Zawsze żyliśmy w slumsach i dziurach w ścianach. Wiemy jak zapewnić sobie dach nad głową. To my jesteśmy robotnikami, którzy zbudowali te wszystkie pałace i miasta, tu w Hiszpanii, w Ameryce i wszędzie indziej.
Buenaventura Durruti

Jesteś na archiwalnej wersji strony internetowej - przejdź na aktualną wersję rozbrat.org

Wizyta Romów w Urzędzie Wojewódzkim

rozbrat.org

rdjList Amnesty International do prezydenta Grobelnego

Foto Jędrzej Nowicki
W dniu 02.04.2014 przedstawiciele poznańskich Romów oraz aktywistki i aktywiści z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów udali się do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, aby na ręce Pełnomocnika Wojewody ds.  Mniejszości Narodowych i Etnicznych pana Patryka Pawełczaka złożyć pismo opisujące sytuację rumuńskich migrantów.

 

Wcześniej o sprawie Romów informowaliśmy w liście otwartym Prezydenta Miasta Poznania, nie uzyskaliśmy jednak żadnej oficjalnej odpowiedzi. Urzędnicy poinformowali media, że to nie oni są odpowiedzialni za tego typu sprawy i skierowali nas do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Należy podkreślić, że migranci podejmowali próby zarejestrowania swojego pobytu w Polsce – dotychczas urzędnicy odsyłali ich od drzwi do drzwi, ignorowali, bądź nie potrafili udzielić wiarygodnych informacji. 

Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych dzisiejszego dnia był przygotowany na wizytę Romów i przedstawicieli Stowarzyszenia. Na miejscu czekali  też  policjanci - zarówno tajniacy, jak i w pokazowym rynsztunku. Pan Patryk Pawełczak oznajmił, że to nie on jest odpowiedzialny za pomoc Romom rumuńskim, gdyż nie są oni pełnoprawnymi obywatelami tego kraju lecz cudzoziemcami. Pełnomocnik Wojewody podkreślił, że dany przedstawiciel mniejszości narodowej czy etnicznej aby uzyskać jego pomoc musi być obywatelem Polski. Następnie pan Pawełczak przekazał głos urzędniczce, która poinformowała, że Romowie powinni przejść procedurę, której kolejne elementy opisała. Konieczne jest wypełnienie odpowiednich formularzy, wykazanie ważności ubezpieczenia na terenie Rumunii, założenie konta w banku itd.  Oznajmiliśmy, że wszystkie te kroki zostaną podjęte i wyraziliśmy nadzieję, że tym razem w związku z tak silnym medialnym nagłośnieniem tej palącej kwestii, sprawa nie zostanie zignorowana. W najbliższym czasie poznańscy Romowie wraz z przedstawicielami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów pojawią się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców aby podjąć wszystkie kroki formalne wymienione przez urzędniczkę.

Działacze WSL podkreślili, że przedstawiciele tej grupy to ubodzy migranci ekonomiczni, których do Poznania przywiodła trudna sytuacja ekonomiczna i społeczna, w jakiej znajdowali się w swoim kraju. Jak wielu obywateli Unii Europejskiej migrowali w nadziei znalezienia lepszych warunków życia dla siebie i swoich dzieci. Tak samo jak inni migranci napotkali wiele problemów.

Przypomnijmy, że sytuacja mieszkaniowa poznańskich Romów nadal nie jest wyjaśniona. Wczoraj odbyła się pierwsza próba nielegalnego wysiedlenia tej grupy, skutecznie zablokowana przez aktywistów i aktywistki WSL oraz samych mieszkańców. Sytuacja nadal jest napięta, a władze miasta do dnia dzisiejszego nie zajęły żadnego stanowisko w tej sprawie.

W dniu dzisiejszym Amnesty International Polska wysłało do władz Miasta Poznania pismo, w którym informuje, że jest zaniepokojone informacjami dotyczącymi działań podejmowanym  przeciwko społeczności Romów rumuńskich w Poznaniu. Amnesty International we wspomnianym piśmie poprosiło też o przekazanie informacji na temat polityki władz miasta względem mniejszości romskiej zamieszkującej Poznań. Działacze tej organizacji poinformowali też sekretariat międzynarodowy w Londynie o dramatycznej sytuacji rodzin Romskich zamieszkujących w Poznaniu i zaznaczyli, że będą reagować  na kolejne próby wysiedlenia.

 

Nie masz uprawnień, aby dodawać komentarze. Musisz się zarejestrować

Najnowsza publicystyka

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Polityka :: 28 lutego :: Komentarze (0)

Niewiarygodny triumwirat: Ikonowicz, Zandberg... Witkowski

Dziś poznańska WTK doniosła, że Waldemar Witkowski, polityk Unii Pracy, idzie do wyborów euro-parlamentarnych ramię w ramię z Adrianem Zandbergiem i Piotrem Ikonowiczem. Witkowski – możemy śmiało to napisać – jest jednym z najbardziej skompromitowanych działaczy tzw. lewicy. Przedstawiciel postkomunistycznej nomenklatury w najgorszym wydaniu. WTK wypomniało mu fakt, iż nie...

Więcej...

Dziki – protestować czy nie?

Ekologia :: 12 stycznia :: Komentarze (0)

Dziki – protestować czy nie?

Wróciłem ze studia telewizji WTK. Miałem tam pogadankę z poznańskim rzecznikiem PZŁ i posłem PiS na temat dzików. Była to „Otwarta Antena”, więc również widzowie dzwonili do studia. Jedna z pań powołała się na to, że nawet Komisja Europejska poparła Polskę w odstrzale dzików, więc „o co nam chodzi”. Ja...

Więcej...

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Ekologia :: 10 stycznia :: Komentarze (0)

Czy masowy odstrzał dzików jest potrzebny?

Mniej więcej od połowy zeszłego roku wiemy, że za rządów PiS nie będzie żadnej „dobrej zmiany dla zwierząt”. Ostatecznie nie wprowadzono oczekiwanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt w tak ważnych kwestiach jak np. zakaz uboju rytualnego czy zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt nowelizacji ustawy padł pod presją lobby producentów...

Więcej...

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Walka klas :: 23 października :: Komentarze (0)

Harry Cleaver, „Teoria kryzysu jako teoria walki klas” (PDF)

Fragment wstępu do polskiego wydania książki Harrego Cleavera pt. Teoria kryzysu jako teoria walki klas, która w 2017 r. ukazała się nakładem Wydawnictwa A+. Cała książka w formacie PDF do pobrania tutaj.  

Więcej...

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

Kontrola społeczna :: 08 września :: Komentarze (0)

Sędzia w procesie osób oskarżonych po Czarnym Proteście jest uprzedzona do anarchistów?

3 października 2016 roku w Poznaniu, część osób uczestniczących w tzw. czarnym proteście skierowała się, po zakończeniu głównej demonstracji, pod biuro PiS, by wyrazić swój sprzeciw wobec rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Na miejscu demonstrujący zastali policjantów, w których stronę ktoś z tłumu rzucił kilka świec dymnych. W odpowiedzi funkcjonariusze...

Więcej...

Translate page

Belarusian Bulgarian Chinese (Simplified) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hungarian Icelandic Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Romanian Russian Serbian Spanish Swedish Ukrainian