Radykalna teoria nie ma nic do stracenia i do szanowania. Krytykuje siebie, jak i wszystko inne. Nie jest doktryną, którą trzeba przyjąć na wiarę, ale prowizorycznym uogólnieniem, które wymaga ciągłej weryfikacji.
Ken Knabb

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Brutalna akcja policji na Uniwersytecie Ekonomicznym (+ nagrania)

rozbrat.org
policja-uePolicja pobiła i dotkliwie raziła paralizatorami uczestników protestu przeciwko odbywającemu się na Uniwersytecie Ekonomicznym wykładowi pt.: "Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?"
 
Wykład, prowadzony przez księdza Pawła Bortkiewicza został zorganizowany przez  „Korporację studentów uczelni Poznańskich K! Lechia”. Od początku wzbudzał on duże kontrowersje wśród najróżniejszych poznańskich środowisk, m.in. wśród pracowników naukowych, którzy wystosowali przeciwko niemu petycję. Z jawnie dyskryminującymi i wykluczającymi tezami wykładu nie zgadzała się także grupa aktywistów i aktywistek, która w ramach sprzeciwu zorganizowała happening.

Trwał on zaledwie kilka minut, kiedy okazało się, że na sali roi się od policjantów w cywilu starających się zatrzymać protestujących. Wykład został przerwany i poproszono ludzi o przeniesienie się do innej sali. W tym czasie policjanci zaczęli brutalnie szarpać, kopać i razić paralizatorami jednego z aktywistów, wrzucając go pod ławki. W reakcji na liczne wezwania do wylegitymowania się, policjanci nie przebierali w słowach, każąc aktywistom „spierdalać”. Wciąż razili ich paralizatorami.

Chwilę potem na salę wtargnęły oddziały prewencji w pełnym rynsztunku: w kaskach, pancerzach, z tarczami i gazem. Policja używała paralizatorów i pałek, bijąc dotkliwie kilka uczestniczących w wydarzeniu kobiet i starając się zepchnąć protestujących z siedzeń. Wtórowała im ochrona dusząc i uderzając uczestników happeningu.

Z biegiem czasu policja była coraz bardziej brutalna, funkcjonariusze bili ludzi, wciągali ich pomiędzy tarcze i dotkliwie uderzali pałkami. Rzucali ich między krzesła, narażając na poważne złamania. Prorektor ds. Edukacji i Studentów – Jacek Mizerka – groził sankcjami obecnej tam studentce. Po zatrzymaniu na sali kilku osób, reszta uczestników została brutalnie wypchnięta z sali bez możliwości kontrolowania działań policji.

Trzy osoby zostały zabrane na komisariat na Al. Marcinkowskiego bez podania im powodu zatrzymania. Aktywiści w ramach akcji solidarnościowej zbierają się pod komisariatem. Policja nie udziela wyjaśnień. Wciąż są przetrzymywane 2 osoby. Nie wiadomo, kiedy zostaną wypuszczone.
 
Nagrania z sytuacji można obejrzeć tutaj:
Jutro o 13:00 przed komisariatem organizowana jest pikieta przeciwko brutalności policji.

Komentarze

-3| 16 | Tomek2013-12-10 17:23
Policja pałująca "dyskutantów" podczas seminarium . Nawet za komuny uniwersytety cieszyły się swoistą eksterytorialno ścią , tzn. ZOMO nie miało tam wstępu . Polska cofa się w rozwoju ruchem jednostajnie przyspieszonym . Cyrk , jak u Łysiaka .
-1| 15 | John Doe2013-12-07 22:46
A mnie zastanawia jedno - skąd się wzięli ci tajniacy na sali wykładowej?
+8| 14 | JAKUB2013-12-07 20:16
Jako anarchoprymityw ista i zwolennik poglądów głoszonych przez prof. Zimbardo wasz "hapenning" postrzegam bardzo negatywnie. Po pierwsze każdy ma prawo do propagowania swoich poglądów. Po drugie, wykład był jak najbardziej wyważony. Nie ukrywam, że sympatyzuję z ruchami krytykującymi ideologię gender, ubolewam natomiast nad tym, że tworzy się wokół nich
klimat skrajno prawicowy - co jest m.in. wynikiem takich posunięć jak wasze. Przy okazji zachęcam aby popatrzeć na swoje poglądy z nieco z innej strony i je zrewidować. Tutaj polecam choćby książkę E.Badinter pt. ,,Fałszywa ścieżka" czy nieco z innej beczki książkę T. Colborn pt.,,Nasza skradziona przyszłość"...

Ksiądz wyglądał na człowieka z którym jak najbardziej można by podyskutować. Co więcej na dyskusję był otwarty. Tyle, że aby dyskutować trzeba mieć jeszcze jakieś argumenty. Poza tym, jego wykład był bardzo ciekawy, a ksiądz mówił mądrze - obejrzałem całość w internecie.

W skutek natomiast takich działań, jak wasze, ludzie potem myślą na skróty - i tak jak podczas 11 listopada atakują skłoty kamieniami...

Poza tym, nic poza chęcią zaspokojenia własnych potrzeb emocjonalnych (wyładowania frustracji) żeście nie osiągnęli. Mam nadzieję, że nic Wam się tam specjalnie nie stało... Mi jednak byłoby szkoda na coś takiego energii - wyrosłem z tego 10 lat temu. Proponuję lepiej skoki na banji:

http://www.youtube.com/watch?v=IYVY7ywo3Y4

Pozdrawiam
:)
+7| 13 | Zbigniew2013-12-07 00:02
Będąc gejem, studentem UAM, umiarkowanym sympatykiem gender oraz wielu akcji rozbratu i anarchistów to, co wydarzyło się na tym wykładzie (happening???) napełnia mnie smutkiem i wstydem. Była to okazja do tego, by rzeczowo dyskutować, porozmawiać, pokazać, że wymagamy tolerancji, otwartości, cywilizowania bo sami jesteśmy tolerancyjni, otwarci, cywilizowani. Wyszło tak, że teraz każdy może argumentować, że nie ma różnicy między ONR a genderowcami, gejami (anarchistami? o ile byli zamieszani, doszły mnie takie słuchy), którzy zachowują się tak samo jak faszyści na wykładzie Baumana - co sprawia wrażenie, że niewiele się od nich różnią (poza ideologią na fladze).
+1| 12 | Łukasz Drozdowicz2013-12-06 20:52
Inteligencja w Polsce spada. Jak rozwiązywać problemy nie wysłu[cenzura]ą c ich, bo grupka osób mająca swoje twarde myślenie nie pozwala na wysłuchanie wykładów. Strajki, burdy i swoje niezadowolenie można demonstrować na ulicy. Uniwersytet jest miejscem debat, bastionem wolności słowa, poglądów i ludzi rozumnych. Takie zachowanie aktywistów jest nie na miejscu. Zamiast słuchać i słowami punktować własne przemyślenia i poglądy wolą krzyczeć jak małpy w dżungli - rezultat zerowy!. Co do policji nie lubię ich, ale nie będę oceniać zdarzeń na podstawie kilku minut jak zadyma nakręciła się na dobre.

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian