Jeśli rewolucja socjalna nie zniesie państwa nazajutrz po swym zwycięstwie, zwycięstwo to okaże się płonne, a wyzwolenie mas równie odległe jak i poprzednio.
Michał Bakunin

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Protest w sprawie dramatycznej sytuacji rodzin rumuńskich Romów

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów

romowie-list

W dniu 20.03.2014 aktywistki i aktywiści z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, streetworkerka ze Stowarzyszenia Pogotowie Społecznie oraz przedstawiciele mniejszość Romy rumuńskiej w Poznaniu złożyli w sekretariacie prezydenta Miasta Poznania list otwarty w sprawie dramatycznej sytuacji rodzin rumuńskich Romów zamieszkujących Poznań. Wielu z nich żyje w Poznaniu od wielu lat, rodziły się tu ich dzieci. Aktualnie znaleźli się w sytuacji krytycznej.

31 marca 2014 roku kończy się okres ochronny dla lokatorów i umowy pomiędzy Romami a właścicielami działki, którą zajmują. Na jej terenie rozpoczną się niebawem prace związane z wyburzaniem posesji. Właściciele działki zostali zmuszeni do przeprowadzania prac porządkowych i wyburzenia budynku ze względu na opinie nadzoru budowlanego, który po przeprowadzonej kontroli ocenił, iż teren grozi zawaleniem. Dotychczasowe próby rozwiązania problemu drogą formalną (wysyłanie pism, wizyty w urzędach etc) spełzły na niczym. Romowie podejmowali również próby zajmowania kolejnego pustostanu – tu z kolei na ich drodze stanęła policja, która wystawia mandaty, grozi, zastrasza i przepędza z zajmowanych budynków.

Nie ulega wątpliwości, iż urzędnicy reprezentujący Urząd Miasta w Poznaniu dobrze wiedzą o tym w jak krytycznej sytuacji od lat znajdują się ci ludzie. Pozostają głusi na ich wołanie o pomoc. Ignorują też argumenty przedstawiane przez grupę osób angażujących się w pomoc tej zmarginalizowanej grupie.

W związku z dramatyczną sytuacją grupy migrantów rumuńskich zamieszkujących w Poznaniu zaznaczamy, że nie dopuścimy by rasizm, dyskryminacja i manipulacja kierowane w stosunku do tej ubogiej mniejszości miały miejsce.

Poniżej publikujemy treść listu otwartego:

List otwarty do Prezydenta Miasta Poznania

Zwracamy się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sytuacji mieszkaniowej rodzin rumuńskich Romów, które od kilku lat przebywają w Poznaniu.

Rodziny rumuńskich Romów przywiodła do Poznania trudna sytuacja ekonomiczna i społeczna, w jakiej znajdowali się w swoim kraju. Jak wielu obywateli Unii Europejskiej migrowali w nadziei znalezienia lepszych warunków życia dla siebie i swoich dzieci i tak samo, jak wielu innych emigrantów napotkali wiele problemów. Rodziny te są znane w Poznaniu. Zajmowali kolejne pustostany, z których byli systematycznie wyrzucani, niekiedy w bardzo dramatycznych okolicznościach. Od roku przebywają na działkach przy ul. Krauthofera. Żyją bez prądu i wody. Mimo to, jako rodzice starają się zapewnić swoim dzieciom wszystko, co jest im potrzebne.

Nie jest nam obojętny los tych imigrantów. Grupę Romów wspierają zarówno stowarzyszenia, jak i ludzie dobrej woli, ale to ZA MAŁO!!!

Na tym etapie, istnieje pilna potrzeba reakcji władz Miasta Poznania. Kilka razy próbowaliśmy pomóc im załatwić tę sprawę urzędowo. Udaliśmy się w tej sprawie do Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Poznania, wielokrotnie monitowaliśmy telefonicznie u Dyrektor Wydziału Pani Koniecznej. Niestety Romowie nie są w stanie uzyskać ważnych dokumentów tożsamości w tak krótkim czasie, a koszty ich załatwienia w Warszawie są dla nich zbyt wysokie. Deklarują jednak, że jeśli miasto przydzieli im pobyt w barakach, zobowiązują się płacić za czynsz (2,40zł od metra), prąd, wodę i wywóz śmieci.

Nie chcą znowu zajmować pomieszczeń nielegalnie i być usuwani przez policję. Dnia 31 marca 2014 r. kończy się okres ochronny dla lokatorów i umowy pomiędzy Romami a właścicielem działki przy ul. Krauthofera, na której terenie rozpoczną się niebawem prace związane z wyburzaniem wielu posesji.

Grupa rumuńskich Romów liczy 20 osób, w tym połowa to małe dzieci. Za parę dni wszyscy zostaną bez dachu nad głową. Są zrozpaczeni. Najmłodsze dziecko ma tylko dwa miesiące. Wspólnym wysiłkiem poszukaliśmy dla nich wolnych miejsc w opuszczonych barakach przy ulicy Opolskiej, które należą do miasta.

Chcemy załatwić tę sprawę urzędowo wprost u Pana Prezydenta. Rodziny rumuńskie wspiera także Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów. Osoby prywatne poświęcają swój czas i zasoby, by ulżyć imigrantom w niedoli, pomóc zaistnieć w przestrzeni społecznej. Sprawa imigrantów jest to sprawa obywatelska mieszkańców naszego miasta. Bardzo nam zależy, aby te rodziny pozostały w Poznaniu. Są to nasi przyjaciele i ludzie, którzy wołają o pomoc humanitarną.

Pierwszym krokiem ustabilizowania ich sytuacji w Polsce jest lokum i poczucie bezpieczeństwa. Nie ukrywamy, że i sprawę pomocy w załatwieniu im stosownych dokumentów — kart pobytu, chcemy powierzyć "dobrej woli" Pana Prezydenta.

Kiedy instytucje zawodzą, musi odezwać się w nas człowieczeństwo i pamięć narodu, który też otrzymywał pomoc na obczyźnie na przestrzeni wieków historii. Prosimy o pilne podjęcie stosownych kroków w celu umożliwienia Romom zamieszkania w budynkach zależących do zasobów lokalowych Miasta Poznania.

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian