System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

NeoGang versus lokatorzy

rozbrat.org
pikieta_stolarskaDzisiejszy dzień upłynął spod znakiem protestu lokatorów. Działacze i działaczki Federacji Anarchistycznej i Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów pojawili się przed południem w kamienicy przy ulicy Stolarskiej, a po południu pod Urzędem Miasta, gdzie w obronie praw lokatorów pikietowało ponad 50 osób. Punktem zapalnym stała się sytuacja w dwóch kamienicach przejętych przez Fabrykę Mieszkań, powiązaną z Neobankiem.


Stolarska

W kamienicy przy ulicy Stolarskiej o godz. 10.30, zapowiedział swoje przybycie inspektor Nadzoru Budowlanego. Na temat sytuacji jej mieszkańców pisaliśmy już wielokrotnie (czytaj TUTAJ i TUTAJ). Pojawił się też Piotr Śruba, szef Fabryki Mieszkań i Ziemi. Na jednym z balkonów zawisł transparent „Lokatorzy to nie towar”. Inspekcja dość szybko przeszła przez klatkę schodową i podwórko. Jedna z jej części była oddzielona i zabita płytami. Działacze zdjęli część płyt. Wszystkim zebranym, w tym licznym przybyłym mediom, ukazały się nie wywiezione od dłuższego czasu śmieci, wykopy i góra materiału porozbiórkowego.

Szef Fabryki Mieszkań wezwał policję. Skażył się jej, że czuje się... zagrożony. W krótkim czasie zjawiło się około 30 funkcjonariuszy. Znaczna cześć działaczy i działaczek, lokatorów kamienicy, jak też przypadkowych przechodniów, została spisana. Piotr Śruba przyjął inspekcję w jednym z mieszkań, gdzie mediów nie spuszczono. Nie poinformowano ich też o rezultatach ustaleń.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, Nadzór Budowlany nie ma zarzutów. Twierdzi, że jego poprzednie zalecenia zostały wykonane, a prowadzone dotychczasowe prace nie wymagają pozwolenia na budowę. Prywatnie niektórzy urzędnicy utrzymują, że są one oczywiście uciążliwe dla lokatorów i być może głównie dlatego się je prowadzi.

Szczytem hipokryzji ze strony Fabryki Mieszkań było wywieszenie dziś rano na rusztowaniu baneru informującego, że rzekomo remontuje się kamienicę pod potrzeby społeczne – „domu samotnej matki”. Jednocześnie kamienica na Stolarskiej jest wystawiona na sprzedaż przez jedną z poznańskich agencji obrotu nieruchomościami.

Zeszłoroczny, wrześniowy numer czasopisma „Promocje Nieruchomości" opisuje strategię kierowanej przez Śrubę firmy. „Kamienica się opłaci – mówił wówczas gazecie Śruba - jeśli kupi się ją, wyremontuje i sprzeda mieszkania w ciągu roku. Wolimy sprzedać szybko niż, zawyżać ceny”. „Staramy się kupować budynek mniej więcej co 3 miesiące” – twierdzi szef Fabryki Mieszkań i podkreśla – jak pisze gazeta - że „dla sprawnego działania potrzebna jest większa życzliwość miejskich urzędników”.

Aby zrealizować swój biznesplan trzeba z budynku szybko pozbyć się mieszkańców. Metody działania Śruby bynajmniej nie polegają na – jak piszą „Promocje Nieruchomości” – „dostarczaniem mieszkań dotychczasowym lokatorom restaurowanych kamienic”, ani  wspomaganiu ich „finansowo i materiałowo w urządzeniu nowych lokali”. Sposób działania Fabryki Mieszkań poznali już mieszkańcy kamienic m.in. na Niegolewskich, Małeckiego, Piaskowej, Stolarskiej, Strusia gdzie wybuchły otwarte konflikty. Naciskano różnymi sposobami na to, aby zmusić ich do wyprowadzki: od zastraszania, przez dewastację otoczenia, odłączanie mediów, po zalewanie celowe mieszkań. Wiadomo, że Śruba „trzyma rękę” także na kilku innych nieruchomościach (Długiej, Wybickiego), a jego wpływy na tym rynku się zwiększają.

Urząd Miasta

O godzinie 15.00. ponad 50 osób demonstrowało pod Urzędem Miasta. Obok Federacji Anarchistycznej i Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów (w tym przedstawiciele nękanych przez Śrubę kamienic z Piaskowej, Małeckiego, Strusia i Stolarskiej) obecni byli także przedstawicie różnych innych środowisk. Domagano zajęcia się sprawą przez władze miasta. W emocjonalnych wystąpieniach o swoich przeżyciach i sytuacji mówiły mieszkanki wymienionych kamienic. Pytały dlaczego policja i urząd miasta wspiera mafię, dlaczego nikt nie zmusi Neobank do zaprzestania finansowania działań wymierzonych w mieszkańców przejmowanych przez Fabrykę Ziemi kamienic?

W Urzędzie Miasta złożono skierowane do Prezydenta Poznania pismo, w którym lokatorzy kamienic przy Małeckiego i Stolarskiej opisali swoją sytuację. Czytamy w nim m.in., że otrzymali oni w kwietniu 2012 roku informację, iż są wezwani do udostępnienia wszystkich lokali mieszkalnych spółce Piotra Śruby oraz Pawła Marcina Żukowskiego, którzy nie wykazali do ww. nieruchomości faktycznie żadnych praw. Twierdzili oni jedynie, iż dokumentacja taka jest dostępna w poznańskiej Straży Miejskiej przy ulicy Janickiego 20. W ww. piśmie widniała informacja o treści: „Dokumentacja o nowym właścicielu posesji i nowym zarządcy została dostarczona do Straży Miejskiej w Poznaniu ul. Janickiego”. Wszystko wskazuje, że istnieje współpraca pomiędzy członkami Fabryki Mieszkań a Strażą Miejską, będącą pod zarządem Prezydenta Miasta oraz Rady Miasta. Straż Miejska nie zaprzeczała tym związkom, ale też nie wyjaśniła mieszkańcom sytuacji prawno-własnościowej. „W zaistniałej sytuacji Urząd Miasta – czytamy w piśmie - i Rada Miasta Poznania jako zwierzchnicy Straży Miejskiej są bezpośrednio odpowiedzialni za łamanie prawa”.

„Domagamy się więc –  piszą mieszkańcy - wyjaśnienia niniejszej sytuacji oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezprawną współpracę z przedstawicielami FMiZ oraz Piotra Śruby i Pawła Marcina Żukowskiego, którzy podejmują się zarządzania nieruchomościami bez wymaganych licencji”.

Na StolarskiejPikieta pod urzędem


Komentarze

+3| 2 | Bartłomiej Kaleta2012-06-23 13:05
Dom samotnej matki... Fabryka MIESZKAŃ i ZIEMI zmieniła profil działalności;]?
+1| 1 | Bartłomiej Kaleta2012-06-23 13:04
Zastanawia mnie jedno. Info o tym, kto jest właścicielem danego lokalu powinno być w księgach wieczystych. One są ogólnodostępne. Dlaczego więc nikt nie wybierze się w tej sprawie do sądu?

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian