Anarchia, tak jak ja ją rozumiem, to skłonność do takiego myślenia i działania, które próbuje rozpoznać struktury władzy i dominacji, domaga się, by wykazały swoją prawomocność, a jeśli nie może tego zrobić, stara się władzę ominąć.
Noam Chomsky

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Protest podczas otwarcia dworca przez Komorowskiego

rozbrat.org
komorDzisiejszego popołudnia nowo otwierany dworzec wyglądał jak oblężona twierdza. Na głośno reklamowane otwarcie nowego gmachu została zaproszona lokalna elita polityczna, notable z Węgier i Słowenii oraz kościelna świta z kropidłem. W bankietowej atmosferze przemawiali inwestorzy i developerzy, a wreszcie sam prezydent Komorowski.

Dwóm osobom związanym z „Komitetem Organizacyjnym 10 czerwca” udało się przedostać do środka. Podczas przemówienia Komorowskiego rozwinęli transparent „Spoko dworzec, ale gdzie są nasze emerytury?!”, krzyknęli „Chleba zamiast igrzysk!” oraz rozrzucili ulotki promujące demonstrację 10 czerwca.

Jednocześnie przed dworcem przy moście inni działacze wywiesili wielki transparent z hasłem „Komorowski – i tak będziemy protestować! Error2012”. Po chwili zostali otoczeni przez funkcjonariuszy policji, lecz mimo to nie zgodzili się na ściągnięcie baneru. Doszło do szarpaniny, w której uczestniczyli też nieumundurowani funkcjonariusze, którzy nie podając podstawy prawnej zerwali transparent.

W związku z dzisiejszymi wydarzeniami Komitet 10 Czerwca wystosował poniższe oświadczenie:

„10 czerwca będziemy protestować!”

Niezależnie od rangi większość polityków dąży do poprawienia swojej pozycji przy okazji wszelkiego rodzaju masowych imprez sportowych. W przeszłości czynili tak polscy komuniści czy argentyńscy wojskowi, więc nie można przypuszczać, iż w przypadku polskich neoliberałów będzie inaczej. Politycy prześcigają się w przekonywaniu, iż los reprezentacji narodowej powinien spędzać sen z powiek wszystkim Polakom.

W maju prezydent Komorowski wystosował apel o zaprzestanie wszelkich protestów podczas Euro. Równocześnie polski rząd prowadzi batalię o wydłużenie wieku emerytalnego, co sprowokowało ostatnie wystąpienia pod sejmem. Prezydent próbuje także wprowadzić ustawę ograniczającą swobodę zgromadzeń publicznych. Wzrost napięcia oznacza, iż w każdej chwili można się spodziewać kolejnych wybuchów społecznego niezadowolenia, a Euro służy ich stłumieniu. Władze robią wszystko, aby potencjalne protesty, w tym te dotyczące podniesienia wieku emerytalnego, zagłuszyć piłkarską histerią. Umożliwi to wprowadzanie kolejnych rozwiązań pogarszających położenie pracowników. Dzięki Euro rząd stara się złapać oddech, tak aby przetrwać kolejne miesiące naznaczone kryzysem.     

Również prezydent Poznania stara się ugrać swoje za pomocą Euro. Szczycił się on tym, iż poznański stadion jako pierwszy został oddany do użytku, co nastąpiło kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w mieście. Pomimo iż budowa stadionu nie przyczyniła się do rozwiązania palących problemów społecznych, to bez wątpienia miała wpływ na wzmocnienie jego pozycji przed wygranymi przez niego wyborami. Poznań stoi na granicy bankructwa, a jego prezydent utrzymuje, że stadion jest lekarstwem na wszystkie problemy jego mieszkańców.   

Prezydent Komorowski w swoich kolejnych wystąpieniach argumentował, iż protesty w czasie Euro nie przyniosą nikomu żadnych korzyści, a do tego negatywnie wpłyną na wizerunek Polski. Wbrew podobnym interpretacjom spojrzenie w przeszłość ujawnia, iż międzynarodowe imprezy wielokrotnie były okazją do podnoszenia problemów społecznych, które wcześniej były ukrywane przez władze i niezauważane przez opinię publiczną. Wystarczy wspomnieć czerwiec '56 r. kiedy poznańscy robotnicy upomnieli się o swoje prawa podczas trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Od czasu wybuchu międzynarodowego kryzysu polskie władze zaciągają miliardowe kredyty na poczet organizacji Euro 2012. W najbliższych latach trzeba będzie je spłacić. To czy koszta spłaty tego zadłużenia zostaną przerzucone na najbiedniejszych, zależy od tego, czy będą oni w stanie zaprotestować w obronie swoich praw.

Komitet 10 czerwca

komor1

komor2

Komentarze

+4| 2 | ejber zez jeżyc2012-06-01 16:59
mi też daleko do lewicy, ale jestem anarchistą, no i zgadzam się z twoim wpisem
dość już i w[cenzura] za ACTA, emerytury, zadłużenie miast, cięcia i kry=zysk
+6| 1 | Niko2012-05-31 00:01
Ogolnie to daleko mi do lewicy, choc uwazam ze prawdziwa lewica (a nie syf pokroju SLD, czy Palikota) powinna istniec na scenie politycznej. Zdecydowanie jednak popieram wasze ostatnie protesty, bo wierze ze kazdy polak - niezaleznie od pogladow - powinnien wystapic razem przeciwko wladzy za ten numer z emeryturami (i kilka innych takze).

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian