Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Stolarska i Małeckiego - opór lokatorów trwa

rozbrat.org
NeoGangOpór lokatorów kamienic przy ulicach Stolarskiej i Małeckiego trwa. W dalszym ciągu jednak Fabryka Mieszkań i Ziemi szykanuje mieszkańców. Dwa dni temu wynajęci przez  firmę pracownicy przewiercili się do jednego z zajmowanych mieszkań  na ulicy Stolarskiej „na wylot”, z biura zajmowanego przez firmę podającą się za administratora budynku. Odcina się też bez ostrzeżenia mieszkańcom kamienicy prąd i gaz. Szef firmy, Piotr Śruba, własnoręcznie rozlepia kartki oczerniające mieszkańców zaangażowanych w protest.

Rośnie też poparcie dla protestujących mieszkańców. Artyści i pracownicy kultury przygotowali specjalną odezwę skierowaną do Prezydenta Grobelnego domagającą się odstąpienia od antyspołecznej polityki mieszkaniowej (w tym budowy kontenerowego osiedla) oraz realnego wsparcia lokatorów, którzy padli ofiarami działań Fabryki Mieszkań i Ziemi. Czytamy w niej:

"...pragniemy zaprotestować przeciwko bierności władz miasta oraz miejskich służb porządkowych, w tym policji, wobec nasilających się ostatnio przypadków wywierania presji, prób zastraszania oraz szykan stosowanych wobec lokatorów kilku poznańskich kamienic, w kontekście których pojawia się – w doniesieniach medialnych – Fabryka Mieszkań i Ziemi oraz Wielkopolski Bank Spółdzielczy – Neobank. (...)  Praca w obszarze kultury oznacza odpowiedzialność – również odpowiedzialność za sferę publiczną. Nie możemy dopuścić do tego, by tzw. „socjalne osiedla kontenerowe” stały się nowym standardem mieszkań socjalnych, by kolejni lokatorzy tracili dach nad głową. Innymi słowy, nie może być tak, że my organizujemy spektakle, wystawy, koncerty, wykłady, konferencje, spotkania oraz dyskusje o sztuce i książkach, podczas gdy kilka ulic dalej miasto stawia getto ubóstwa i wysiedla do niego ludzi!"

Kilka dni temu do Wielkopolskiego Stowarzyszenie Lokatorów przyszło pismo, w którym NeoBank stara się odciąć od obecnych działań Fabryki Mieszkań i Ziemi. Z posiadanych jednak informacji dość jednoznacznie wynika, że nie tylko personalnie, ale także własnościowo, bank był powiązany ze sprawą kamienicy przy ulicy Piaskowej, a obecnie także Małeckiego. W obu tych przypadkach Fabryka Mieszkań i Ziemi była lub jest zarządcą.

Dziś na budynku przy ulicy Małeckiego zawisł baner atakujący faktycznych mocodawców Fabryki Mieszkań i Ziemi: „NeoGang. Terroryzujemy lokatorów. Tylko nie mów nikomu”.

Sprawa mieszkańców kamienicy przy Stolarskiej i Małeckiego jest szeroko relacjonowana przez lokalne, a także ogólnopolskie media. Dziś w wydaniu głównym Gazety Wyborczej ukazał się artykuł, opisujących sytuację. Władze w dalszym ciągu pozostają bierne.

Mieszkańcy wraz z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Lokatorów i mecenas Agnieszką Rybak–Starczak prowadzą działania prawne. Przygotowywane są kolejne akcje protestacyjne.

Komentarze

0| 1 | Pablo2012-06-29 01:43
Gdzie jest policja?gdzie jest prezydent miasta?czy na prawdę musi dojść do tragedii aby ktoś się tą sprawą zainteresował???Polecam film pt."LINCZ"

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian