Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału.
Piotr Kropotkin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Elity sprzedane!

rozbrat.org

 

 http://www.rozbrat.org/images/stories/aukcja.jpgDobiegła końca aukcja portretów elit naszego miasta. Przez dwa tygodnie można było licytować wielkoformatowe obrazy ludzi, którzy sprawują włądzę w Poznaniu.

Mieliśmy okazję przez kilka miesięcy na Starym Rynku oglądać twarze włodarzy, rzecznika prasowego policji i arcybiskupa, które zawisły podczas happeningu 14 lipca tego roku.

Przez cały ten czas portrety wzbudzały duże zainteresowanie Poznaniaków, w mediach przetoczyła się dyskusja o "granicach dobrego smaku", a liczni turyści odwiedzający poznański Stary Rynek, ze zdziwieniem robili sobie zdjęcia na tle wielkoformatowych wizerunków.


Jednym słowem – akcja osiągnęła sukces. Zainteresowanie, dyskusja, kontrowersje, krytyka władzy, głosy mieszkańców, reakcja mediów, czy też władz. Wszystko to świadczy o tym, że się udało.

Udało się też w dużej mierze dzięki Od:zyskowi - zaskłotowanemu w tym roku budynkowi mieszczącemu się przy Starym Rynku. Nie można wymarzyć sobie lepszej lokalizacji do ośmieszania oraz krytykowania nieudolnej władzy i elit, a było to nadrzędnym celem akcji.

Internetowa aukcja "Sprzedaż Elit" to ostateczny prześmiewczy policzek wymierzony w lico zadufanej poznańskiej władzy. Okazało się bowiem, iż wiszące "elity" nie są aż tak drogocenne – znamy już wyniki aukcji. Wiemy zatem, że prezydenta średniej wielkości miasta europejskiego, można nabyć za mniej więcej tyle pieniędzy ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych... Hmmm... niewiele, zważywszy, że prezydent ten wpędził miasto w długi znacznie przekraczające wyobrażenie przeciętnego bezrobotnego.

Wiemy też ile kosztuje rzecznik policji – niewiele więcej niż mandat za przechodzenie przez ulicę, podczas ostatnich akcji policyjnych.

Także arcybiskup nie szokuje ceną – szczególnie gdy pomyślimy o tych wszystkich majątkach, szkołach i innych budynkach przejętych bez większego problemu przez kurię.

Podsumowując – "Elity na sprzedaż" okazały się być towarem o cenach, których nie powstydziłaby się Biedronka, no ale jakie elity, taka cena.

Dziękujemy tym, którzy wzięli udział w aukcji. Zwycięzcom gratulujemy, zdając sobie pytanie: My elity wieszamy, co Wy z nimi zrobicie?

Całość funduszy zostanie przeznaczona na prawną obronę skłotu Od:zysk, którego licytacja zbliża się nieubłaganie, a potencjalny inwestor zapewne myśli, że "pójdzie jak po maśle".

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian