Radykalna teoria nie ma nic do stracenia i do szanowania. Krytykuje siebie, jak i wszystko inne. Nie jest doktryną, którą trzeba przyjąć na wiarę, ale prowizorycznym uogólnieniem, które wymaga ciągłej weryfikacji.
Ken Knabb

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Relacja z premiery filmu "Lokatorzy na sprzedaż"

rozbrat.org

lokatorzy na sprzedaż9 kwietnia o godzinie 19 w Teatrze Ósmego Dnia odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Lokatorzy na sprzedaż" zrealizowanego przez niezależną grupę filmową Kontrplan. Pokaz obejrzało kilkadziesiąt osób, w tym m.in. lokatorzy czyszczonych kamienic, członkowie i członkinie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Koalicji dla Mieszkańców Stolarskiej, środowiska kulturalnego skupionego wokół Otwartego Forum Kultury, artyści i dziennikarze oraz wielu zwykłych poznaniaków.

Film przedstawia historię sprzeciwu grupy mieszkańców kamienicy mieszczącej się przy ulicy Stolarskiej w Poznaniu. Dzięki bezpośredniemu oporowi lokatorów po wielu latach udało się zdemaskować proceder nielegalnych, brutalnych wysiedleń, dokonywanych głównie na zlecenia banków i kamieniczników przez tzw. „czyścicieli kamienic”.

Zamysłem autorów było sprowokowanie szerszej dyskusji i próba zmiany myślenia na temat przyczyn, a nie tylko skutków, globalnego problemu, którego symbolem stała się ul. Stolarska.

Po pokazie odbyła się rozmowa, w której brały udział lokatorki wysiedlanych kamienic, walczące o siebie i o innych aktywistki Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Grażyna, mieszkanka ul. Stolarskiej, emerytka z orzeczeniem drugiej grupy inwalidzkiej, która w oczekiwaniu na przysługujące jej mieszkanie socjalne, zmuszona jest egzystować w domu od miesięcy pozbawionym wody i gazu. Bierność miasta narzuca jej konieczność dalszej walki z „czyścicielami” i życia w nieludzkich warunkach.

Janina, lokatorka ulicy Piaskowej, która jeszcze kilka dni temu cieszyła się, że miasto da jej szansę na lokal komunalny. Po rozmowie z Aleksandrą Konieczną - zastępcą dyrektora ds. polityki mieszkaniowej w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta już wie, że były to płonne nadzieje. Miasto ogłosiło, że lokal może i by jej się należał, ponieważ ma wymagany przydział administracyjny i skończone 70 lat, ale na ewentualne pomieszczenie musiałaby czekać do przyszłego roku i przeprowadzić się do niego sama. Pani Janina obawia się, że żyjąc w warunkach generalnego remontu, ze swoim pogarszającym się zdrowiem, mogłaby tego nie doczekać. Poza tym miasto nakazując jej samotne przenosiny, skazuje na bezdomność jej syna, który jest jej jedynym i niezbędnym do funkcjonowania opiekunem.

Karolina, samotna matka, która przeżyła traumę w czyszczonym budynku na ulicy Strusia. Zmuszona do wyprowadzki trafiła do kamienicy, którą niedawno również sprzedano. Teraz wraz synem obawiają się o swój dalszy los. Ze strachem zastanawiają się, czy czeka ich powtórka z koszmaru.

za: www.wsl-poznan.pl

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian