Ten, kto nigdy nie zapomina, że jedynym właściwym postępowaniem w stosunku do siebie i innych jest ciągła radykalizacja - nie może się ani pomylić, ani zagubić.
Raoul Vaneigem

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

W poznańskich żłobkach wyższe płace

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza

 zlobki-rara-podwyzki-maleNa grudniowej sesji radni miasta Poznania przyjęli budżet na rok 2014, który zakłada podwyżki dla personelu miejskich żłobków średnio o 150 zł brutto. Członkinie i członkinie OZZ Inicjatywy Pracowniczej w dniu sesji zorganizowali kolejną akcję ulotkową w urzędzie miasta, wyrażając stanowisko na temat planowanych podwyżek pod hasłem „Pracownice żłobków walczą dalej!”. Opiekunki przyniosły plakaty z hasłami „Godnej płacy nie tylko na święta”, „Więcej siana w żłobkach”, „Nie chcemy prezentów tylko godnej płacy”.


Wzrost wynagrodzeń, który zakładał projekt zgłoszony przez prezydenta, nie wziął się znikąd. Przez cały 2013 rok członkinie Komisji Międzyzakładowej OZZIP przy Poznańskich Żłobkach, spotykały się z radnymi miasta Poznania, by rozmawiać o podwyżkach. Inicjatywa Pracownicza już drugi rok prowadzi spór zbiorowy domagając się 30-procentowego wzrostu płac. Dzięki temu w zeszłym roku udało się wywalczyć podwyżki w wysokości 153 złotych brutto. W międzyczasie odbył się szereg negocjacji z dyrektorkami żłobków, min. z udziałem profesjonalnego mediatora. Ponadto pracownice odbyły wiele rozmów z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych oraz z radnymi, regularnie tłumaczyły swoje żądania w mediach, opracowały broszurę ujawniającą spadek płac, zorganizowały dziesiątki pikiet, ulotkowań, konferencji prasowych (np. przed Wydziałem Zdrowia), czy też liczną demonstrację w 2012 r. poświęconą min. problemowi niedofinansowania w sektorze opieki.

Członkinie Inicjatywy Pracowniczej przy poznańskich żłobkach podkreślają, że nie przestaną walczyć o wyższe płace dopóki praca każdej osoby zatrudnionej w miejskim żłobku nie będzie godnie wynagradzana. Dodają: „Obecna sytuacja pokazuje, że razem możemy doprowadzić do faktycznych zmian. Mamy nadzieję, że wspólnym, solidarnym działaniem uda nam się zrealizować wiele więcej”.

Zobacz wywiad z Justyną Kurzawską, opiekunką zrzeszoną w IP:
http://wtkplay.pl/video-id-8484-wiecej_siana_w_zlobkach_protest_pracownic_zlobkow

Artykuł w mediach:
http://www.mmpoznan.pl/468409/2013/12/20/pracownice-zlobkow-do-radnych-wiecej-siana-w-zlobkach-zdjecia?category=news

Tekst rozdawanej ulotki

Pracownice żłobków walczą dalej!

Z zadowoleniem przyjmujemy podwyżki dla personelu żłobków, proponowane w budżecie miasta na rok 2014. Nasza wielomiesięczna walka, szereg spotkań z radnymi, protesty uliczne, rozmowy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych, spór zbiorowy z pracodawcą, kampania informacyjna wreszcie powoli odnosi skutek. Sektor opieki nie może być już dalej zaniedbywany przez magistrat jak w poprzednich latach!

Projekt prezydenta zakłada podwyżki w wysokości 150 zł brutto. Taka podwyżka, nawet z zeszłorocznym wyrównaniem za dłuższe godziny pracy i inflację (153 złotych brutto), nie zaspokaja naszych początkowych żądań – 30 procentowego wzrostu płac. Ze względu na odpowiedzialną i wymagającą pracę nad najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta jak i na to, że wciąż należymy do najsłabiej opłacanych pracowników samorządowych – nie zamierzamy rezygnować z naszych pierwotnych żądań.

Apelujemy do radnych i klubów poselskich by zwiększyć tą kwotę!

Przypominamy, że nasz związek, OZZ Inicjatywa Pracownicza, jest już drugi rok w sporze zbiorowym z pracodawcami Zespołów Żłobków nr 1, nr 3 oraz nr 4 w Poznaniu. Wszystkie nasze żądania dotyczące warunków i bezpieczeń-stwa pracy do tej pory zrealizowano, poza jednym: podwyżkami. 3 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie mediacyjne przy udziale mediatora, na którym strony zadecydowały o dalszym trwaniu sporu i przesunięciu jego rozwiązania na przyszły rok. Wciąż zatem możemy wykorzystać narzędzia, które daje nam kodeks pracy: referendum strajkowe, pogotowie strajkowe czy wreszcie strajk w poznańskich żłobkach.

Nie przestaniemy walczyć o wyższe płace dopóki każda osoba zatrudniona w miejskim żłobku nie będzie godnie wynagrodzona. Życząc w nowym roku polepszenia warunków pracy również dla innych pracowników i pracownic zatrudnionych przez poznański urząd, tak jak w zeszłym roku wołamy:

Więcej siana w żłobkach!

OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zespołach Żłobków w Poznaniu

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian