Państwo jest najbardziej jaskrawym, najbardziej cynicznym i najbardziej pełnym zaprzeczeniem tego co ludzkie.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Akcja informacyjna za strajkiem

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Federacja Anarchistyczna s.Poznań

ip-akcja-info-maleW ramach ogólnopolskich dni protestu poznańska Inicjatywa Pracownicza przeprowadza szereg akcji informacyjnych w Poznaniu, rozdając gazety strajkowe z żądaniami:
- 8-godzinnego dnia pracy
- prawa do strajku
- godnego wynagrodzenia
- wolnych związków zawodowych
(rozwinięcie żądań poniżej)

W dniu 11 września akcja informacyjna z udziałem pracowników Cegielskiego odbyła się na Dębcu, rozdano setki gazet. Komisja IP przy HCP wydała stanowisko w sprawie Dni Protestu, w którym czytamy: "OZZ Inicjatywa Pracownicza przy HCP SA popiera organizowane w dniach 11-14.09.2013 t. Ogólnopolskie Dni Protestu i zapowiada w nich czynny udział. Sytuacja pracowników branży metalowej i stoczniowej, w tym pracowników zakładów Cegielskiego, jest trudna. W ostatnich latach nastąpiło nie tylko załamanie produkcji statków i silników okrętowych, ale także wystąpiły poważne trudności w branży np. motoryzacyjnej. Pracownicy, na których najczęściej przenosi się koszty kryzysu, doświadczają spadku realnych dochodów, zwolnień z pracy (wzrost bezrobocia), pogarszających się warunków pracy i utraty gwarancji socjalnych. W tym okolicznościach konieczna jest zmiana polityki rządu w kierunkach sugerowanym przez związki zawodowe przede wszystkim dot. wzrostu realnych plac, zahamowania rozwoju „śmieciowych umów o pracę”, zapewnienie stabilizacji socjalnej. Tymczasem rząd ignoruje potrzeby pracujących, forsując rozwiązania niekorzystne dla przeciętnego mieszkańca Polski. Dlatego opowiadamy się za protestem i ostatecznie podjęciem strajku generalnego".

W dniu 12 września (czwartek) akcja informacyjna odbędzie się o godz. 15, na ul. Półwiejskiej, pod pomnikiem Starego Marycha, na której min. pracownice poznańskich żłobków będą tłumaczyć, dlaczego popierają ideę strajku i dołączają do ogólnopolskich dni protestu.

W dniu 13 września, o godz. 15, akcja informacyjna z udziałem min. pracowników sektora kultury, w tym pracowników galerii miejskiej „Arsenał”, odbędzie się na Starym Rynku (od ulicy Wrocławskiej).

W dniu 14 września (sobota), Inicjatywa Pracownicza organizuje przejazd z Poznania do Warszawy na demonstrację związkową. Zobacz więcej


Wspierając „Ogólnopolskie Dni Protestu”, OZZ Inicjatywa Pracownicza domaga się:

- 8-godzinnego dnia pracy – nowe zasady rozliczania czasu pracy cofają nas do XIX wieku. Już w tej chwili polscy pracownicy i pracownice należą do grupy najdłużej pracujących w Europie, a ich czas pracy znacznie przekracza standardowe, dzienne 8 godzin. Domagamy się wycofania ostatniej nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzającej nowe zasady rozliczania czasu pracy.

- Prawa do strajku - gdyż dziś prawo do strajku jest masowo ograniczane. Coraz większej części pracowników i pracownic, pod różnymi pozorami, odmawia się prawa do strajku. W stosunku do strajkujących załóg pracodawcy stosują lokauty, a sądy i prokuratura wszczynają postępowania karne. Domagamy się uznania prawa do strajku dla pracowników i pracownic samorządów, uproszczenia procedury prowadzenia sporów zbiorowych oraz faktycznej wolności podejmowania akcji strajkowych.

- Godnego wynagrodzenia – 1,8 miliona osób aktywnych zawodowo, ale dziś bezrobotnych, pozbawionych jest dochodu (brak zasiłku). 20 procent polskich rodzin boryka się ze zdecydowanie zbyt małymi dochodami, a kilka procent żyje poniżej granicy ubóstwa. Domagamy się zarówno gwarancji godnych wynagrodzeń za pracę, jak i podniesienia wysokości zasiłków dla bezrobotnych oraz zasiłków wypłacanych z pomocy społecznej.

- Wolnych związków zawodowych - każdego roku dziesiątki działaczy traci pracę za swoją działalność związkową. Inni są pozbawiani awansów i podwyżek. Choć jest to nielegalne, w wielu, zwłaszcza prywatnych zakładach, dyrekcje zwalczają związki zawodowe lub blokują ich powstanie. Domagamy się faktycznej swobody działalności związkowej we wszystkich zakładach pracy.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian