Solidarni z lokatorami. Zbiórka publiczna WSL - oficjalny komunikat

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Drukuj

lokatorki-mowia1„Solidarni z lokatorami” to inicjatywa poznańskiego środowiska kulturalnego skupionego wokół Otwartego Forum Kultury. Polega ona na wsparciu organizowanej przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (WSL) zbiórki publicznej środków finansowych przeznaczonych na obronę i pomoc prawną dla ofiar „czyścicieli” poznańskich kamienic. Pierwsza odsłona incicjatywy będzie miała miejsce podczas poznańskich wydarzeń kulturalnych odbywających się w dniach od 14 do 17 marca 2013 roku.

Przed każdym wydarzeniem, podczas którego odbywać się będzie zbiórka w ramach inicjatywy „Solidarni z lokatorami”, odczytana zostanie uchwała Otwartego Forum Kultury popierająca cel zbiórki. W miejscach, gdzie będzie taka możliwość, pokazany zostanie ponadto zrealizowany przez grupę Kontrplan film pt. „Lokatorzy na sprzedaż”. Dokumentuje on wydarzenia związane z walką lokatorów zamieszkałych przy ulicy Stolarskiej z brutalnym nękaniem ze strony tzw. „czyścicieli”.

Dotychczas swój udział w zbiórce zadeklarowali m.in. przedstawiciele: Centrum Kultury „Zamek”, Galerii Miejskiej „Arsenał”, Teatru Ósmego Dnia, galerii Stereo, galerii Raczej, Rozbratu oraz klubów: Meskal, Dragon, Meskalina oraz grupy DagaDana.

Apelujemy o włączenie się do inicjatywy „Solidarni z lokatorami”!

W zbiórkę funduszy na pomoc prawną dla lokatorów zaangażować może się każda poznańska instytucja i organizacja kulturalna – publiczna, pozarządowa czy prywatna, każdy/a artysta/ka, animator/ka, czy uczestnik/czka kultury.

Zgłoszenia wydarzeń kulturalnych podczas których mogłaby odbywać się zbiórka funduszy a także osób chętnych do zaangażowania się w incicjatywę w inny sposób, przyjmujemy pod adresem:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Na ten adres prosimy również kierować wszelkie zapytania odnośnie inicjatywy.

O szczegółach zbiórki oraz kolejnych wydarzeniach planowanych w ramach inicjatywy „Solidarni z lokatorami” informować będziemy na bieżąco na stronie: www.wsl-poznan.pl oraz na facebooku (facebook.com/OtwarteForumKultury)

Apel OFK do środowiska kultury

Inicjatywa „Solidarni z lokatorami” jest wynikiem uchwały Obywatelskiej Rady Kultury i Otwartego Forum Kultury, w której ORK i OFK wystąpiło z apelem do poznańskiego środowiska kulturalnego „o jednoznaczne wsparcie pokrzywdzonych i nękanych mieszkańców „czyszczonych” poznańskich kamienic”. Pełna treść uchwały brzmi następująco:

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami eskalacji procederu nękania, zastraszania i usuwania lokatorów kilku poznańskich kamienic. Bandyckie metody naruszające ludzką godność i poczucie elementarnych zasad przyzwoitości wydają się bezkarne, podważając wiarę w funkcjonowanie reguł demokratycznego społeczeństwa. Brak skutecznej reakcji i niewydolność systemu, który nie potrafi obronić pokrzywdzonych mają jak najgorsze konsekwencje dla poczucia wspólnoty obywateli.

Rozumiejąc rolę kultury jako przestrzeni budującej i utrwalającej mechanizmy demokracji, broniącej podstawowych praw i wolności jednostki, zwracamy się do środowiska ludzi kultury z apelem o jednoznaczne wsparcie pokrzywdzonych i nękanych mieszkańców „czyszczonych” kamienic.

Uważamy, że należy podjąć działania zarówno w sferze symbolicznej, pokazującej sprzeciw i niezgodę na bezradność wobec dziejącej się niesprawiedliwości, jak i w realnym wymiarze – materialnego wsparcia potrzebujących naszej pomocy współobywateli. Potrzebna jest zarówno debata publiczna na temat norm prawnych i roli władz samorządowych w zaistniałej sytuacji, jak i przeprowadzana podczas wydarzeń kulturalnych publiczna zbiórka pieniędzy przeznaczonych na skuteczną pomoc prawną dla gnębionych lokatorów.

Formułując nasz apel wychodzimy z założenia, iż niemożliwe jest – bez poczucia hipokryzji –formułowanie wszelkich artystycznych przekazów odwołujących się do wartości, gdy wokół nas dzieją się wydarzenia podważające podstawowe normy chroniące słabszych przed bezwzględnością silniejszych.

Ofiarą „czyścicieli” może być każdy mieszkaniec

Proceder nielegalnych wysiedleń bez rekompensaty nie jest zjawiskiem marginalnym, dotyczącym wyłącznie lokatorów kamienicy przy ulicy Stolarskiej, czy paru innych poznańskich kamienic. Dotyczy i może w on przyszłości dotknąć każdego z mieszkańców, niezależnie od statusu społecznego. Do grupy osób, którym pomaga WSL należą zarówno właściciele i współwłaściciele mieszkań, lokatorzy czynszowi zasobów prywatnych, jak i lokatorzy mieszkań komunalnych.

Dlaczego zbiórka funduszy?

Zbiórka funduszy na obronę i opiekę prawną najniżej uposażonych lokatorów jest w obecnej chwili szczególnie ważna – pozwoli bowiem pomóc konkretnym osobom nękanym przez czyścicieli kamienic. Lokatorów często nie stać na założenie sprawy w sądzie. A to zazwyczaj jedyny sposób, by mogli się skutecznie bronić przed bezprawnymi działaniami właścicieli. Jednocześnie trzeba stwierdzić, że istniejące prawo w sposób niedostatecznych chroni interesy lokatorów, dlatego ważne są także działania symboliczne oraz gesty solidarności.

Zorganizowanie – poprzez społeczną zbiórkę – skutecznego wsparcia prawnego lokatorów to także nadzieja na zbudowanie w dłuższej perspektywie sprawnie działającej społecznej sieci ochrony lokatorów. Ochrony zarówno przed firmami zajmującymi się zawodowym nękaniem lokatorów, jak i przed wynajmującymi te firmy właścicielami kamienic, którzy dla zysku ekonomicznego świadomie omijają prawo i bez skrupułów uderzają w najbiedniejszych mieszkańców. To nadzieja na jasny komunikat:  „Nie ma społecznej zgody na praktykę czyszczenia kamienic!”

Dlaczego nie darmowi prawnicy?

Sprawy lokatorskie nie są jeszcze dość popularne na wokandach sądowych. Darmowi prawnicy, często studenci nie są w stanie wziąć na siebie ciężaru długotrwałych batalii związanych z obroną lokatorów (podobnych do tych wokół kamienicy przy ulicy Stolarskiej). Podejmowanie tej tematyki wymaga dużej sprawności i doświadczenia, a nie tylko jednorazowych porad. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów aktualnie współpracuje z mec. Agnieszką Rybak-Starczak, która od lat zajmuje się obroną prawną poszkodowanych lokatorów. Stowarzyszenie organizuje także siec systematycznych porad prawnych.

Kto organizuje zbiórkę?

Zbiórkę publiczną funduszy na obronę i pomoc prawną dla lokatorów w ramach akcji „Solidarni z lokatorami” formalnie organizuje Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Stowarzyszenie otrzymało już pozwolenie Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania na organizację zbiórki, która ma być prowadzona od 14 marca do końca 2013 roku.

Inicjatywę „Solidarni z lokatorami”, której częścią jest zbiórka publiczna, koordynuje grupa koordynacyjna wyłoniona spośród osób zebranych 25 lutego na Otwartym Forum Kultury (kontakt z grupą pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

Jak wyglądać będzie transparentność przepływu środków finansowych uzyskanych w ramach zbiórki

Po każdej zbiórce WSL i grupa koordynacyjna „Solidarni z lokatorami” będzie publicznie informować (na stronie www.wsl-poznan.pl) o wysokości zebranych środków oraz komu i w jakiej sprawie udzielona została opieka prawna sfinansowana ze zbiórki.

Całość zbiórki zakończy się szczegółowym raportem finansowym oraz podsumowaniem społeczno-politycznych zmian jakie być może uda się osiągnąć dzięki tej inicjatywie.

W związku ze zgłoszeniem zbiórki publicznej w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania, całość zbiórki podlegać będzie także sprawozdawczości wynikającej z obowiazującego prawa.