Kapitalizm kreuje warunki kontroli i dominacji na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym poprzez technologię informacyjną, która nie może być używana do niczego innego, jak utrzymywania władzy.
Alfredo Bonanno

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

W Cegielskim robotnicy domagają się podwyżek

rozbrat.org

cegielski-demonstracjaW związku z prowadzonymi przez związki zawodowe negocjacjami płacowymi rozgorzała na terenie Cegielskiego dyskusja na temat wynagrodzeń. Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej przy HCP kolportuje ulotki ze stanowiskiem w tej sprawie. Stwierdza w nich, że robotnicy Cegielskiego zarabiają realnie zdecydowanie mniej, niż przed kilku laty.

„W czerwcu 2009 roku – czytamy w ulotce - kiedy Jarosław Lazurko obejmował fotel prezesa w naszej firmie, płace robotników (akord, obecnie dniówka zadaniowa) liczone bez nadgodzin, odpraw, nagród itd., były przeciętnie wyższe, od średniego wynagrodzenia w sektorze polskich przedsiębiorstw o blisko 4%. Obecnie, w odniesieniu do danych z lipca 2012 roku, są niższe o ponad 1% i to pomimo otrzymanej wiosną tego roku 5 procentowej podwyżki. Oznacza to, że płace robotników HCP nominalnie rosły zdecydowanie wolniej, niż w innych przedsiębiorstwa na terenie kraju”.

Sytuację pogarsza fakt, iż wg GUS, w ciągu tylko ostatniego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,8%. Realne płace pracownikom w sektorze przedsiębiorstw z tego powodu - w ciągu ostatniego roku - spadły o 2,2%!

Inicjatywa Pracownicza stwierdza w omawianym stanowisku, że płace robotników Cegielskiego powinny wzrosnąć, licząc kwotowo, o minimum 250 złotych brutto. „Od początku roku – czytamy - Inicjatywa Pracownicza stała na stanowisku, że pracownicy powinny otrzymać w tym roku 15% podwyżki i swoje w tym względzie zdanie podtrzymujemy. Oczekujemy zatem podwyżki o kolejne ok. 10%.”

Inicjatywa Pracownicza odniosła się także do zasad premiowania na terenie zakładu. Obecnie obowiązujące zasady zostały wprowadzone w 2010 roku. Celem było pomniejszenie poborów osobom wysyłanym na tzw. „postojowe”.  Inicjatywa Pracownicza nigdy się nie zgodziła na tego typu rozwiązanie, przerzucające ciężar kryzysu na barki pracowników. „Nie podpisaliśmy w tym względzie porozumienia z pracodawcą. Uważamy dziś – czytamy w oświadczeniu - że skoro sytuacja uległa zmianie i ustabilizowała się, powinniśmy jak najszybciej powrócić do poprzednich  zasad wynagradzania.  Takie są oczekiwania zdecydowanej większości załogi. W innym przypadku musielibyśmy się pogodzić z radykalnym obniżeniem stawek wynagrodzenia zasadniczego, na co nie ma zgody Inicjatywy Pracowniczej”.

Komisja kończy swoje oświadczenie stwierdzeniem, że zadaniem Inicjatywy Pracowniczej jest przede wszystkim obrona pracowników na stanowiskach robotniczych i pracowników biurowych. „Słychać głosy, że średnie płace w HCP realnie nie spadły. Być może sytuacja kardy kierowniczej przedstawia się korzystnie. Prości pracownicy niestety ustawicznie tracili i ich sytuacja materialna się pogarsza. Przez Cegielski przeszła najpierw fala zwolnień (zatrudnienie zmalało od połowy 2009 roku o równe 800 osób), a następnie spadły realne wynagrodzenia większości pracowników”.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian