” członków Obozu Narodowo Radykalnego Brygada Wielkopolska, Wielkopolskich Patriotów oraz Autonomicznych Nacjonalistów. Uczestnicy napadu chwilę wcześniej brali udział w organizowanym przez stowarzyszenie Koliber marszu upamiętniającego osobę rotmistrza Pileckiego.

Bezpośrednio po odpartym ataku na teren skłotu próbowała się wedrzeć policja, jednak nie została wpuszczona.

Nie wiadomo jak rzekomi „patrioci” i „nacjonaliści” zechcą uzasadnić tę napaść, jak ma się wykrzykiwanie hasła o honorze z atakiem na rodziców i ich kilkuletnie pociechy. Dzisiejszy atak kolejny raz udowadnia, że za wykrzykiwanymi hasłami i w cieniu narodowej flagi kryją się zwyczajni bandyci, którzy próbują karkołomnie bronić nazistowskiego gestu „sieg heil”, czy swoich homofobicznych symboli.

Jak pokazują dzisiejsze wydarzenia nazywanie owych osobników neofaszystami jest w pełni uzasadnione. Jako przedstawiciele środowiska wolnościowego nie damy się zastraszyć bandyckim działaniom organizacji nacjonalistycznych. Festiwal sztuki DIY trwa. Zachęcamy do jego współtworzenia jak i uczestnictwa w kolejnych imprezach i spotkaniach na Rozbracie.

Załączamy zdjęcia i filmy obrazujące napastników oraz próbę wtargnięcia policji, a także zdjęcia z trwającego festiwalu.

Nie dajmy się zastraszyć faszyzującym bandytom. Solidarność naszą bronią.

W ataku brał udział min. Maciej Witzberg (wcześniej Kwiatkowski), współwłaściciel poznańskich pubów U Honzika i Brogans. Na pierwszym zdjęciu pierwszy z lewej, na drugim prowadzony na ulicy Pułaskiego (w środku). Podobnie jak większość napastników uczestniczył w dzisiejszym Marszu Rotmistrza Pileckiego (zdjęcia rozpoznanych napastników pochodzą właśnie z tego marszu). W grupie oddalających się napastników rozpoznano również Witolda Gładkij jednego z współorganizatorów wczorajszego marszu !!!

honzik

Zdjecie0082


Neofaszyści, którzy chcieli zaatakować Festiwal Sztuki


Policja próbuje wejść na teren Rozbratu po nieudanym ataku neofaszystów


Fotogaleria

Komentarze

0| 22 | tofu2012-05-21 21:16
niech lepiej wyjaśni swoją obecność na czele trzydziestoosob owej bojówki nacjonalistyczn ych osiłków. są zdjęcia. co oni tam kurcze na przechadzkę przyszli?
0| 21 | Żużel2012-05-19 21:31
Maćku, nie wszystko co piszą w "Wyborczej" to prawda. Czasami lepiej porozmawiać z bezpośrednio zainteresowanym i. A co chodzi z byłą barmanką? Macie w Honziku kosę z byłymi pracownikami? Czy możesz wyjaśnić?
+3| 20 | Andrew2012-05-17 15:27
Sami wysportowani, wysocy, niebieskoocy blondyni.
+8| 19 | Radek2012-05-17 11:15
Pewnie, faszystowska nagonka na sklepy żydowskie kojarzy Ci się z nawoływaniem do bojkotu pubów, z których zyski czerpie skinhead napadający na ludzi, ale nijak nie przypomina Ci ona najazdu grupy krótko ostrzyżonych i dobrze zbudowanych mężczyzn na wolnościowe centrum kultury? Ot logika!
Pragnę tylko zauważyć, że bojkot konsumencki z powodu tego czy innego draństwa, dokonywanego przez danego producenta/sprzedawcę to normalna, demokratyczna taktyka, stosowana przez środowiska wolnościowe na całym świecie, zwłaszcza w Europie zachodniej.
-2| 18 | MaciejMarcinkowski2012-05-16 23:01
Tak sie przebiłem przez te wszystkie komentarze nie tylko tu zresztą i mam dość.To wygląda jak faszystowska nagonka na sklepy żydowskie. honzik-Nieważne kto prowadzi,ważne ze ktoś tam bywa.To chyba zemsta byłej barmanki.Lokal galeria sielankowo czeski
Brogans-Nieważne jakie poglądy ma drugi wspólnik.Nieważne ze patrząc na muzykę lokal ma charakter wręcz pankowo lewacki,nigdy nic prawicowego nawet nie wystąpiło.Teksty w stylu za[cenzura],[ce nzura] publikowanie zdjęć,nie podpisywanie tekstu.Tu piszecie neofaszysta na wyborczej podajecie nacjonalista.tu ze napadli,na wyborczej ze musieliscie sami interweniować i wy napadliście.
Wiem ze jestesci mlodzi ale to pachnie prokuratura!Szy kanowanie,namaw ianie do zrobienia krzywdy z podaniem adresów.Uderzanie w wizerunek firmy.Wiecie ze nikt nie jest anonimowy i jak prokuratura na to wsiądzie kazdy wpis bedzie rozliczony,kazd a historia z komputera itp.No i człowiek leży w szpitalu z peknieta czaszka a tu festyn trwa.Ciekawe jakie bylyby nastroje gdyby zginął.Obawiam sie ze radosne.Przenieście ten spor na inne podłoże niz ulica.Spotkajcie sie na jakiejś debacie.zamykam ten temat i juz tu nie zaglądam.ufZachecam do kontaktu ze mna bo sie chyba pogubiliscie.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian