Koalicja dla Mieszkańców Stolarskiej. Podpisz apel!

rozbrat.org
Drukuj
koalicja-dla

Poniżej publikujemy apel Koalicji dla Mieszkańców Stolarskiej, zachęcając do jego podpisywania oraz wspierania kolejnych działań koalicji. Inicjacją dla owych działań był wczorajszy happening pt. „Strefa wolna od Śruby”. Wspólnie z mieszkańcami poznania namalowano na ulicy granicę zakazu zbliżania, wyznaczoną przez poznańską prokuraturę dla Piotra Ś., którego firma na zlecenie Lechosława Gawrońskiego nęka lokatorów przy ul. Stolarskiej. Dziś miały miejsce kolejne działania jak czytamy na stronie Koalicji: O godz. 12.00 odbędą się na Stolarskiej obrony prac licencjackich z antropologii. O 15.00 rusza Koło Gospodyń Miejskich. O 17.00 Radna Osiedlowa z Wildy zagra na gitarze.

Jeszcze raz gorąco zachęcamy do podpisywania apelu, wspierania lokatorów z ulicy Stolarskiej i kolejnych działań nowopowstałej inicjatywy.

To może przydarzyć się także Tobie.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 w Poznaniu od wielu miesięcy są nękani przez „czyścicieli kamienic” wynajętych przez właścicieli budynku. To nie pierwszy taki przypadek w Polsce, a metody bezprawnego „usuwania” lokatorów są wszędzie podobne: zastraszanie i szantaż, odłączanie mediów (wody, gazu, telefonów, kanalizacji i prądu), skuwanie tynków, zalewanie mieszkań, wypuszczanie szczurów czy insektów.

Zmuszeni do ostatecznych działań, poddawani próbie nerwów, mieszkańcy postanowili zabarykadować się w budynku, nie dopuszczając w ten sposób do jego dalszej dewastacji, zapewniając sobie gwarancję, że ich dobytek, a nawet zdrowie i życie nie będą dalej zagrożone. Jedynie w ten sposób mogą bronić się przed bezprawnymi atakami ze strony „czyścicieli” – gdyż władze Poznania nie wykazały zainteresowania rozwiązaniem sprawy.

Okupacja budynku to bezprecedensowy strajk lokatorów, strajk w trakcie którego mieszkańcy walczą o swoją godność i poszanowanie praw. Dotychczas byli traktowani jak przedmioty zakupione wraz z prawem własności. Odmówiono im możliwości bycia podmiotem w dyskusji, pomimo regularnie uiszczanych opłat, wieloletniego nakładu pracy i środków w utrzymanie mieszkań oraz licznych prób rozwiązania do niedawna jeszcze niejasnej sytuacji własnościowej budynku.

Właściciele kamienic i zarazem mocodawcy „czyścicieli” – Lechosław Gawroński oraz Grzegorz Liberkowski – pozostają w cieniu, bezdusznie odmawiając spotkania z lokatorami. Jednocześnie, dbając o swój PR, chcą uchodzić za mecenasów sztuki i sponsorów imprez kulturalnych w Poznaniu. Połączenie cynizmu i kultury to najgorsze z możliwych „wzorów”, które pamiętamy z najczarniejszych kart historii.

W dziejach naszego kraju było wiele momentów, kiedy obywatele, zmuszeni przez okoliczności, brali sprawy w swoje ręce. Nie inaczej zrobili mieszkańcy Stolarskiej. Pokażmy im oraz światu, że nie są sami. W obliczu niesprawiedliwości, w obliczu niebezpieczeństwa, z odruchu serca, kierowani wewnętrznym odgłosem sumienia, wielokrotnie udowodniliśmy jak wielka może być siła obywatelskiej solidarności.

Dlatego dołącz do nas i podpisz się pod niniejszym apelem. Pamiętaj – to może zdarzyć się także Tobie.

Lista osób podpisanych pod apelem tu.

Jeśli chcesz się podpisać pod apelem, pisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.