Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Szczyt bezczelności - neofaszyści składają pozew sądowy

rozbrat.org
naziwitNieudany atak na Festiwal sztuki na Rozbracie, w którym brał udział min. czynnie wspierający środowisko skrajnej prawicy współwłaściciel pubów "U Honzika" i "Brogans" Maciej Witzberg (Więcej tutaj) wywołał sprzeciw poznaniaków, którzy zaczęli organizować akcje przeciwko tego typu napadom. Na portalu Facebook powstał profil nawołujący do bojkotu pubów, których współwłaścicielem jest Witzberg.

Witzberg, który jeszcze przed tygodniem wraz z kolegami rzucał kamieniami i petardami w piknik w którym uczestniczyły kilkuletnie dzieci, dziś stał się nagle policyjnym donosicielem i próbuje straszyć prokuraturą osoby, które założyły profil i te które poparły akcję internautów. Wysyłając do nich informacje o treści: "Już złożyliśmy pozew o zniesławienie. Będziemy tez z tego samego artykułu ścigać każdą osobę która udostępni lub już udostępniła ta stronę. Następnie wystąpimy o odszkodowania." Po kliku godzinach wpisy te zostały wykasowane, jednak zachowane zostały print screeny, które również publikujemy. Witzberg (występujący pod trochę zmienionym nazwiskiem: Wittenberg) skasował nawet swój profil, z którego wysłał wpisy, zakładając sobie nowy profil. Aktualny adres jego profilu na Facebooku, tutaj.

honz-face
antyhonzikfb

Ta rozpaczliwa reakcja jest tym śmieszniejsza, że jego organizacja "Wielkopolscy Patrioci" natarczywie stara się o wsparcie kręgów kibiców piłkarskich, którzy ciężko znoszą policyjne donosy  Znamienny jest też fakt, że część składu grupy, w tym lider, Krystian Palicki, wcześniej było członkami "Brygady Wielkopolskiej" ONR, która to zdyskredytowała się wezwaniem policji podczas protestu w rocznicę stanu wojennego.

Oprócz profilu na Facebooku, na mieście pojawiły się ulotki nawołujące do bojkotu  "U Honzika" i "Brogansa". Autorzy ulotki piszą w niej min:

„Od kilku miesięcy widać w naszym mieście wzmożoną aktywność grup o profilu skrajnie prawicowym. Ulice zaśmiecane są szowinistycznymi, czy rasistowskimi wlepkami i plakatami, w wielu miejscach poznańskie murach pojawiają się symbole gloryfikujące supremację białej rasy (krzyż celtycki), “atakowane” są miejsca upamiętniające poległych Żydów. Specjalizują się w takiej „działalności” głownie grupy: ONR, Wielkopolscy Patrioci i tzw. Autonomiczni Nacjonaliści, często byli nazi skini. Członkowie tych grup 13 maja próbowali zaatakować Festiwal Sztuki, w którym uczestniczyli m.in rodzice z małymi dziećmi (w ramach festiwalu odbywały się warsztaty i zabawy dla dzieci). Napastnicy rzucali kamieniami, racami, podpalili jedną z tablic informacyjnych.

Ich atak został szybko odparty przez uczestników festiwalu. W grupie napastników, rozpoznano także Macieja Witzberga współwłaściciela dwóch poznańskich pubów „U Honzika” i „Brogans”. Obecność Pana Macieja na czele faszystowskiej bojówki nie może dziwić. To właśnie w tych lokalach nacjonaliści omawiają strategię, przyjmują gości z innych miast, konsolidują swój ruch oparty na szowinizmie i nietolerancji. Właściciele „U Honzika” i „Brogansa”: Maciej Witzberg i Jan Iżycki zamieszani są również we współpracę z neofaszystami z Czech, min. zajmowali się drukiem materiałów propagandowych tamtejszych grup (w Czechach takie treści są zabronione). Mamy wiec do czynienia z biznesmenami czynnie wspierającymi zarówno rodzimych jak i czeskich neofaszystów. Nie możemy bezczynnie czekać, aż dojdzie w Poznaniu do kolejnych pobić czy ataków. Bierność to cicha zgoda! Pamiętajmy o tym do czego prowadzi neofaszystowska propaganda: na Podlasiu, członkowie neofaszystowskich bojówek zamordowali przez ostatnie 5 lat co najmniej 2 osoby. Dziś przemoc neofaszystów dotyka uczestników festiwalu na Rozbracie, jutro ich rasistowska i ksenofobiczna działalność, może dotknąć każdego, kto w jakikolwiek sposób wyróżnia się w tłumie czy ma odwagę inaczej myśleć. Neofaszyści zawsze znajdą sobie kolejny cel dla swojej przemocy, bo przemoc i nienawiść to jedyny język którym się posługują. W Poznaniu jest wystarczająco dużo lokali, gdzie można napić się piwa, po co nabijać kabzę skrajnej prawicy”

Jak widać Maciej Witzberg swoim pozwem i groźbani nie osiągnie zbyt wiele i zaostrzy tylko opór wobec sponsorowania faszystowskiej działalności. Te działania potwierdzają jedynie fakt, że środowiska spod znaku falangi i krzyża celtyckiego wykazują się hipokryzją do sześcianu - najpierw uciekają się do ślepej przemocy, a gdy spotyka się ona ze zdecydowaną reakcją na wszelkich polach, uciekają pod skrzydła przemocy policyjnej i wołają na pomoc prokuratora.

antyhonzik
Jeden z rysunków zmieszczonych na Facebooku

Komentarze

0| 3 | 161V13122012-05-23 09:42
Narodowi socjalisci jak zawsze szukaja pomocy na komendzie.
+1| 2 | Piotrek2012-05-22 22:27
Hehe, a na swojej faszystkowskiej stronie mieli pretensje do anarchistow ze opisali cala sytuacje z Festiwalu zarzucajac tym samym wspolprace z policja. No hipokryzja na maksa.
+8| 1 | uP2012-05-22 16:20
Na szczęście knajpek z dobrym piwem przybyło i nikt nie jest skazany na materialne wspieranie "narodowców". Zdrowie bojkotujących!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian