Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

(Akt.) „Black Red White – Sofa” zwalnia pracownika domagającego się poprawy warunków pracy

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

black-red-white-maleUwaga!

Akcja informacyjna pod sklepem "Red Black White" w dn. 14 lipca przy ul. Serbskiej w Poznaniu, o której informowaliśmy wcześniej, została odwołana.

Dziś uzyskaliśmy informację, że właściciel firmy Black Red White i przedstawiciele firmy zgłosili gotowość do negocjacji celem polubownego rozwiązania konfliktowej sytuacji powstałej po niezgodnym z prawem zwolnieniu przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej w zakładach w Nidzicy.

Po dwudniowych negocjacjach, w dniu dzisiejszym podpisano korzystną dla zwolnionego pracownika ugodę. Mamy nadzieje, że pozwoli ona na zadośćuczynienie zwolnionemu za stres i utrudnienia oraz pozwoli na dalsze sprawne funkcjonowanie Związku Zawodowego Meblarzy w zakładach w Nidzicy.

Opisywana przez nas historia pokazuje, że jako pracownicy nie zawsze znajdujemy się na przegranej pozycji. Organizowanie się oraz walka o poprawę warunków pracy, nawet jeśli z początku przypłacona jest represjami, w dłuższej perspektywie może przynieść pozytywne rezultaty. Mając to na uwadze, nieprzerwanie krzyczymy: „Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść!”.

OZZ Inicjatywa Pracownicza

W ostatnich dniach zwolniono z pracy pracownika i działacza Związku Zawodowego Meblarzy, Jarosława Przęczeka, zatrudnionego na stanowisku tapicera. Wszystko co zrobił, to powiedział w mediach o łamaniu prawa pracy w firmie, w której pracował. Szył sofy dla BRW Sofa w Nidzicy na Mazurach, należącej do spółki Black Red White. Niedawno spółka wprowadziła zasadę, że za przestój nie z winy pracownika, nie tylko nie należy się zapłata, ale wręcz trzeba poprosić na piśmie, by te godziny odrobić. Kiedy w fabryce nastąpiła awaria instalacji elektrycznej prezes nie chciała zapłacić pracownikom za kilka godzin przestoju nie z ich winy. Próba nagłośnienia tej sytuacji zakończyła się dyscyplinarnym zwolnieniem związkowca. Oznacza to dla niego brak szansy na zasiłek i jakąkolwiek odprawę oraz problemy ze znalezieniem nowej pracy. Pracodawca zwolnił też trzech innych pracowników, którzy nie chcieli podpisać przymusowych „próśb” o nadgodziny.

Takie sytuacje stały się już dla pracowników codziennością. Masz odwagę skrytykować złe warunki pracy – bezkarni szefowie szybko się ciebie pozbędą. Nawet wtedy, gdy chroni cię prawo pracy. Znamy wiele takich przypadków: zwolnienia w trakcie legalnego strajku w fabrykach specjalnych strefach ekonomicznych, zwolnienia za działalność związkową w fabryce herbaty Twinings w podpoznańskim Swarzędzu, zwolnienia pracowników supermarketów i centrów handlowych za podejmowanie prób organizowania się.

Mimo to nie możemy milczeć! Dziś w kilku miastach Polski pod sklepami Black Red White, odbywają się pikiety, które mają pokazać, że nie godzimy się na takie traktowanie pracowników i pracownic. Wyrażamy solidarność ze zwolnionymi i przeciwstawiamy się wszelkim represjom za działalność związkową! Domagamy się natychmiastowego przywrócenia do pracy trzech zwolnionych z fabryki BRW Sofa w Nidzicy!

Black Red White z Olsztyna to lider na rynku meblarskim. Jej właściciel to siódmy najbogatszy człowiek w Polsce. Właściciel zgrania duże zyski, a pracownicy traktowani są jak maszyny, pozbawiane wszelkich praw pracowniczych. Spółka informuje na metce przypiętej do swoich towarów: „Twój wybór daje pracę polskim rodzinom. Dziękujemy”. My pytamy: jaka to jest praca? Pracodawca łamie przepisy o czasie pracy, przymusza pracowników do podpisywania niekorzystnych dla nich oświadczeń pod groźbą zwolnienia, a następnie wyrzuca na bruk tych, którzy się temu przeciwstawiają.

Nie kupuj w Black Red White dopóki firma nie zacznie godnie traktować pracowników!
Nowa sofa nie jest warta tego, by wspierać wyzysk!

Komentarze

-5| 1 | Yak2013-07-14 09:36
"Dziś w kilku miastach Polski pod sklepami Black Red White, odbywają się pikiety". Szkoda że zbyt trudno jest wam napisać, kto organizuje te pikiety. Nic się nie zmieniacie...

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian