Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Demonstracja "Chleba zamiast igrzysk"

rozbrat.org
10czerwcaBlisko 1000 osób demonstrowało dziś w Poznaniu pod hasłem „Chleba zamiast igrzysk”. W proteście brali udział przedstawiciele i przedstawicielki różnych środowisk społeczno-politycznych z kilku miast. Celem było przedstawienie krytycznego stanowiska, dotyczącego organizacji Euro 2012 w Polsce oraz przełamanie monologu elit władzy, które próbują przedstawić Mistrzostwa jedynie w kategoriach własnego sukcesu.

Dzisiejsza trzygodzinna demonstracja przebiegła spokojnie. Wielu kibiców, zwłaszcza irlandzkich, których kraj szczególnie silnie doświadczył kryzysu, wyrażało swoje poparcie. O organizatorach i osobach popierających demonstrację, oraz jej celach można przeczytać więcej na stronie www.10czerwca.eu

Demonstracja była uwieńczeniem wielomiesięcznej dyskusji toczonej wokół problemu Euro 2012. Brały w niej udział środowiska związkowe, lokatorskie, feministyczne. Protest został poparty przez wielu ludzi kultury i pracowników nauki. Sama idea protestu wyszła od pracownic poznańskich żłobków, które od czerwca 2011 roku walczą o podwyżki nie waloryzowanych od 3 lat plac. W odpowiedzi na swoje żądania otrzymały list od prezydenta miasta, że nie mogą na nią liczyć do 2032 roku - z powodu kryzysu. To samo miasto lekką ręko wydało 18 milionów złotych na „strefę kibica”. Wczoraj odbyła się też konferencja „Kryzys i igrzyska”, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Staraliśmy się, aby wuwuzele i jazgot ze stref kibica, nie zagłuszył całej prawdy o kosztach społecznych organizacji Euro. Wydaje się, że to się udało. Jesienią, kiedy miasta organizatorzy Euro rozpoczną dyskusję na temat budżetu 2013, temat z całą pewnością powróci. Nie powiedzieliśmy jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa.

Niebawem szersze podsumowanie.

Fotorelacja

Komentarze

0| 6 | R.A.Zawierucha2012-06-27 08:24
A powinien być antystalinowski .
+6| 5 | jendrysz2012-06-12 12:32
Do kompletu należało by jeszcze wspomnieć o kibicach.
Kiedyś widząc jak kibice są chętni do robienia burd i do kopania swoich, zastanawiałem się czy nie rzucić ulotkę w stylu:
"Kibicu nie kop kolegów, jeśli nie możesz kopnąć piłkę, kopni działacza, bo inaczej on cie posadzi i jeszcze będziesz musiał za to płacić."
Kłopot w tym, że to dotyczy nie tylko kibiców, niestety dotyczy to całego społeczeństwa.
Niby wydaje się, że kibice na imprezach sportowych korzystają, bo przecież chodzi o sport, a sport to zdrowie i jeszcze mają okazje na "wspaniałe" emocje. I owszem emocje są, ale zdrowia w tej zabawie nie widzę. Ci którzy tam występują to wyczynowcy i obserwująca ich gawiedź.
U wyczynowców ta zabawa odbywa się kosztem wyżyłowania organizmu i nie jest to zdrowe.
Natomiast kibice mają (po to są krzesełka) siedzieć, co raczej też nie jest zbyt zdrowe. Najlepsze jednak jest to, że muszą za wszystko płacić i jeszcze się z tego cieszyć, że im się trafiła taka okazja. To jest szczyt perwersji.
Z jednej strony ten sport stadionowy daje emocje i niby je rozładowuje, jednak z drugiej strony odbywa się to kosztem kibiców, którzy tam tracą nie tylko pieniądze, ale i przedmiotowe zdrowie. Proszę mi tylko nie pisać, że od kibicowania ludzie robią się zdrowsi. Od zdrowia są boiska, nie stadiony.
To, że za to wszystko płacą kibice, to może jest i ich sprawa, ale gdy na to idą publiczne pieniądze, gdy zabiera się inwalidom i wielu innym i daje się kopaczom, to już jest wstyd i hańba.
I to wszystko pod pozorem kanalizowania społecznych emocji.
Panie Platini, takie mistrzostwa są mistrzostwami pasożytów. Służą politykom do nabijaniu w butelkę nie tylko kibiców, ale i całego społeczeństwa.

PS.
Powinienem jeszcze wspomnieć o mediach - naganiaczach, ale to może jutro.
+7| 4 | Bronek2012-06-11 19:25
A skąd pomysł, że nie walczymy z liberałami i nacjonalistami? Cała ta demonstracja miała antyliberalny charakter.
-9| 3 | eryk2012-06-11 17:48
nie ma to jak walka z duchami szkoda że nie walczycie z liberałami czy ich zasłoną dymną nacjonalistami
+6| 2 | kT2012-06-11 17:05
Banner był antybolszewicki , nie antykomunistycz ny.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian