System pracy najemnej jest wynikiem przywłaszczenia indywidualnego narzędzi produkcji i ziemi; jest on zarazem koniecznym warunkiem rozwoju produkcji kapitalistycznej: wraz z nią musi też zginąć.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Włamanie do mieszkania. Kamienicznik Schultz bezkarny?

rozbrat.org

Chwiakowskiego_1Informowaliśmy wcześniej, że właściciel jednej z kamienicy przy ulicy Chwiałkowskiego dokonał w poniedziałek nielegalnej eksmisji na „bruk”. Włamał się najpierw do mieszkania w asyście ochroniarzy. Kiedy wezwana policja zabrała lokatora Ryszarda W. na komisariat celem wyjaśnienia sytuacji, właściciel zajął jego mieszkanie, wyrzucił rzeczy i wymienił zamki. Po powrocie, wieczorem, lokator zastał mieszkanie zamknięte. Zwrócił się o pomoc do Rozbratu.


Dziś w południe Ryszard W. wraz z grupą działaczy i działaczek, rozwiercił zamki i wyłamał drzwi. Ponownie zajął mieszkanie. Jednak okazało się, że zostało ono kompletnie zrujnowane przez właściciela. Skuto część tynków. Wszystkie meble i rzeczy osobiste zostały wyrzucone na podwórko koło śmietnika.  Zginęło wiele przedmiotów i dokumentów.

Po pewnym czasie pojawiła się policja, która zatrzymała Ryszarda W. do wyjaśnienia zajścia.  Wyprowadzono go do w pobliżu zaparkowanego radiowozu. Zaraz potem przyjechał administrator budynku przedstawiający się jako pełnomocnik właściciela. Próbował on wywrzeć nacisk na funkcjonariuszy, ci jednak ustalili, że Ryszard W. ma pełne prawo przebywać w mieszkaniu. Lokator został uwolniony i wrócił do swojego mieszkania, a policjanci odjechali.

Należy dodać, że początkowo, po pierwszym zatrzymaniu w poniedziałek, policja próbowała oskarżyć lokatora o naruszeni miru domowego. Ten nie zgodził się podpisać odpowiedniego protokołu i złożył skargę na prokuraturę. We wtorek popołudniu i środę rano okazało się, że Ryszard W. ma pełne prawo zajmować rzeczony lokal. Został o tym poinformowany przez policję ustnie.

Komentarz:

W sprawie tej pojawia się kilka zasadniczych wniosków:
1.    Dramat Ryszarda W. jest przykładem bezprawnego działania właścicieli kamienic. Nie wszyscy, ale duża grupa z nich postępuje w sposób nielegalny. Do brutalnego działania popycha ich przekonanie, że prawo własności stoi ponad innymi prawami, np. do godnego życia i bezpieczeństwa. Ten przykład, jak też szeroko relacjonowana przez media sytuacja w kamienicach przy Stolarskiej, Małeckiego, a wcześniej Piaskowej, Strusia, Niegolewskich, dowodzą, że tego typu postępowanie nie jest czymś marginalnym, lecz – ze strony właścicieli nieruchomości - nagminnym. 

2.    Miasto udaje, że nie jest stroną w tego typu sprawach. Ale to nieprawda. Ryszard W. od ponad ośmiu lat miał zasądzony przydział do lokalu socjalnego. Miasto nie wywiązuję się z tego obowiązku. Dowodem na to jest też opublikowany w styczniu br. raport NIK, który stwierdza, że ZKZL zapewnia jedynie od 1 do 2% zapotrzebowania na tego typu lokale.

3.    Skandaliczne jest postępowanie policji. W przypadku Ryszarda W. faktycznie (bez względu na intencje funkcjonariuszy) pomogła ona wyrzucić lokatora „na bruk” i doprowadziła do sytuacji, że jest on teraz w tragiczny położeniu: bez papierów i rzeczy osobistych, a jego mieszkanie zostało zdewastowane. Dziś policja nie zabrała go na komisariat, ale widziała co się stało z mieszkaniem. Nie obchodziło jej to. Odjechała. Może jednak powinna się zainteresować sprawą, zrobić natychmiast wywiad z sąsiadami, wsiąść do radiowozu, pojechać do właściciela – Macieja Szulca – i zatrzymać go dla wyjaśnienia sytuacji. A następnie skierować sprawę na drogę sądową: za włamanie do cudzego mieszkania, zmieszczenie mienia i dewastację mieszkania. Tak się jednak nie stało, bo właściciel kilku kamienic w Poznaniu, jakim jest Maciej Schultz, stawiany jest ponad bezrobotnego, leciwego inwalidę, po którym widać, iż w dostatki nie opływa.

4.    Wreszcie powstaje pytanie: co dalej? Jak, jako mieszkańcy, zamierzamy reagować na takie brutalne ataki na lokatorów, wśród których są ludzie różni: tacy, którzy z różnych przyczyn popadli w finansowe tarapaty, ale też tacy, którzy zawsze gorliwie wywiązywali się ze swoich obowiązków. Ich nieszczęście polega na tym, iż nie są właścicielami, posiadaczami i kapitalistami, a zatem nie mogą liczyć – jak widzimy - na  równe i sprawiedliwe potraktowanie.

Chwiakowskiego_2

Zdjęcie przedstawia kompletnie zrujnowaną kuchnię w mieszkaniu Ryszarda W.

Chwiakowskiego_3


Na zdjęciu Ryszard W. stojący obok sterty jego zniszczonych mebli wyrzuconych z mieszkania

Komentarze

+2| 5 | Monika2012-10-01 20:51
najemca- mamy taką samą sytuację z panem shultzem i zgłaszamy sprawę do sądu, żeby odzyskać kaucję. Jeśli jesteś zainteresowany kontaktem pisz na maila
+3| 4 | najemca2012-09-05 11:58
Wszystkich ostrzegam przed tym Właścicielem. Nie wynajmujcie od niego mieszkania, bo będziecie tego żałować! Radzę zanim wynajmiecie lokal zapukajcie do zamieszkujących w kamienicy najemców i zbierzcie od nich opinie o właścicielu i sami powiedzą prawdę. Proponuję założyć grupę przeciwko Panu Schultzowi, bo nie znam skali rozmiaru ludzi oszukanych przez tego Pana (brak reakcji na zgłaszanie uwag co do niesprawności urządzeń w lokalu,nie odpowiadanie na pisma, nie oddawanie kaucji i wyłudzanie pieniędzy na opłatę blokady lokalu do czasu podpisania umowy najmu itp)i razem wspólnie podjąć prawne działania przeciwko niemu. Indywidualnie nie czuje sie powera, aby wystąpić przeciw Niemu i ostrzec innych chetnych do wynajecia lokalu od Pana Schultza. Szkoda, że ten artykuł redaktor zakończył na eksmisji i nie dociekał sankcji karnych wobec właściciela za bezprawną eksmisję!!! Czekam na odzew pozdrawiam
+4| 3 | Nadia2012-08-02 09:30
Popieram, pan Schultz to oszust i cwaniak, którego NIGDY nie stać na spotkanie twarzą twarz z lokatorami; jedyne na co go stać, to pisanie pism i wysyłanie do sądów swoich pełnomocników. Każdemu, kto spotka na swojej drodze tego człowieka i bedzie chciał od niego wynająć mieszkanie, szczerze odradzam i proponuję poszukać uczciwszego wynajmującego!! !
+7| 2 | dererer2012-07-18 12:36
Schultz, nie Szulc.
Chyba, że chodzi o innego, ale Maciej Schultz jest dość znany z wyłudzania czynszów, podpisywania niejasnych umów i wyrzucania z mieszkań.
+6| 1 | wszechooj2012-07-06 08:37
http://www.youtube.com/watch?v=3EWAqxP3LXk&feature=youtu.be

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian