Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Rasizm – od lat to samo

TM
rasizmOd lat zadaję sobie pytanie: czym jest rasizm i jakie ma korzenie?  Od lat nie potrafię sobie na to wyczerpująco odpowiedzieć.  Frustracja, obawa, polityczna manipulacja, bieda, opowieści spod trzepaka, pseudonauka, religia… Wiele wątków, często połączonych ze sobą, uzupełniających się, przenikających, bez jednej konkretnej odpowiedzi.

Od lat także śledzę to, co dzieje się w Polsce. Jest to o tyle łatwiejsze, że mam w rodzinie osobę o innym kolorze skóry. Wysłuchałem już wystarczająco dużo opowieści o połamanych żebrach, podbitych oczach, a w najlżejszym przypadku otwartego lżenia na ulicy, w autobusie, w szkole. Wystarczająco dużo, aby utwierdzić się w przekonaniu, że za kolor skóry można solidnie oberwać od tych, co mienią się „obrońcami rasy” czy też „prawdziwymi Polakami”. Dostaje się także „białym”, którzy są w towarzystwie osoby o innym kolorze skóry

Rasizm istnieje także w innej, mniej ekstremalnej formie: ledwie skrywanych uprzedzeń i cichego przyzwolenia na czyny, o których piszę powyżej. Przekłada się to na sytuacje w pracy, szkole, domu, restauracji…niby nikt nie krzyczy „Wypierdalaj brudna małpo”, niby nikt nie „daje w zęby”, ale widać dystans, którego nie ma wobec innych, ”białych”.

Ten ukryty rasizm można dostrzec także w innych sytuacjach, wystarczy zapytać czy np. „ Oddałby pan/pani za żonę swoją córkę Manuelowi Arboledzie?”. Temu samemu, którego hołubią tysiące kibiców na stadionach i który oskarżył prezesa jednego z klubów sportowych o rasizm, a w wypowiedziach wyraźnie podkreśla, że zadomowił się tu na tyle, że czuje się Polakiem.

Odpowiedź na to pytanie  (podobnych pytań można zadać kilkanaście) dało by nam odpowiedź jak głęboko rasizm jest w nas. Przekazywany w domach, gdzie np. podczas oglądania filmów rodzice, czy starsze rodzeństwo często używają słowa „czarnuch”, ”żółtek” itp., rasizm istnieje w naszym języku i naszych uprzedzeniach (ilu z nas wzdrygnęło by się gdyby dowiedziało się,  że przetacza im się krew od np. „czarnego”?).

Rasizm wypełzający na ulicę ma jedną charakterystyczną cechę – przemoc. Przemoc wobec „innych”, „obcych”, „kolorowych”, tych, co nie pasują z różnych przyczyn do wizji „czystego” , „białego” świata, gdzie mieszanie się kultur jest zabronione. No cóż, cieszę się, że póki co tak nie jest. Nie byłoby jazzu, rocka, hip-hopu, arabskiej kuchni, indyjskich przypraw, tajskiego boksu. Byłoby za to potwornie nudno, jednowymiarowo, totalitarnie.

W tym wszystkim naszą rolą jest potępienie tego zjawiska, protest przeciwko niemu, wskazywanie palcem tych, którzy za tym stoją i dają pieniądze na plakaty, akcje. Bojkotujmy ich biznesy, nie wspierajmy swoimi pieniędzmi i słowami.  

Dlatego też robimy tę demonstrację. Rasizm, tak opresyjny i tak daleki od pojęcia wolności, musi napotkać na nasz i Wasz opór. W domu, pracy, szkole, a także na ulicy. To miasto ma bogatą tradycje antyrasistowskich demonstracji.  Bądźcie i teraz - we wspólnym proteście przeciwko rasizmowi!

Komentarze

-1| 6 | tR2012-06-29 17:09
ZBIÓRKA O 12:oo przy zbiegu ulic Garbary i Małe Garbary !!! (
+2| 5 | andreas2012-06-28 14:10
Jak to "by tobie przeszkadzał", a nie przeszkadza ci teraz? Te problemy, które przedstawiłeś, nie są problemami w tym sensie, że nie są one tolerowane w żadnym europejskim kraju (chyba, że znasz jakiś kraj który dopuszcza np. obrzezanie dziewczynek?), natomiast w pewnym kraju w Europie środkowej, w którym przyszło nam żyć co najmniej kilkaset kobiet (przypadki ujawnione) umiera lub zostaje kalekami, dlatego, że katoliccy lekarze odmawiają im aborcji lub badań prenatalnych. W tym samym kraju telewizja PUBLICZNA ustawą, zmuszana jest do przestrzegania wartości katolickich, a za powiedzenie, że się nie wierzy w biblię można iść do więzienia.

