Buntownik niedostrzegający na horyzoncie niczego prócz ściany przymusów, zazwyczaj rozwala sobie o nią łeb albo kończy, najgłupiej na świecie, zaciekle jej broniąc.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Clement Meric – zamordowany przez faszystów we Francji

rozbrat.org

clement-malyPiątego czerwca Clement Meric został brutalnie pobity przez faszystów, zmarł następnego dnia w szpitalu w wyniku odniesionych ran. Miał 18 lat. Kilka dni temu na skłocie Od:zysk zawisł transparent upamiętniający jego śmierć z hasłem „Zamiast minuty ciszy, całe życie w walce” w języku polskim i francuskim.

Śmierć młodego antyfaszysty jest dla nas jedynie kolejnym sygnałem do czego prowadzi ideologia skrajnie prawicowych bojówek. Logiczną konsekwencją wyznawanych przez nie poglądów przesyconych nacjonalizmem, rasizmem i ksenofobią jest fizyczna eliminacja ich przeciwników.

Obecnie śmierć Clementa próbuje się umniejszyć, sugerując, że była wynikiem upadku – jest to sprzeczne z wynikami sekcji zwłok ujawnionymi przez rodzinę Clementa – lub usprawiedliwiając śmierć młodego antyfaszysty jego zaangażowaniem w opór wobec terroru bojówek neofaszystowskich.


Clement był członkiem Akcji Antyfaszystowskiej, uczestniczył w większości manifestacji, także w tych na rzecz prawa do małżeństw homoseksualnych oraz przeciwko działaniom grup nacjonalistycznych i neofaszystowskich.

Przybliżmy nieco kontekst wydarzeń tej zimy we Francji. W momencie gdy rząd francuski zaproponował prawo zezwalające na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez pary o tej samej płci, kraj nawiedziła fala homofobii, z manifestacjami mobilizującymi do 300.000 ludzi domagających się obalenia tego prawa. Jest oczywistym, że to grupy neofaszystowskie takie jak JNR1, GUD2, czy JN3 wypełniają radykalną niszę w tym ruchu, czego wynikiem są masywne konfrontacje z policją czy płonące barykady ostatnio widziane w Paryżu i nie tylko.

Gdy prawo zezwalające na małżeństwo homoseksualne i adopcje dzieci weszło w życie kilka tygodni temu, skrajna prawica rozpoczęła „francuską wiosnę”, nazwaną tak na wzór rewolucji z krajów arabskich z poprzednich lat. Z drugiej strony ugrupowania antyfaszystowskie (do których należał Clement Meric) organizują się, próbując stawiać czoło tej rosnącej sile nacjonalistów.

W tej chwili rząd delegalizuje te grupy ekstremistów, które podsycają gniew i w których działania wydają się nie mieć granic. Od kilku miesięcy mnożą się arbitralne aresztowania. Rząd nie waha się zaadoptować najbardziej irracjonalnego w tym momencie dyskursu – z jednej strony obwiniając neonazistów za ich zachowanie, ale pozwalając im przy tym protestować (często nielegalnie) i represjonując za to antyfaszystów. W okresie ostatnich kilku miesięcy możemy doliczyć się bowiem setek aresztowanych antyfaszystów, podczas gdy skrajna prawica działa niemal bezkarnie.

clement-duze
Bandyci, którzy napadli na Clementa, są członkami Blood and Honor, neonazistowskiego ugrupowania mającego swych członków w wielu krajach. Śmierć Clementa Merica nie powinna ujść naszej uwadze, szczególnie gdy ideologia faszystowska odbija się głośnym echem już w tej chwili w całej Europie. W efekcie możemy dopatrzyć się tego widocznych konsekwencji w Grecji, we Włoszech, na Białorusi, w Niemczech czy też w Polsce. Nie jest tajemnicą, że członkowie takich organizacji jak Narodowe Odrodzenie Polski, Obóz Narodowo Radykalny czy Ruch Narodowy jawnie współpracują z francuskimi grupami neofaszystowskimi, czerpiąc garściami z ich ideologicznego przesłania nienawiści. Konsekwencję tej współpracy widać na ulicach polskich miast w postaci ataku po marszu nacjonalistów we Wrocławiu na niezależne centrum kultury, atakach na imigrantów w Białymstoku czy powtarzające się co roku próby rozbijania i blokowania Marszy Równości. Musimy zareagować i nie pozwolić, by faszystowska nienawiść stała się rozwiązaniem na problemy, które tworzy kapitalizm.

Nie pozwólmy, ani faszystom, ani władzy na wzięcie kontroli nad naszym życiem.

NO PASARAN

1) JNR – Jeunesse Nationaliste Revolutionnaire – Młodzieżówka Narodowo-rewolucyjna - grupa znana z praktykowania i nawoływania do przemocy wobec imigrantów

2) GUD – Groupe Union Defense – oficjalnie związek studencki (legalna przykrywka) - zrzeszenie jednostek koncentrujących się głównie na atakach na antyfaszystów

3) JN – Jeunesse Nationaliste – ugrupowanie polityczne założone przez Alexandra Gabriaca - najmłodszego z deputowanych francuzów wyrzuconych z Frontu Narodowego za liczne pozdrowienia nazistowskie i charakter skory do przemocy.

Komentarze

+2| 2 | Wojt2013-06-19 21:55
Clement-nie zapomnimy!
+7| 1 | rene2013-06-18 13:03
Przestrzeń w której znajduje się od:zysk to świetne miejsce na ten i temu podobne banery, wykorzystajcie to!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian