Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Policja pod Rozbratem

rozbrat.org

 

Dziś, na kilka godzin przed rozpoczęciem Marszu Równości poznańska policja kolejny raz wykazała się swoją pomysłowością i niezwykłym „stylem” działania. Nie wiadomo w jakim dokładnie celu funkcjonariusze prewencji zaparkowali na ścieżce prowadzącej na teren Rozbratu i rozpoczęli wnikliwe legitymowanie wszystkich osób wychodzących i wchodzących ze skłotu. Padały również pytania czy osoby te udają się na dzisiejszy Marsz. Jedynym wyjaśnieniem podstawy prawnej legitymowania było powoływanie się na „ustawę o policji”, a pytani o cel zbierania tych danych policjanci informowali, iż gromadzone są one do „dalszych czynności”.W związku z tak skąpymi informacjami – a raczej ich brakiem – podawanymi przez funkcjonariuszy, pozostaje nam jedynie spekulować co do przyczyn ich interwencji.

Czy zbieranie danych osobowych ludzi związanych z poznańskim środowiskiem wolnościowym kolejny raz posłuży policji do prowadzenia naciąganych postępowań z Kodeksu Wykroczeń czy Kodeksu Karnego? Jak dotąd wszystkie sprawy, w których policja stara się skazać anarchistów i anarchistki za „przewodzenie zgromadzeniom”, „nielegalne zgromadzenie" – czyli de facto za ich działania społeczno-polityczne na rzecz praw lokatorów czy praw pracowniczych – kończyły się w sądach uniewinnieniami. Policja jednak nie rezygnuje, odmiennie niż w przypadku chociażby jednej z niedawnych spraw Piotra Śruby – znanego czyściciela kamienic – odwołuje się od uniewinniających wyroków i z wyjątkowym zawzięciem domaga się skazania aktywistów i aktywistek ruchu anarchistycznego.

Czy spisywanie potencjalnych uczestników Marszu Równości i pytanie o to czy udają się na ów marsz to faktycznie działanie, którym powinna zajmować się policja? Podobno w tym kraju każdy może korzystać z prawa do gromadzenia się i manifestowania swoich przekonań. Nie wiadomo dlaczego policja zadaje więc pytania o to, czy „Idziecie na Marsz Równości?”. Czy spisywanie potencjalnych uczestników protestu to kolejna forma szykan i zastraszania? Nie wydaje się bowiem, by policja spisywała dane uczestników niedzielnych mszy czy spotkań w Klubie Seniora. Doskonale pamiętamy rozbicie przez policję Marszu Równości w 2005 roku. Może funkcjonariusze również z nostalgią wspominają tamte działania i za nimi tęsknią?

Czy inwigilacja osób związanych ze skłotem Rozbrat to kolejne działania uderzające w ruch skłoterski? W dniu wczorajszym w Warszawie, na kilka godzin przed planowanym protestem pod hasłem „Wolności nie spalicie!” – będącym odpowiedzią na agresję i atak nacjonalistów na skłoty Przychodnia i Syrena 11 listopada – policja również prowadziła działania wymierzone w organizatorów protestu. Warszawscy policjanci spisywali osoby zgromadzone na skłocie Przychodnia i chcieli dokonać przeszukania pomieszczeń. Czy dzisiejsze działania funkcjonariuszy poznańskiej policji mamy odbierać jako element kampanii zastraszania i inwigilacji ruchu antyfaszystowskiego? Nie byłby to pierwszy raz, kiedy policja woli działać przeciwko ruchowi antyfaszystowskiemu niż wobec nacjonalistów – którzy tak chętnie mówią o silnym państwie z silnym resortem siłowym. Trudno ugryźć rękę, która obiecuje, że cię lepiej nakarmi.

Tego samego autora

Brak pasujących artykułów


Komentarze

0| 5 | Rumun2013-11-22 23:24
Żaneta, niestety gliniarze nie muszą mieć nawet konkretnych powodów, by kogoś wylegitymować. Zawsze mogą powiedzieć, że przypominasz osobę poszukiwaną albo podejrzaną o przestępstwo i muszą te podejrzenia zweryfikować. Jeśli są opryskliwi i kozaczą, możesz zażądać okazania blach, nazwisk i stopni oraz weryfikacji danych na komendzie, przy świadkach i monitoringu w pomieszczeniu (by mieć ewentualne dowody w przypadku składania skargi czy wytaczania im procesu). Choć z doświadczenia mogę podpowiedzieć, że np. sprawy za pobicie na posterunku są z reguły przegrywane, czasem wręcz ofiara ma stawiane sfabrykowane zarzuty o napaść na funkcjonariusza , ale to już inna historia. :)
0| 4 | Melissa Merlot2013-11-18 12:23
@Żaneta

Faszyści pilnujący faszystów?
+1| 3 | Kuba2013-11-17 23:18
Żaneta, z tego co wiem (ale mogę się mylić) to mają takie prawo legitymować kogo chcą.
+1| 2 | Przemo2013-11-17 15:41
Odmowic nie mozesz ale mozesz powiedziec ze nie masz przy sobie dowodu.O ile wiem nie musisz miec przy sobie bo chyba komuna juz nie ma.........
W sumie to sie im nie dziwie bo kogo maja legitymowac ? tylko anarchistow bo innych osob sie boja a po zmroku to nawet z samochodu nie wychodza nie wspominajac o ich obecnosci na osiedlach.
Za tej zlej komuny milicji sie bano a obecnie slowo POLICJA wywoluje smiech i pogarde.
-1| 1 | Żaneta2013-11-16 23:40
A czy oni w ogóle mają prawo legitymować kogoś od tak sobie, bo wchodzi z budynku i wychodzi? Odmówiłabym takiej legitymacji i nagrywałabym to na telefon, by zaskarżyć. Niech faszystów pilnują!

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian