Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. Wszyscy na rowery!

rozbrat.org
Drukuj

MPK BiletyOd 27 marca do 31 sierpnia we wszystkie dni robocze od godz. 6:00 do 19:00 oraz w soboty od godz. 8:00 do 14:00 nastąpi wydłużenie czasu obowiązywania biletów czasowych. Ważność biletu 15-minutowego przedłużona zostaje do 25 minut, a 30-minutowego do 45 minut. To efekt trwających od kilku miesięcy nacisków na radę miasta, domagających się obniżek cen biletów transportu publicznego.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku rada miasta odrzuciła obywatelski projekt uchwały, poparty przez 16 tysięcy osób, domagającego się zamrożenia podwyżek cen biletów MPK oraz wydłużenia ich czasu w okresie trwania generalnych remontów. Głosami radnych z PO i PRO, propozycje tę odrzucono i od 1 stycznia bilety zdrożały. W odpowiedzi wezwaliśmy do bojkotu MPK.

Jeszcze jesienią zaobserwowano spadek sprzedaży biletów. Fakt ten był przez otoczenie prezydenta Grobelnego i część radnych negowany. Tłumaczono, że nie ma jednoznacznych dowodów na to, iż duża część Poznaniaków przestała korzystać z komunikacji miejskiej. W lutym jednak, jak obliczyli dziennikarze, sprzedaż biletów spadła aż o 20 proc. i to pomimo restrykcji i horrendalnych kar wymierzanych za jazdę bez ważnego biletu. Niezależni specjaliści obliczyli jednocześnie, że przez upór władz, budżet miasta straci miliony złotych.

Ugięcie się władz pod naporem żądań społecznych jest bez wątpienia sukcesem opozycji, zwłaszcza tej spoza rady. Swój udział w tym mieli też dziennikarze, którzy w ostatnich miesiącach ujawnili szereg nieprawidłowości i skandali w Zarządzie Transportu Miejskiego. Doszło nawet do roszady na stanowisku prezesa. Wczoraj uchwaloną zmianę wymusili jednak przede wszystkim sami Poznaniacy, którzy odpowiedzieli na wezwanie do bojkotu. Oczywiście ma on przede wszystkim charakter ekonomiczny: bilety są coraz droższe, komunikacja miejska jest nad wyraz zawodna, czas dojazdu się wydłuża itd. Nie można jednak bagatelizować także fali bezpośredniej krytyki transportu miejskiego i władz miasta, jaką można było zaobserwować m.in. na licznych forach internetowych. Poznański bojkot odbił się też szerokim echem w całej Polsce i znalazł swoich naśladowców w innych miastach.

Oczywiście nie jesteśmy usatysfakcjonowani obecnymi propozycjami rady. W dalszym ciągu bilety MPK (ZTM) są za drogie, a za 9 miesięcy ma nastąpić kolejna podwyżka. Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne i bojkot trwają. Ze względu na wyjątkowo mroźną aurę w marcu sprzedaż biletów przypuszczalnie nie spadła, jednak wraz z nadejściem nieuchronnego ocieplenia, rysuje się całkiem konkretna alternatywa: wszyscy na rowery! Rowerzyści i rowerzystki mogą w każdą środę skorzystać bezpłatnie z naszego warsztatu i dokonać przeglądu swojego pojazdu.

Dołączcie do Wielkopolskiego Powstania Komunikacyjnego, na pohybel ZTM!

Za darmowy transport publiczny!