Sorry, ale jeśli już to wiele wyznań jest w Polsce jawnie dyskryminowanyc h (choćby poprzez zakazy budowania świątyń), a na pewno nie mamy do czynienia z jakąś wybitną tolerancją na inne kultury, jest dokładnie przeciwnie.
0| 4 | Bartez2012-06-27 22:12
Nie przypisuj mi proszę słów, których nie napisałem, o katolicyźmie nic nie wspominałem i oczywiście, że też w wydaniu fundamentalnym i godzącym w wolność jednostki by mi przeszkadzał. Jeśli jakaś społeczność okalecza swoje dzieci w imię tradycji, naucza, że wszyscy wyznający inną religię są gorsi, zmusza dzieci do małżeństw itp to niestety nie mogę się z Tobą zgodzić, że problem nie istnieje, ani też, że kwestie te pozostają "w sferze prywatnej".
0| 3 | tR2012-06-27 21:16
Pragnę zwrócić Twoją uwagę na fakt, że tolerancja to nie to samo co bezzałożeniowa (fikcyjna! li tylko - w dosłownym tego słowa znaczeniu - teoretyczna!) akceptacja.
Mam wrażenie, że budzące kontrowersje zachowania grup mniejszościowyc h (podajesz przykład choćby szkoły koranicznej) to takie, na które - gdyby przeszczepić je na grunt kultury większości - większość "nie dałaby" przyzwolenia.
To nie schizofrenia, a pewnego rodzaju zwierciadło innej kultury, które pokazuje opresyjność tej naszej (nie zauważamy jej gdyż ciężej "nam", "większości" (nie jednostkom!) wyskoczyć z okularów własnej socjalizacji-inkulturacji).
Jaskrawo widzimy, że szkoła koraniczna tylko dla chłopców jest pod prąd tendencjom egalitarnym, którym zawsze z opóźnieniem ale jednak dawaliśmy wyraz w Europie poprzez konkretne ruchy emancypacyjne, a po nich konkretne intencje ustawodawców. Ale w przypadku kiedy istnieją obostrzenia płciowe w dostępie do społecznie doniosłego i tradycyjnie ugruntowanego zawodu księdza, nie mierzymy dokładnie tymi samymi prawami, wynikającymi z tych samych tendencji, tej jawnej niesprawiedliwo ści.
Wyzwaniem jak sądzę jest: i wykazać czujność wobec opresywnych, nieegalitarnych , przemocowych etc. tendencji przedstawicieli mniejszości, jednocześnie wskazując na błędy większości, sprawy niezałatwione. Można to zrobić tylko powołując się na historię emancypacji, nie abstrakcyjnie. Religia jest łatwa jako przykład, ponieważ walka z nią (i na jej łonie) ma właśnie długą historię. Sfera praw człowieka także jest bardziej widoczna przez okulary orientalizmu, niż na własnym fyrtlu, gdzie prawo do dachu nad głową należy de facto do tylko i wyłącznie zdeklarowanych...
+3| 2 | andreas2012-06-27 20:50
Tak postawiony temat, świadczy że jesteś głęboko zanurzony w prawicowej propagandzie. Dla zwyczajnego człowieka, czy jak to nazwałeś "zwolennika bezgranicznej tolerancji" takie problemy po prostu nie istnieją. Istnieją one tylko dla ludzi, którzy uznają się że ich religia jest lepsza i zasługuje na specjalne traktowanie (zauważ, że praktycznie wszystkie przykłady, które podałeś dotyczą kultury wywodzącej się z religii). Społeczeństwo świeckie, które przestrzega tego, aby religia pozostawała w sferze prywatnej takich problemów nie ma. Proste, żadna religia nie jest traktowana w sposób uprzywilejowany , każdy wyznawca musi przestrzegać ogólnie przyjętych norm. Koniec kropka. Dla mnie nie jest problemem to że w Warszawie ktoś chce budować minaret, ale to że katolicy zmuszają mnie za pomocą pałki policyjnej do przestrzegania zasad wynikających z ich wierzeń religijnych. Dlaczego tobie przeszkadza minaret, a nie 400 rocznie kościołów katolickich? Dlaczego ma mi przeszkadzać "szkoła koraniczna tylko dla chłopców", a nie mają przeszkadzać klasztory? Jeśli dopuszczamy obnoszenie się publiczne z religią katolicką, to nie wiem dlaczego nie mielibyśmy dopuszczać obnoszenia się z religią muzułmańską - przykład z Francją, jest o tyle chybiony, że tam np. do szkoły nie wolno nosić krzyżyka - więc zakaz noszenia do szkoły burek, jest jedynie logiczną konsekwencją przestrzegania neutralności światopoglądowe j - wyobraź sobie co by się działo gdyby w Polsce zakazano nosić krzyżyki do szkoły? Fundamentalizm religijny jest złem, tyle że w Polsce problemem jest fundamentalizm katolicki, który za pomocą przepisów prawa i zintegrowaniu ze strukturami państwa, narzuca swoje poglądy innym. To jest dopiero schizofrenia, żeby tego nie dostrzegać...

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian