Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Podwyżki w poznańskich żłobkach - za małe

rozbrat.org

zlobki akcjaOd stycznia 2013 r. pracownice poznańskich żłobków miejskich będą zarabiały o 121 zł netto więcej. Podczas piątkowej sesji budżetowej Rada Miasta jednogłośnie poparła zwiększenie wynagrodzeń o sumę zaproponowaną przez Platformę Obywatelską. Inną propozycję – 450 zł brutto – zgłosił klub SLD, ta poprawka została jednak przez radnych odrzucona. Przeciwko niej głosowały kluby PO i skupiony wokół Prezydenta Grobelnego, PRO. Wcześniej zarówno prezydent Grobelny, jak i wiceprezydent Stępień odrzucili wszelkie wnioski o podwyżki.

Wynik głosowania nad poprawką  PO, zakładającą wyrównanie płac pracowników żłobków miejskich, wywołał duże zdziwienie wśród członków Rady Miasta. Nie często zdarza się, aby wszyscy radni zagłosowali jednomyślnie. Elity polityczne Poznania doskonale zdają  sobie jednak sprawę  z tego, że wynagrodzenia osób zatrudnionych w żłobkach do pracy z dziećmi są  skandalicznie niskie. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżka im się  należy. Ponadto gdyby nie zabezpieczono chociaż niewielkiego budżetu na wzrost płac opiekunek ze żłobków, władze miasta mogłyby mieć  w przyszłym roku problem. Płace niektórych pracownic żłobków są poniżej ustawowego minimum, zatem i tak musiałyby ulec podniesieniu od 1 stycznia 2013 r. ze względu na wzrost płacy minimalnej. Zgłoszenie przez PO poprawki zakładającej podwyżki i jej przyjęcie nie jest więc niczym wyjątkowym.

Niemniej można ulec wrażeniu, że PO po podjęciu szeregu antyspołecznych decyzji (m.in zablokowaniu zeszłorocznej uchwały umożliwiającej podwyżki płac opiekunek, czy niedawnemu poparciu podniesienia cen biletów komunikacji miejskiej), zmuszona została do złagodzenia negatywnych nastrojów mieszkańców i poprawienia swojego wizerunku, prezentując się jako partia prospołeczna. Poprawka zakładająca 121 zł podwyżki dla opiekunek wydaje się  do tego celu idealna – nie obciąża w znaczny sposób budżetu miasta, a do tego jest medialna. Dzięki przedstawicielkom Międzyzakładowej Komisji OZZ Iniecjatywa Pracownicza przy zespołach Żłobków w Poznaniu problemy pracowników instytucji opiekuńczych oraz ich walka o wyższe płace, stały się bowiem w tym roku  jednym z ważniejszych i szerzej debatowanych w mieście tematów.

Co myślą  na ten temat same pracownice żłobków? Kwota uwzględniona w poprawce Platformy nie jest dla nich satysfakcjonująca. Znaczna część z nich zarabia na rękę  ok. 1300 zł. Zdarzają się jednak osoby, których pensja nie przekracza 900 zł netto. „121 zł w żaden sposób nie polepsza naszej sytuacji materialnej, nadal będziemy też mieścić  się  w grupie najgorzej zarabiających pracowników samorządowych” – twierdzi Justyna Kurzawska z Inicjatywy Pracowniczej. „Ponadto taka suma należy nam się  ze względu na wydłużenie dobowego czasu pracy opiekunek o 25 min., które nastąpiło po wprowadzeniu ustawy żłobkowej”. Średnia godzinowa stawka opiekunek na przestrzeni ostatnich 4 lat spadła realnie z 9 zł do 8,10 zł.

Justyna Kurzawska zabrała głos w ratuszu przed głosowaniem radnych. Podkreśliła, że przez lata ignorowano sektor opieki nad najmłodszymi i dopiero dzięki mobilizacji samych pracowników, determinacji, ogromu pracy i działań na przestrzeni ostatnich 2 lat, dostrzeżono ich sytuację. Mówiła o tym, jak niskie płace przekładają się na problemy lokatorskie (problemy komornicze i eksmisje pracownic) oraz jak inne podwyżki (np. komunikacji publicznej) uderzają po kieszeni pracowników.

Klub PO tłumaczył decyzję  o zaproponowanej przez nich kwocie złym stanem finansów miasta (choć w programie telewizyjnym dzień przed głosowaniem członkowi PO wymsknęło się, że poparcie podwyżek to decyzja polityczna). Wspierał ich prezydent Grobelny powtarzając, że pod względem finansowym 2013 rok nie zapowiada się  dobrze. Przedstawicielka pracownic zrzeszonych w IP odrzuciła jednak ten argument, twierdząc, że to nie personel żłobki spowodował kryzys budżetu miasta, nie zamierzają  więc dłużej biernie ponosić jego konsekwencji.

Pracownice żłobki dalej domagają  się  podwyżek, które nie będą  jedynie wyrównaniem za dłuższy czas pracy, ale także zrekompensują  im cztery lata zamrożonych płac. W wyniku inflacji, od ostatniej rewaloryzacji ich wynagrodzeń w 2009 r., ich zarobki spadły bowiem realnie o 16%. Z tych względów uważają, że bezwzględnie należy im się 30% podwyżka (ok 300 - 400 zł netto) i zapowiadają, że będą kontynuować spór z władzami miasta.

Komentarze

+3| 1 | ktos2012-12-24 11:35
A 100 mln zł na budowę nowej siedziby Urzędu Marszałkowskieg o się w budżecie znalazło.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian